Przerost warg sromowych: przyczyny dużych i wystających warg sromowych

2015-11-30 15:11

Przerost warg sromowych to nie tylko problem natury estetycznej, ale również dolegliwość utrudniająca normalne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny dużych warg sromowych i czy można ten problem skutecznie rozwiązać?

Infekcje intymne

i

Autor: thinkstockphotos.com Przerost warg sromowych powoduje nie tylko dyskomfort, ale i ból.

Spis treści

  1. Przerost warg sromowych to problem nie tylko estetyczny
  2. Przyczyny przerostu warg sromowych
  3. Czy można zmniejszyć wargi sromowe?

W budwie anatomicznej narzadow rodnych kobiety wyróżniamy m.in. wargi sromowe większe (zewnętrzne) i mniejsze (wewnętrzne), ale są sytuacje, gdy dochodzi do całkowitego zaburzenia tego porządku. Dzieje się tak w momencie, gdy wewnętrzne, z natury mniejsze wargi sromowe stają się dużo większe od warg zewnętrznych. Lekarze za przerost uznają wargi sromowe, których długość od postawy do krawędzi przekracza 4 cm. Przerost warg sromowych może być jednostronny lub dwustronny, bywa również tzw. przerost asymetryczny.

>> Suchość pochwy. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Przerost warg sromowych to problem nie tylko estetyczny

Jeśli wargi sromowe wewnętrzne przykrywają wargi zewnętrzne mówimy o nieprawidłowości. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy ten przerost jest znaczący i zaczyna mieć wpływ na kobiece samopoczucie. Zwykle w przypadku tej wady, największą uciążliwością jest dyskomfort i ograniczenia, jakie nakłada ona na kobietę, choć i estetyka też ma dla wielu kobiet ogromne znaczenie. Przerost warg sromowych może sprawić, że maleje poczucie atrakcyjności, kobieta może mieć problem z prowadzeniem udanego życia seksualnego, bo najzwyczajniej w świecie się wstydzi wyglądu swojej pochwy. Czasem wargi sromowe osiągają takie rozmiary, że nie da się tego mankamentu ukryć pod kostiumem kąpielowym czy bielizną, co wyłącza kobietę z wielu aktywności. Dodatkowo, w tym przypadku problem stwarza utrzymanie właściwej higieny intymnej.

Poza dyskomfortem związanym z wyglądem pochwy, w przypadku tej wady dochodzą jeszcze uciążliwości związane z bólem, jaki ona powoduje. Bywa, że cierpienie sprawia noszenie normalnej bielizny czy przylegających do ciała spodni. Dochodzi do bolesnych otarć. Ocierające się o siebie wargi sromowe uniemożliwiają wręcz uprawianie niektórych sportów jak np. jazda na rowerze, jazda konna, jazda na nartach. To wszystko sprawia, że przerost warg sromowych często urasta do rangi naprawdę poważnego problemu.

>> Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny, objawy. Co robić, gdy pochwa jest za ciasna?

Przyczyny przerostu warg sromowych

Zbyt duże wargi sromowe to zwykle przypadłość, która towarzyszy kobiecie od zawsze. Najczęściej to wada wrodzona, na którą nie mamy wpływu. Czasem to genetyka, czasem taki po prostu urok. A jednak bywają przypadki, że przerost warg sromowych może być wadą nabytą. Zdarza się to oczywiście bardzo rzadko jako swoiste „powikłanie”:

  • na skutek intensywnego i bogatego życia seksualnego, częstej masturbacji,
  • na skutek noszenia biżuterii intymnej,
  • po licznych porodach lub porodach trudnych,
  • po leczeniu hormonalnym w dzieciństwie,
  • na skutek przewlekłych infekcji pochwy,
  • na skutek podrażnień skóry pod wpływem nietrzymania moczu.

Przerost warg sromowych w bardzo odosobnionych przypadkach może być dziełem hormonów, a raczej ich zaburzeniami w organizmie. Istnieją również choroby, którym może towarzyszyć ta wada. Zaliczamy do nich np. obrzęk chłonny lub mielodysplazję.

>> Pochwa po porodzie: jak się zmienia i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

Czy można zmniejszyć wargi sromowe?

Jedyną skuteczną metoda likwidowania wady jest operacja plastyczna tzw. labioplastyka. Jest ona bardzo bezpieczna i co najważniejsze – skuteczna. Pozwala przywrócić wargom sromowym odpowiednie proporcje i tym samym zakończyć uciążliwości, które powodowała ta wada. Jeśli wada nie ma tylko charakteru estetycznego i uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie, lekarz ginekolog może skierować taką pacjentkę na taki zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że to są bardzo nieliczne przypadki i to te najtrudniejsze. Koszt przeprowadzenia labioplastyki w prywatnym gabinecie chirurgii plastycznej wynosi około 3 tysięcy złotych.