Spis treści
- Świadomość ciała: niewielka wiedza o antykoncepcji
- Świadomość ciała: internet głównym źródłem wiedzy
- Świadomość ciała: brak odpowiedzi na sygnały organizmu
Kobiety w wieku 20-29 lat należą do tzw. pokolenia milenijnego. Oznacza to, że ich dostęp do informacji o antykoncepcji, seksie jest większy niż w przypadku pań żyjących nie tylko wieki temu, ale nawet 20 lat wcześniej. Choć nierzadko dwudziestolatki lubią chwalić się swoją decyzyjnością, wyniki badania "The Truth Raport" przeprowadzonego w 2015 roku w Europie i Kanadzie, zaprzeczają ich pewności siebie w kwestiach związanych z seksem i świadomością ciała.
>>Poznaj również metody antykoncepcji długoterminowej>>
Świadomość ciała: niewielka wiedza o antykoncepcji
Z badania przeprowadzonego wśród młodych kobiet wynika przede wszystkim, że nie mają wiedzy o budowie swojego ciała. Aż 73 procent pytanych przyznało, że nie zna budowy własnej waginy. Co więcej, ten brak świadomości ciała odnosi się również do antykoncepcji. Co dziesiąta ankietowana uznaje, że w czasie miesiączki nie można zajść w ciążę, 31 procent kobiet jest zdania, że długoterminowe środki antykoncepcyjne nie są przeznaczone dla kobiet, które jeszcze nie rodziły, a według 17 procent ten rodzaj antykoncepcji może zmieniać kształt sylwetki.
>>Dowiedz się również, w jaki sposób dobrać tabletki antykoncepcyjne>>
Świadomość ciała: internet głównym źródłem wiedzy
Dwudziestolatki nie sprawdzają rzetelności źródeł, z których czerpią wiedzę na temat seksu i antykoncepcji. Wystarczy im uzyskanie jakiejkolwiek informacji. 20 procet pań stosujących antykoncepcję stwierdziło, że wiadomości poszukuje w internecie, przede wszystkim na portalach społecznościowych: Facebooku i Twitterze. Co więcej, 84 procent respondentek, które stosują środki zapobiegania ciąży przyznało, że samodzielnie udziela odpowiedzi na pytania innych użytkowniczek "w sieci", tak naprawdę nie mając przekonania co do ich wiarygodności. Aż jedna czwarta kobiet nie chce rozmawiać na temat świadomości ciała ze swoim ginekologiem i nie porusza z nim tematu antykoncepcji.
- [Młode kobiety] chętniej czytają, słuchają i wierzą w to, co piszą inne młode osoby, ich głosem i w podobym tonie, niż w informacje o charakterze edukacyjnym. W efekcie przekazywane informacje są często nieścisłe, nierzetelne lub wyrwane z kontekstu, co prowadzi do utrwalania mitów i błednych przekonań dotyczących seksu i antykoncepcji - komentuje dr Annie Evans, specjalistka w dziedzinie zdrowia kobiet w szpitalu Bristol Nuffield Hospital w Wielkiej Brytanii.
>>Przeczytaj, czym jest jedna z metod antykoncepcji: pierścień antykoncepcyjny>>
Świadomość ciała: brak odpowiedzi na sygnały organizmu
Choć młode kobiety lubią wybierać najwygodniejsze rozwiązania w wielu dziedzinach życia, zasada ta zdaje się nie dotyczyć kwestii świadomości ciała. Nawet więc, jeśli wysyła im ono sygnał, że coś się dzieje nie tak, nie rezygnują z raz przyjętego wyboru. Jeśli, stosując antykoncepcję, odczuwają niepokój lub mają złe samopoczucie, w ponad połowie przypadków i tak nie rozważają zmiany formy antykoncepcji, która lepiej odpowiadałaby na potrzeby ich organizmu. Wiele z nich nie jest również przekonanych do długotrwałych metod antykoncepcji, wyróżniających się dużą skutecznością - 43 procent nie chce żadnej z nich wypróbowywać, że względu na panujące błędne przekonania, mity.
>>Dowiedz się również, jaką metodę antykoncepcji dla mężczyzn wybrać>>
Badanie "The Truth Report" wykazało więc, że za szybkim dostępem do informacji nie idzie niestety jej rzetelność i że młode kobiety wyżej cenią sobie tę pierwszą niż drugą. Te nie zawsze prawdziwe przekonania dotyczące seksu, antykoncepcji, świadomości ciała, są powielane i utrwalane w wielu miejscach w internecie, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Kobiety podejmują więc decyzje nie na podstawie wiarygodnych przesłanek, a nieprawdziwych treści. Tymczasem powyższe, bardzo ważne kwestie najlepiej omówić z lekarzem.
>>Dołącz również do dyskusji o metodach antykoncepcji na forum Mjakmama24.pl!>>