Ciąża zagrożona – jak przetrwać trudny czas?

2012-11-07 10:53

Ciąża zagrożona – taka diagnoza lekarska jest przyczyną ogromnego stresu u kobiety w ciąży i potrafi przyćmić radość z bycia w odmiennym stanie. Warto wiedzieć, jak należy postępować i jak przetrwać ciążę zagrożoną.

Ciąża zagrożona jak przetrwać ten czas

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ciąża zagrożona – grunt to dobre nastawienie
  2. Ciąża zagrożona – pobyt na oddziale patologii ciąży
  3. Ciąża zagrożona – odsunąć strach i zwątpienie
  4. Pobyt na oddziale patologii ciąży

Diagnoza lekarska określająca ciążę jako zagrożoną nie jest wyrokiem i nie oznacza, że ciąża zakończy się przedwczesnym porodem lub że dziecko urodzi się chore. Większość dzieci z ciąż zagrożonych rodzi się w terminie i bez żadnych powikłań. Diagnoza taka jest przeważnie wskazaniem, by zachować szczególną ostrożność. W przypadku zagrożenia ciąży ginekolog zaleca zmianę trybu życia: przede wszystkim należy unikać stresu (to zresztą wskazanie dla wszystkich kobiet w ciąży), przyjmować leki, które pozwolą utrzymać ciążę do końca i leżeć w łóżku. Wiąże się to z rezygnacją z pracy zawodowej i przejęciem domowych obowiązków przez partnera lub kogoś z rodziny (babcię, teściową czy opiekunkę).

Ciąża zagrożona – grunt to dobre nastawienie

Trudno o dobre nastawienie, gdy trzeba zrezygnować z wielu ulubionych zajęć, które wykonywało się  dotychczas. Ale niestety, konieczne będzie przeorganizowanie na czas ciąży życia i przestrzeni wokół siebie. Przede wszystkim domowe obowiązki musisz powierzyć komuś bliskiemu (jeśli masz już dziecko, również nie będziesz mogła się nim zajmować). Postaraj się, by przy łóżku stały najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak lekarstwa, picie, przekąski, czy telefon. Długie godziny w łóżku są nużące, postaraj się więc jakoś urozmaicać ten czas: możesz nadrobić zaległości filmowe i lekturowe, może odkryjesz w sobie talent i pasję do szydełkowania lub haftowania, możesz układać pasjanse, a jeśli masz laptopa, możesz pobuszować w sieci, założyć bloga, korespondować czy rozmawiać przez komunikatory ze znajomymi. Spróbuj znaleźć takie zajęcie, które wypełni ci czas i pozwoli się zrelaksować.

Ciąża zagrożona – pobyt na oddziale patologii ciąży

Czasem w przypadku ciąży zagrożonej konieczna jest hospitalizacja – gdy trzeba monitorować stan dziecka i włączyć leki, które pozwolą utrzymać ciążę. Pobyt na oddziale patologii ciąży może być trudny i frustrujący, zwłaszcza jeśli trwa kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Jednak nie należy się załamywać. Podobnie jak w przypadku konieczności leżenia w łóżku w domu trzeba się odpowiednio zorganizować. Do szpitala zabierz ze sobą oprócz rzeczy niezbędnych, takich jak koszula nocna, szlafrok, bielizna czy przybory toaletowe, także książki, czasopisma, i oczywiście tu również przyda się laptop. Pacjentki, które przebywały na oddziale patologii ciąży radzą także, by zabrać słuchawki i odtwarzacz MP3 – możesz wziąć ze sobą płyty z muzyką lub jakiś kurs językowy.

Ciąża zagrożona – odsunąć strach i zwątpienie

Przede wszystkim odsuń od siebie czarne myśli i nie załamuj się. Pamiętaj, że taką diagnozę jak w twoim przypadku, stawia się co czwartej kobiecie w ciąży. Jednak w większości przypadków ciąże te kończą się narodzinami zdrowych dzieci. Dlatego głowa do góry, stosuj się do zaleceń lekarza i myśl pozytywnie!

Pobyt na oddziale patologii ciąży

Oddział patologii ciąży - to określenie źle kojarzy się przyszłym mamom. Niesłusznie - patologia ciąży jest oddziałem gdzie kobieta ciężarna, znajdzie najlepszą możliwą pomoc. Na oddział patologii ciąży trafiają pacjentki z rozmaitymi problemami związanymi z przebiegiem ciąży takimi jak: przenoszenie ciąży, ryzyko przedwczesnego porodu, nadciśnienie w ciąży, cholestaza, cukrzyca ciężarnych czy łożysko przodujące.