Brak okresu a negatywny test ciążowy. Przyczyny zaburzenia miesiączkowania

2023-04-18 21:09

Brak miesiączki zazwyczaj kojarzy się z ciążą. Może być jednak spowodowany także innymi czynnikami. Gdy wynik testu ciążowego jest negatywny, a krwawienie dalej się nie pojawia, warto poznać inne możliwe przyczyny. Brak okresu, a negatywny test ciążowy – co to może oznaczać? Przeczytaj nasz poradnik w którym dowiesz się o chorobowych i niechorobowych przyczynach braku miesiączki.

Brak miesiączki test negatywny

i

Autor: Getty Images Spóźniający się okres, a test negatywny - co oznacza?

Spis treści

  1. Okres się spóźnia, czyli zaburzenia miesiączkowania. Jakie są przyczyny?
  2. Test ciążowy negatywny a brak miesiączki
  3. Brak okresu, spóźniający się okres a choroby
  4. Brak okresu, spóźniający się okres a czynniki niechorobowe
  5. Dużo śluzu, brak okresu i test negatywny - co oznaczają?

Okres się spóźnia, czyli zaburzenia miesiączkowania. Jakie są przyczyny?

Brak okresu wynika z pewnych zaburzeń w cyklu miesiączkowym. Wpływ na to ma wiele przyczyn o różnym charakterze – hormonalnym, chorobowym, stresogennym. Zanim jednak zaczniemy szukać powodów spóźniającego się okresu, należy zastanowić się, czy nie jest to jedynie opóźnienie w miesiączkowaniu wynikające z rozregulowania cyklu.

Dopuszczalne są bowiem niewielkie odchylenia w czasie (kilka dni), gdy okres powinien wystąpić. Przy nieregularnych cyklach jest to normą, przy cyklach równych – może być jedynie incydentem powstałym na skutek np. zmiany klimatu/stref czasowych czy brania lekarstw. Niepokojące może być dopiero zatrzymanie miesiączki i niewystąpienie jej w całym cyklu. Wtedy warto poszukać przyczyny tego stanu rzeczy.

Czytaj: Nie mam okresu. Jakie zrobić badania?

Castagnus: co to za lek? Reguluje cykl i ułatwia zajście w ciążę?

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Test ciążowy negatywny a brak miesiączki

Jeśli wykluczymy ciążę z pomocą testu ciążowego, najpowszechniejszy powód zatrzymania krwawienia miesiączkowego, pozostaje nam sprawdzenie, czy za brakiem okresu nie stoją inne niepokojące przyczyny.

Brak okresu, spóźniający się okres a choroby

Czytaj: Pierwsza miesiączka po porodzie: co wpływa na czas jej pojawienia się?

Kiedy masz dni płodne. Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

Brak okresu, spóźniający się okres a czynniki niechorobowe

  • klimakterium – dotyczy kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Zwykle brak miesiączki to tylko jeden z objawów menopauzy. Inne to nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy duszności.
  • zaburzenia wagi – brak miesiączki może być efektem drastycznej diety i gwałtownego chudnięcia, ale też dużej nadwagi. Brak okresu powodują wszelkie zaburzenia odżywiania się (anoreksja, bulimia, głodówki) dlatego, że wpływają one bezpośrednio na gospodarkę hormonalną w organizmie.
  • zmiany hormonalne na skutek odstawienia antykoncepcji – zwykle organizm potrzebuje trochę czasu, by po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych na nowo wyregulować długość cykli miesiączkowych.
  • reakcja organizmu na nadmierny stres - intensywny stres może zatrzymać miesiączkę, bo wpływa na niewydolność podwzgórzowo-przysadkową. Stres uwalnia hormony takie jak adrenalina czy kortyzol, które mogą nawet zahamować owulację.
  • reakcja na nadmierny wysiłek fizyczny – jeśli organizm jest przemęczony, osłabieniu może ulec również układ rozrodczy, co ma bezpośredni wpływ na wydłużenie się cyklu miesiączkowego i opóźnienie okresu.
  • stosowanie niektórych leków (np. hormonalne, nasenne, antydepresyjne) – część leków ma wpływ na cykl rozrodczy. Ich długotrwałe przyjmowanie może skutkować zatrzymaniem okresu.

Brak okresu w całym cyklu miesiączkowym powinien wzbudzić niepokój. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy możemy wykluczyć wymienione czynniki pozachorobowe i istnieje ryzyko, że za zaburzeniami miesiączkowymi stoi jakaś poważniejsza dolegliwość. Nawet jeśli nie odczuwamy innych niepokojących objawów, zatrzymanie okresu powinniśmy zgłosić lekarzowi, który niezwłocznie rozpocznie diagnostykę.

Zobacz: Blada kreska na teście ciążowym. Jak interpretować wynik?

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie

Dużo śluzu, brak okresu i test negatywny - co oznaczają?

Gęsty, biały śluz jest charakterystyczy dla dni niepłodnych. Pojawia się najczęściej tuż przed miesiączką lub tuż po niej. Jeśli więc test ciążowy jest negatywny, a mimo to nadal nie ma miesiączki, raczej można wykluczyć ciążę. 

Śluz może też oznaczać infekcję pochwy. Jeśli jednak nie pojawia się świąd, ani pieczenie, w większości przypadków i tą przyczynę można wykluczyć. Warto wtedy wybrać się do ginekologa celem pogłębienia diagnostyki, w tym wykonania badań hormonalnych.