Spis treści
- Wkładka hormonalna: na czym polega jej działanie?
- Wkładka hormonalna: zalety
- Wkładka hormonalna: wady
- Polecamy wideo: Jaką metodę antykoncepcji mechanicznej wybrać?
Pierwsze wkładki domaciczne stosowano już w starożytności. Hipokrates umieszczał w macicy swoich pacjentek specjalne wkładki z drewna, mające zapobiegać niechcianej ciąży. W średniowieczu znane już były, bardzo prototypowe, wersje znanych i dzisiaj wkładek domacicznych wykonanych z miedzi. W dzisiejszych czasach kobiety (mężczyźni mają mniejszy wybór: prezerwatywa lub wazektomia) dysponują całym wachlarzem metod antykoncepcyjnych: naturalnych, hormonalnych, chemicznych. Przyjmuje się, że jedną z nich - wkładkę hormonalną - stosuje ponad 160 milionów kobiet na świecie. Głównym czynnikiem, który przemawia za jej wyborem, jest wysoka skuteczność - wskaźnik Pearla w przypadku tej metody wynosi 0,1-0,2. Oznacza on odsetek kobiet, które po roku stosowania wkładki horomonalnej zaszły w ciążę. Warto więc wiedzieć, na czym polega działanie spirali hormonalnej i pamiętać, że, oprócz plusów, ma również minusy.
>> Antykoncepcja po ciaży - jakie metody stosować po porodzie?
Wkładka hormonalna: na czym polega jej działanie?
Wkładka hormonalna swoim wyglądem przypomina literę T. Można zauważyć składające się na jej budowę nitki, służące do łatwiejszego kontrolowania jej położenia w macicy. Nitki ułożone są wewnątrz pochwy, jednak lekarz wytłumaczy kobiecie, jak właściwie nimi operować. W pierwszym miesiącu po założeniu spirali hormonalnej takiego sprawdzania jej ułożenia trzeba dokonywać nawet kilka razy, później już rzadziej - zazwyczaj raz w miesiącu. Działanie wkładki horomonalnej polega na uwalnianiu ze specjalnego zbiorniczka hormonu - progestagenu. Warto jednak pamiętać, że jedynym naturalnym progestagenem w organizmie kobiety jest progesteron, a hormony uwalniane przez wkładkę hormonalną są syntetyczne. Ich działanie powoduje wiele skutków. Przede wszystkim, zagęszcza on śluz w szyjce macicy, co sprawia, że plemniki mają problemy z poruszaniem i dotarciem do komórki jajowej. Co więcej, błona śluzowa macicy obkurcza się, co również sprawia, że zapłodnione jajo nie może się w niej zagnieździć. W pojedynczych przypadkach może się też zdarzyć, że owulacja zupełnie ustanie.
>> Antykoncepcja dla karmiącej - 5 bezpiecznych metod.
Wkładka hormonalna jest zakładana przez lekarza ginekologa - najczęściej na okres 5 lat. Umieszcza się ją w macicy zazwyczaj podczas ostatniego dnia miesiączki, ponieważ wtedy szyjka macicy jest najbardziej rozszerzona. Wkładka hormonalna może być jednak założona w każdym dniu cyklu, pod warunkiem, że kobieta nie jest w ciąży. Po kilku-kilkunastu tygodniach konieczna jest kontrola u ginekologa, późniejsze kontrole należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Samo założenie spirali hormonalnej nie powinno być bolesne, jednak są kobiety, które skarżą się na bóle nie tylko podczas samego jej zakładania, ale również kilka godzin później. Warto dodać, że ta metoda antykoncepcji jest całkowicie odwracalna - płodność powinna wrócić już podczas pierwszego cyklu po usunięciu wkładki, którego może dokonać wyłącznie lekarz.
Koszt założenia wkładki hormonalnej, która działa około 5 lat wynosi około 1000 zł.
>> Antykoncepcja dla mężczyzn - jaką metodą wybrać?
Wkładka hormonalna: zalety
Wkładka hormonalna ma swoje niewątpliwe zalety. Najważniejsze z nich to:
- wysoka skuteczność - wskaźnik Pearla na poziomie 0,1-0,2;
- wkładka hormonalna zmniejsza intensywność miesiączek i skraca je, może też zmniejszać ból odczwany podczas menstruacji;
- wkładka nie pogarsza jakości współżycia - jest zupełnie niewyczuwalna przez partnerów podczas stosunku;
- wkładkę hormonalną mogą stosować kobiety karmiące piersią i te, które niedawno urodziły dziecko;
- to bardzo wygodna metoda antykoncepcji - kobieta zakłada ją raz i nie musi jej kontrolować tak często, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.
>> Gąbka dopochwowa: na czym polega ta metoda antykoncepcji?
Wkładka hormonalna: wady
Przed założeniem spirali hormonalnej warto też poznać niepożądane efekty, które jej działanie wywołuje:
- wkładka horomonalna zdecydowanie nie jest polecana kobietom, w których rodzinach zdarzyły się przypadku nowotworów hormonozależnych: rak jajnika, rak piersi
- spirala nie jest również dobrym rozwiązaniem dla kobiet, w których rodzinie wystąpiła zakrzepica i zatorowość
- możliwość pojawienia się stanu zapalnego w przypadku częstej zmiany partnerów - wkładka jest polecana kobietom, które mają stałego partnera
- założenie wkładki hormonalnej może też skutkować pojawieniem się trądziku, bólów brzucha, piersi, kręgosłupa
- możliwość wystąpienia plamień między miesiączkami
- zwiększona temperatura ciała
>> 8 faktów o antykoncepcji, które cię zakoczą!
Jak w przypadku każdej metody antykoncepcji, decyzja o założeniu wkładki hormonalnej powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem.