Objawy owulacji - jakie sygnały świadczą o gotowości kobiety do poczęcia dziecka

2019-07-04 13:32

Objawy owulacji u niektórych kobiet są bardzo wyraźne, u innych proces ten mija co miesiąc praktycznie niezauważony. Jakie są objawy owulacji? Kiedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę? Poznaj swój cykl i zobacz, kiedy zaszyć się z mężem w sypialni, aby szanse na zapłodnienie były jak największe.

Owulacja: jak zwiększyc szanse na poczęcia dziecka

i

Autor: _photos.com|photos.com Czy obserwujesz u siebie wszystkie objawy owulacji?

Spis treści

  1. Jakie są objawy owulacji?
  2. Objawy owulacji w skrócie:
  3. Jak wygląda cykl owulacyjny?
  4. Kiedy zajść w ciążę?
  5. Co ma wpływ na płodność?

Objawy owulacji zwiastują moment, kiedy współżycie powinno zakończyć się zapłodnieniem. Poznaj objawy owulacji i sprawdź, kiedy starać się o dziecko.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są objawy owulacji?
  2. Jak wygląda cykl owulacyjny?
  3. Kiedy zajść w ciążę?
  4. Co ma wpływ na płodność

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Owulacja umożliwia zajście w ciążę. Choć na pozór zajść w ciążę nie jest trudno, to jednak tak naprawdę trzeba mieć do tego trochę szczęścia. Okazuje się, że w czasie kobiecego cyklu miesiączkowego trwającego około miesiąca, zapłodnienie jest możliwe teoretycznie tylko przez 5 dni!

Dlatego, jeśli chcecie zostać rodzicami, powinniście dokładnie wybrać czas, w którym będziecie współżyć. Jak rozpoznać, kiedy to będzie? Warto wiedzieć, jakie są objawy owulacji.

Czytaj:

Kalendarz dni płodnych. Sprawdź, kiedy masz owulację!

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres: przyczyny przesunięcia owulacji

Jakie są objawy owulacji?

Objawy owulacji są dość charakterystyczne. Niektóre kobiety z dokładnością co do godziny potrafią określić jej moment, np. na podstawie drobnego plamienia czy lekkiego bólu owulacyjnego w podbrzuszu, przypominającego ból miesiączkowy.

Najważniejszym jednak sygnałem owulacji jest pojawienie się śluzu płodnego w pochwie. Jest go więcej i pod wpływem estrogenów (ich poziom wzrasta w tym momencie cyklu) staje się on rzadszy, lepki i przejrzysty.

Jego konsystencja zmienia się nieprzypadkowo – ułatwia to plemnikom przedostanie się do jajowodu.

Charakterystyczna jest też zmiana temperatury ciała – tuż przed owulacją obniża się, a wraz z jej wystąpieniem – wzrasta nawet o ok. 0,5ºC i utrzymuje się do kolejnej miesiączki. Pomiar powinien być dokonany zaraz po przebudzeniu.

Obserwacja śluzu oraz temperatury to tzw. metoda objawowo-termiczna – metoda naturalnego planowania rodziny. Nauka i technika idą naprzód, więc jeśli nie ufasz własnej spostrzegawczości, możesz skorzystać z testów owulacyjnych, dostępnych w aptekach bez recepty.

Testy te, przypominające swoje ciążowe odpowiedniki, reagują na hormon luteinizujący, który wywołuje owulację i który wykryć można w próbce moczu.

Dobrze wiedzieć

Objawy owulacji w skrócie:

U wszystkich kobiet:

  • lekki skok temperatury
  • obecność śluzu płodnego

U wielu kobiet:

  • ból lub nabrzmienie piersi
  • zwiększone libido

U niektórych kobiet:

Zobacz też:

Ból owulacyjny: ile trwa i jak go rozpoznać?

Brak owulacji - co oznacza brak jajeczkowania

Kiedy są dni płodne? Jak uniknąć ciąży

Jak wygląda cykl owulacyjny?

Do poczęcia konieczny jest stosunek w odpowiednim momencie, a dokładnie w okolicach terminu owulacji. Owulacją (inaczej jajeczkowaniem) nazywamy moment, w którym dojrzała komórka jajowa kobiety jest gotowa do zapłodnienia i wydostaje się z pęcherzyka Graafa w jajniku do jajowodu. Żeby wiedzieć, kiedy w twoim organizmie wybija „godzina zero”, musisz prześledzić swój cykl.

  • Menstruacja i faza niepłodności względnej

Zaczyna się on w pierwszym dniu miesiączki, kiedy to błona śluzowa wyściełająca macicę zaczyna się złuszczać i jest wydalana wraz z krwią. Kilka dni później, czyli ok. 5. dnia cyklu, w jajnikach dojrzewają pęcherzyki jajnikowe.

