Spis treści
- Badanie HSG a ciąża: czemu służy badanie HSG?
- Badanie HSG a ciążą: kiedy należy zrobić badanie HSG?
- Badanie HSG a ciąża: przeciwwskazania
- Badanie HSG a ciąża: jak przebiega badanie HSG?
- Badanie HSG a ciąża: czy badanie HSG jest bolesne i istnieje ryzyko powikłań?
Badanie HSG to histerosalpingografia - badanie inwazyjne, do którego wykonania niezbędne jest użycie promieni rentgenowskich. Dzięki badaniu można uwidocznić kanał szyjki i wnętrze macicy oraz jajowody, w trakcie wprowadzania do nich tzw. kontrastu.
Badanie HSG a ciąża: czemu służy badanie HSG?
Co dokładnie można zobaczyć na badaniu HSG? Oprócz ogólnego obrazu narządów rodnych, lekarz jest w stanie zauważyć dokładny kształt jamy macicy i jego ewentualne odchylenia od normy np. zmiany rozwojowe, guzy, przegrody czy niedorozwój. Badanie pozwala ocenić również stan endometrium, np. czy nie ma na nim zrostów, przerostu czy polipów, może też zobrazować drożność jajowodów czy stan przydatków. Tak dokładny obraz pomaga znaleźć niemal każdą nieprawidłowość, wpływającą na problem z zajściem w ciążę i pomóc lekarzowi ustalić metodę leczenia niepłodności.
Przeczytaj również: Leczenie niepłodności - jak znaleźć dobrego specjalistę, leczącego niepłodność?
Badanie HSG a ciążą: kiedy należy zrobić badanie HSG?
Jaki jest związek między badaniem HSG a ciążą? Wskazaniem do wykonania badań HSG jest przede wszystkim diagnostyka kobiecej niepłodności, a w szczególności podejrzenie niedrożności jajowodów. Oprócz tego, HSG może być zalecone w przypadku, gdy lekarz podejrzewa zmiany patologiczne w jamie macicy. Badanie powinno wykonywać się około 5-6 dni od ukończenia miesiączki. Wówczas istnieje szansa na najbardziej wiarygodny wynik. By wykonać badanie, powinno się najpierw wykluczyć ciążę. Lekarze wcześniej też zlecają pacjentkom szereg innych badań dodatkowych np. OB, ocenę biocenozy pochwy, usg narządu rodnego itd. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań po badaniu HSG.
Badanie HSG a ciąża: przeciwwskazania
Istnieje szereg czynników, które mogą być przeciwwskazaniem do zrobienia badania lub powodować ryzyko błędnego wyniku. Tak jest w przypadku miesiączki. Jeśli badanie byłoby wykonywane w trakcie jej trwania, istniałoby duże ryzyko, że środek cieniujący (kontrast) przeniknie do naczyń błony śluzowej. Jeśli badanie wykonano by przed miesiączką, wówczas wynik mógłby być nieprawdziwy ze względu na zmiany hormonalne i ich następstwa, które w tym czasie w organizmie kobiety mają miejsce.Na prawdziwy wynik badania wpływ ma również sam sposób przeprowadzenia histerosalpingografii. Błędny wynik może być np. następstwem złego ciśnienia kontrastu, który jest wpuszczany do dróg rodnych pacjentki. Za duże ciśnienie środka cieniującego może spowodować zamknięcie się jajowodów na skutek skurczów macicy a to może dawać wrażenie, że jajowody są niedrożne (co wcale nie musi być prawdą).
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy nie możesz zajść w ciążę?
Badanie HSG a ciąża: jak przebiega badanie HSG?
Bardzo istotne dla prawidłowego badania jest odpowiednie przygotowanie. W dzień tuż przed badaniem i w dzień badania, kobieta powinna jeść nieduże ilości lekkostrawnych posiłków, a przed samym badaniem musi opróżnić pęcherz i poddać się lewatywie. Na 20 minut przed wykonaniem badania pacjentce podaje się czopek rozkurczowy.
Samo badanie nie jest długie - trwa maksymalnie kwadrans. Wykonuje się je, gdy kobieta jest w pozycji ginekologicznej. Lekarz wsuwa do jej pochwy wziernik, by uwidocznić szyjkę macicy. Następnie wkłada cewnik i przez niego wstrzykuje kontrast, w tym samym czasie wykonując zdjęcia rentgenowskie lub nagrywając cały film dokumentujący rozchodzenie się środka cieniującego po drogach rodnych. Jeśli kontrast bez przeszkód przedostanie się do jamy brzusznej, nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w obrębie jajowodów. Jednym słowem - są drożne. Jeśli zaś płyn ma problem z równomiernym rozprzestrzenieniem się - może to świadczyć o jakichś nieprawidłowościach.
Przeczytaj również: Badania po poronieniach - jakie trzeba wykonać?
Badanie HSG a ciąża: czy badanie HSG jest bolesne i istnieje ryzyko powikłań?
Niektóre kobiety skarżą się na znaczący ból podczas badania. Zwykle jednak dzieje się tak w przypadku, gdy kobieta cierpi na bolesne zrosty w jajowodach, które uniemożliwiają rozprowadzenie kontrastu. W większości przypadków ból opisywany przez kobiety jest jako znośny albo tylko jako dyskomfort. Czasem lekarze decydują się na podanie znieczulenia miejscowego, czasem ograniczają się tylko do podania kobiecie przed badaniem i po nim środków przeciwbólowych.