Brak ruchów dziecka - kiedy jechać do szpitala?

2022-02-21 13:20

Dla wielu ciężarnych najpewniejszym dowodem na to, że ich dziecko ma się dobrze, są jego wyczuwalne ruchy. Trudno się zatem dziwić niepokojowi, jaki pojawia się w momencie, gdy matka nie czuje ruchów dziecka. Co oznacza brak ruchów płodu i kiedy jechać do szpitala, gdy nie czujesz ruchów dziecka?

ruchy płodu

i

Autor: Getty images Niezwłocznie należy sprawdzić stan dziecka w szpitalu, gdy jego ruchy ustały nagle.

Brak ruchów dziecka niepokoi każdą mamę, bo ruchy dziecka to nie tylko jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń ciąży, ale też świadectwo dobrostanu płodu.

Na pierwsze ruchy dziecka czeka się z dużą niecierpliwością, choć ciężarnym, szczególnie tym, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka, trudno jest je od razu wyczuć. Pierwsze ruchy nie mają bowiem nic wspólnego z kopniakami - są raczej subtelnym muśnięciem, takim od środka. Trzeba dużej uwagi, by ich nie przeoczyć.

Pierwsze ruchy dziecka zwykle odczuwa się w okolicy 20. tygodnia ciąży - tak jest w przypadku pierworódek. Kobiety, które będą rodzić po raz kolejny - mogą odczuć ruchy dziecka już w okolicy 14. tygodnia ciąży.

Spis treści

  1. Kiedy brak pierwszych ruchów dziecka powinien niepokoić?
  2. Kiedy jechać do szpitala, gdy nie czujesz ruchów?
  3. Co może oznaczać brak ruchów dziecka?
Jak liczyć ruchy płodu?

Kiedy brak pierwszych ruchów dziecka powinien niepokoić?

Brak odczuwanych ruchów dziecka może niepokoić dopiero, gdy mija 22. tydzień ciąży, a przyszła mama nadal ich nie czuje. Na odczuwanie ruchów wpływa wiele czynników, między innymi budowa ciała kobiety. Jeśli przyszła mama ma nadwagę, prawdopodobnie jej odczuwanie ruchów dziecka będzie słabsze niż u kobiet o szczupłej budowie ciała.

Za brakiem odczuwania pierwszych ruchów może stać wiele przyczyn. Jedną z nich jest specyficzne ułożenie malucha (tak bywa w okolicy 22. tygodnia ciąży), na przedniej ścianie macicy. Jest to jeden z powodów, dla których ciężarna długo czeka na wyczucie pierwszego ruchu swojego dziecka.

Kiedy jechać do szpitala, gdy nie czujesz ruchów?

Niepokojące może być nagłe ustanie odczuwalnych ruchów lub znaczne ich osłabienie. Przyjmuje się, że normą jest co najmniej 10 ruchów odczuwanych w ciągu godziny, choć trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko ma w ciągu doby prawo spać i wówczas jego aktywność zanika.

Jeśli ruchów jest wyraźnie mniej, można spróbować pobudzić dziecko poprzez zjedzenie posiłku lub czegoś słodkiego. Najlepiej jest kontrolować ruchy w pozycji leżącej, na lewym boku. Jeśli mimo wszystko, częstotliwość ruchów nadal się nie poprawia, należy udać się do szpitala, by to skontrolować. Niezwłocznie należy sprawdzić stan dziecka w przypadku, gdyby ruchy ustały nagle.

Czytaj także: Jak liczyć ruchy dziecka?

Czytaj także: 10 najważniejszych informacji o ruchach dziecka

Co może oznaczać brak ruchów dziecka?

Jeśli przyszła mama nagle odczuwa zanik ruchów dziecka, przede wszystkim musi wykluczyć, że dziecko akurat śpi. By się upewnić, że tak jest - należy pobudzić dziecko np. zjeść coś lub delikatnie popukać w brzuch.Jeśli ruchy dziecka ustały nagle lub stopniowo zanikały i z dnia na dzień robiły się słabsze, może oznaczać to jakieś komplikacje. Powodem takiej sytuacji może być niewydolność łożyska powstała na skutek ciążowej cukrzycy. Inną przyczyną może być zaplątanie się dziecka w pępowinę.

Nie można wykluczyć podduszenia się dziecka pępowiną albo nawet obumarcia płodu, dlatego każdy niepokój związany z brakiem ruchliwości niemowlaka, powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem.

Czytaj: Ciąża zagrożona – coraz więcej szans dla mamy i dziecka [Wywiad]

Niewydolność szyjki macicy w ciąży. Ryzyko porodu przedwczesnego