Jeden z nich, zawierający w sobie komórkę jajową, zaczyna rosnąć i dojrzewać (to tzw. pęcherzyk Graafa, pojawiający się na zmianę: w jednym cyklu w lewym jajniku, a w kolejnym – w prawym).

  • Faza okołoowulacyjnej płodności

Około 14. dnia cyklu miesiączkowego pęcherzyk pęka i uwalnia jajeczko. To właśnie wspomniana owulacja, czyli najlepszy czas na zapłodnienie. Jajeczko następnie przesuwa się do jajowodu, gdzie czeka na ewentualne pojawienie się męskiego plemnika.

Ma niewiele czasu, ponieważ żyje maksymalnie 48 godzin. W ciągu tych godzin może dojść do zapłodnienia, nie znaczy to jednak, że aby to nastąpiło, musi w tym czasie dojść do stosunku.

Męski plemnik jest bowiem bardziej wytrzymały od komórki jajowej i żyje od 4 do 6 dni. Dlatego jajeczko może zostać zapłodnione przez plemnik, który dostał się do kobiecego jajowodu np. na dzień przed owulacją.

Ta kilkudniowa żywotność plemnika i krótsza, dwudobowa żywotność kobiecej komórki jajowej, sprawiają, że twój czas płodny obejmuje nie tylko tę jedną dobę, kiedy nastąpiła owulacja, ale również 3 dni przed nią oraz 1–2 dni po niej, co razem daje ok. 5 dni.

Badania nad kondycją męskiego nasienia i kobiecych komórek jajowych pokazują jednak, że im bliżej owulacji, tym większa szansa na zapłodnienie. Wiadomo również, że kilkudniowa abstynencja seksualna mężczyzny poprawia zdolność plemników do zapłodnienia.

  • Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej

Po czasie płodności okoloowulacyjnej następuje znów faza niepłodna i trwa ona do końca cyklu.

Dobrze wiedzieć

Aby zwiększyć szansę na zapłodnienie, kochajcie się w pozycji klasycznej. Wtedy odległość, jaką musi pokonać plemnik do kanału szyjki macicy jest najkrótsza (zakładając, że macica jest w przodozgięciu).

Kiedy zajść w ciążę?

Dokładne obliczenie dnia owulacji i uzależnienie od niego współżycia jest istotne dla par, które mają trudności z zajściem w ciążę. Warto jednak pamiętać, że powodem problemów może być nie tylko nieumiejętność trafienia w dni płodne.

Dlatego, jeśli od ponad roku współżyjecie bez zabezpieczenia i nadal nie spodziewacie się dziecka, warto zasięgnąć opinii lekarza. Na szczęście różnego rodzaju leczenie u ponad 50 proc. par przynosi doskonałe rezultaty. Warto też zawczasu samemu zwiększyć swoje szanse na bycie rodzicem. Jak?

Sprawdź także:

5 największych mitów na temat płodności

Leki ułatwiające zajście w ciążę

Co ma wpływ na płodność?

Zacznijmy od wieku. Udowodniono, że płodność kobiety zaczyna spadać już ok. 25. roku życia, zaś jej partnera – ok. 35. roku życia. Zdaniem specjalistów, którzy przebadali ponad 780 zdrowych par, kobiety w wieku 19–26 lat mają 50 proc. szans na zajście w ciążę podczas jednego cyklu owulacyjnego, natomiast panie w wieku 35–39 lat – już tylko 30 proc.

Szanse te maleją jeszcze bardziej, gdy mężczyzna przekroczył czterdziestkę (ma wówczas dużo mniej plemników niż 20 lat wcześniej). Tymczasem Polki rodzą coraz później. Według danych GUS, jeszcze w latach 90. przeciętna Polka tuliła do piersi swoje pierwsze dziecko w wieku 23 lat, dziś – gdy ma średnio 25,5 lat.

To wynik przeobrażeń, jakie zaszły w naszym kraju i zmiany myślenia młodych kobiet, które wolą najpierw zdobyć wykształcenie czy pozycję zawodową, a dopiero potem myśleć o macierzyństwie.

Przyczyną obniżenia płodności jest wyczerpujący tryb życia, palenie papierosów i picie alkoholu – wiadomo, że stres potrafi zahamować owulację i zmniejsza liczbę plemników w nasieniu, a nikotyna i alkohol fatalnie wpływają na potencję.

Dlatego, jeśli chcecie cieszyć się potomstwem, nie zwlekajcie z decyzją o dziecku i żyjcie zdrowo: pamiętajcie o wypoczynku, uprawiajcie sport na świeżym powietrzu, a przede wszystkim prawidłowo się odżywiajcie: witamina C i cynk poprawiają sprawność plemników, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają też na kondycję kobiecego organizmu.

Czytaj:

Sposoby na zwiększenie płodności mężczyzn

Problemy z zajściem w ciążę. Jak zwiększyć szansę na poczęcie?

miesięcznik "M jak mama"