Mowa oczywiście o księciu Vincencie - głowie całego klanu Wilkusów, który w nowym „Panie Kleksie” napada z całą armią na akademię. W jego rolę wciela się 21-letni Daniel Walasek, jeden z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia. Media już okrzyknęły go "polskim Timothée Chalametem" ze względu na fizyczne podobieństwo do 28-letniego gwiazdora Hollywood.
O tym, że książę ma na imię Vincent dowiadujemy się dopiero w końcowych scenach "Akademii Pana Kleksa". Zapytany przez główną bohaterkę Adę, jak go zwą – wskazuje właśnie na to imię. W dalszych zaś słowach tłumaczy jego znaczenie. "Zrodzony z wilczej krwi" – wyjaśnia. Czy za sprawą popularności postaci Vincenta imię to zyska w najbliższym czasie na popularności?
Znaczenie i pochodzenie imienia Vincent
Vincent do zachodni odpowiednik łacińskiego imienia Wincenty. Wywodzi się od słowa vincens, czyli "zwyciężający". W Polsce spotkać go można aż w trzech formach: tradycyjnej – Wincenty, skróconej – Wincent oraz coraz bardziej popularnej ostatnio za sprawą synka aktorki Joanny Opozdy – Vincent.
Imię to nosiło także wiele słynnych na cały świat osób, jak np.:
- Wincenty z Kielczy — pierwszy polski kompozytor znany z imienia,
- Vincent van Gogh — malarz,
- Wincenty Kadłubek — kronikarz,
- Wincenty Zakrzewski — historyk,
- Wincenty Krasiński — polski generał w czasie wojen napoleońskich,
- Vincenzo Bellini — kompozytor włoski.
Popularność imienia Vincent w ostatnich latach
Jako, że imię to występuje aż w trzech wariantach, poniżej prezentujemy popularność wszystkich z nich na przestrzeni ostatnich trzech lat. W zestawieniu tym wyraźnie widać, że najpopularniejszy dotąd wariant „Wincenty” zostaje wypierany na naszych oczach właśnie przez „Vincenta”.
Rok 2022
- Wincent – 56
- Vincent – 114
- Wincenty – 97
Rok 2021
- Wincent – 44
- Vincent – 59
- Wincenty – 89
Rok 2020
- Wincent – 48
- Vincent – 51
- Wincenty – 74