Im starsza ciąża, tym ryzyko poronienia mniejsze. Lekarka podaje konkretne liczby

2024-09-05 12:55

Zdecydowana większość poronień ma miejsce przed ukończeniem 8. tygodnia ciąży. Najwyższe ryzyko, że ciąża skończy się przedwcześnie, występuje w pierwszym trymestrze, dlatego ciężarne z ogłoszeniem radosnej nowiny światu wolą się wstrzymać.

Im starsza ciąża, tym ryzyko poronienia mniejsze. Lekarka podaje konkretne liczby

i

Autor: Instagram/ @estera_doktorkobiet & GettyImages Im starsza ciąża, tym ryzyko poronienia mniejsze. Lekarka podaje konkretne liczby

Szacuje się, że nawet 15% ciąż kończy się poronieniem, więc statystycznie przynajmniej jedną ciążę traci nawet co czwarta kobieta. jednak choć te statystyki wyglądają niepokojąco, ryzyko poronienia istotnie maleje z każdym tygodniem ciąży.

Największe występuje na początku - przed 8. tygodniem ciąży, a później wyraźnie spada. Ginekolożka podaje konkretne liczby i zdradza, że pytania o ryzyko poronienia słyszy od swoich pacjentek bardzo często.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Ryzyko poronienia w ciąży maleje z tygodnia na tydzień

Najwięcej poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Po 8. tygodniu ciąży ryzyko maleje do 10%, a po uwidocznieniu czynności serca zarodka w badaniu USG ryzyko poronienia wynosi już zaledwie około 3%.

Ryzyko poronienia istotnie spada w 2. trymestrze ciąży. Po 13. tygodniu ciąży poronieniu ulega zaledwie 1-2% ciąż.

Ginekolożka Estera Kłosowicz wyjaśnia, że przyczyn poronienia może być wiele.

Pamiętajcie, że ryzyko poronienia zależy od wielu różnych czynników, zarówno zdrowotnych, jak i genetycznych

- mówi ginekolog Estera Kłosowicz.

Warto wiedzieć, że o poronieniu na wczesnym etapie ciąży kobieta może nie wiedzieć, nie przypuszczając, że w ogóle zaszła w ciążę w ostatnim cyklu. Bezobjawowe poronienie można stwierdzić dopiero podczas badania USG, gdy nie uda się uwidocznić akcji serca zarodka.

Jakie są objawy poronienia?

Kobiety starające się o dziecko często z wielkim niepokojem obserwują, czy ciało nie wysyła sygnałów mogących świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Po pozytywnym wyniku testu ciążowego każdy najmniejszy ból i plamienie przyprawia je o duży stres.

Gdy coś cię niepokoi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jednak nie zakładaj najczarniejszego scenariusza. Krwawienie w ciąży nie musi być groźne, występuje nawet u 30% kobiet. Często zaleca się odpoczynek i przepisuje leki hormonalne.

Do objawów, które powinny zwrócić twoją uwagę i skłonić do wizyty u ginekologa są:

  • bóle w dole brzucha,
  • bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • krwawienie z dróg rodnych, szczególnie ze skrzepami
  • nagłe ustąpienie objawów ciąży (np. tkliwości piersi czy mdłości),
  • skurcze macicy, wyraźne zwiększenie napięcia macicy,
  • gorączka.

Oto mity na temat tego, co stwarza ryzyko porodu przed terminem: