Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka?

2021-09-28 15:07

Miesiączkę poprzedza zwykle kilka objawów. Dla niektórych kobiet nie są one uciążliwe, dla innych – przeciwnie. Zespół objawów przed okresem nazywamy napięciem przedmiesiączkowym, czyli z języka angielskiego PMS-em. Zobacz po czym poznać, że zbliża się miesiączka.

Objawy przed okresem

i

Autor: thinkstockphotos.com Objawy przed okresem - te objawy napięcia przedmiesiączkowego odczuwa wiele kobiet

Napięcie przedmiesiączkowe, które jest zespołem objawów przed okresem może dać o sobie znać już na kilka lub kilkanaście dni przed spodziewanym terminem menstruacji. Objawy zwiastujące okres są różne i różne jest ich nasilenie – wszystko zależy od predyspozycji kobiety.

Najbardziej na objawy przed okresem skarżą się młode kobiety, między 20.-30. rokiem życia. U nich PMS jest najsilniejszy i najbardziej uciążliwy.

Kobiety po 30. roku życia, zwłaszcza te, które już rodziły lub stosują antykoncepcję hormonalną, lepiej znoszą czas poprzedzający miesiączkę, a niektóre w ogóle nie obserwują żadnych dolegliwości związanych z nadchodzącym okresem.

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Spis treści

  1. Jakie są objawy przed okresem?
  2. Jakie są przyczyny PMS?
  3. Co oznacza ból podbrzusza przed okresem?
  4. Co oznacza ból głowy przed okresem?
  5. Co oznaczają mdłości przed okresem?
  6. Jakie są przyczyny wahań nastroju przed okresem?

Jakie są objawy przed okresem?

Najczęstsze objawy wskazujące na menstruację to bóle podbrzusza. Część kobiet dostrzega obrzmienie i tkliwość piersi, bóle głowy czy mdłości.

Do charakterystycznych objawów należą również wahania nastroju: kobieta przed okresem płacze lub śmieje się bez powodu, może być drażliwa lub poddenerwowana.

Do objawów PMS zalicza się również wystąpienie zmian trądzikowych, zatrzymanie wody w organizmie skutkujące obrzękiem np. nóg i zmianą wagi czy zwiększony apetyt.

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Jakie są przyczyny PMS?

Za pojawianie się typowych dolegliwości i objawów przed okresem odpowiadają hormony. W tym momencie cyklu (po owulacji) u kobiet spada stężenie estrogenów, wzrasta natomiast ilość progesteronu.

Poziom progesteronu spada dopiero przed pojawieniem się krwawienia. Taka huśtawka ma fatalny wpływ na nastrój, powoduje też inne objawy somatyczne (bóle brzucha i głowy, nudności, nabrzmiałość piersi).

Wielu lekarzy wskazuje również innych winowajców, np. prolaktynę, której poziom wzrasta u niektórych kobiet w czasie poprzedzającym menstruację i wpływa na dalsze zawirowania hormonalne. Niekiedy mówi się o PMS-ie jako dolegliwości genetycznej, przechodzącej z matki na córkę.

Zobacz: Jednodniowy okres i plamienie - przyczyny

Co oznacza ból podbrzusza przed okresem?

To najczęstszy objaw okresu i najbardziej charakterystyczna dolegliwość PMS-u. Ból podbrzusza wywołany jest wahaniami hormonalnymi zachodzącymi tuż przed miesiączką w tzw. fazie lutealnej.

Mija zazwyczaj w ciągu 3-7 dni. Wzrost poziomu prostaglandyn, odpowiedzialnych za złuszczanie się błony śluzowej macicy powoduje również skurcze, które mogą wywoływać dyskomfort i dodatkowo utrudniają przepływ krwi w mięśniówce macicy.

Sprawdź: Bóle menstruacyjne a brak okresu - co to może oznaczać?

To powoduje ból podbrzusza, który może być mocniejszy lub słabszy – niektórym kobietom nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Na ból podbrzusza pomagają leki przeciwwbólowe, ale również odpoczynek i ciepłe okłady.

Jeżeli ból przed okresem jest trudny do zniesienia, warto odwiedzić lekarza – PMS i jego objawy można łagodzić i skutecznie leczyć (np. lekami hormonalnymi). Konsultacji wymaga również ból brzucha który pojawia się nagle, u kobiet, które wcześniej nie cierpiały na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Sprawdź:  Zobacz nietypowe produkty higieniczne dla kobiet w czasie menstruacji - to działa!

Co oznacza ból głowy przed okresem?

Hormony, których poziom nieustannie się zmienia w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego są również przyczyną bólu głowy. U niektórych kobiet jest on tak silny, że określany jest mianem napadów migreny menstruacyjnej.

Zdaniem specjalistów głównymi sprawcami bólu głowy są estrogeny i progesteron, których wahania powodują zmiany aktywności neuronów, spadek poziomy serotoniny i zwiększenie wrażliwości na ból oraz estradiol, którego spadki poprzedzające miesiączkę są odpowiedzialne za migreny.

Badania pokazują, że dieta uboga w węglowodany, sól i cukier, suplementacja magnezu i unikanie stresu oraz używek łagodzi ból głowy przed okresem.

Co oznaczają mdłości przed okresem?

To rzadszy objaw niż bóle brzucha, bóle głowy czy wahania nastrojów. Mdłościom mogą towarzyszyć również inne problemy gastryczne: wzdęcia, wymioty, zaparcia czy nawet zachcianki jedzeniowe. Nudności przed okresem pojawiają się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Nieprzyjemne dolegliwości można jednak łagodzić lekkostrawną dietą i unikaniem alkoholu i kofeiny. Na mdłości pomagają napary z rumianku, melisy oraz imbiru.

Zobacz: Czy miesiączka w ciąży jest możliwa?

Jakie są przyczyny wahań nastroju przed okresem?

Spadek poziomu progesteronu wpływa na nastrój w rozmaity sposób. Te kobiety, które są szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne, gorzej znoszą spadki nastroju wywołane tymi zaburzeniami. Jest to szczególnie dokuczliwe u pań, które mają cykle bezowulacyjne (tak się zdarza np. przy podwyższonym poziomie prolaktyny) – taka sytuacja jeszcze bardziej obniża poziom progesteronu.

Ważnym czynnikiem wpływającym na kobiecy nastrój jest też poziom neuroprzekaźników – dopaminy i serotoniny, które odpowiadają za nasze emocje i zachowanie. Oprócz leczenia hormonalnego specjaliści polecają relaks i unikanie stresu, który jest czynnikiem potęgującym wahania nastroju. Korzystne jest też przyjmowanie magnezu i witamin z grupy B, witaminy D i E.

Czytaj: Czy można zajść w ciążę uprawiając seks w czasie okresu?

Sprawdź, czy kochasz się bezpiecznie

Pytanie 1 z 10
Czy przyszli rodzice mogą uprawiać seks w pierwszym trymestrze ciąży?