Jesteś w ciąży? Położna wymienia 3 sytuacje, w których powinnaś natychmiast zgłosić się do szpitala

2022-11-14 16:03

Będąc w ciąży, a zwłaszcza na jej końcówce, mamy wiele obaw o dziecko i szczęśliwe rozwiązanie. Wsłuchujemy się w swoje ciało, często obsesyjnie liczymy ruchy maleństwa, tylko po to, aby nie przegapić żadnych sygnałów, które mogłyby wskazywać na jakieś komplikacje. To normalne - uspakaja na TikToku @polozna_mamaga. Wymienia jednocześnie 3 sytuacje, które przyszłą mamę powinny skłonić do jak najszybszej wizyty w szpitalu.

Jesteś w ciąży? Położna wymienia 3 sytuacje, w których powinnaś natychmiast zgłosić się do szpitala

i

Autor: Getty images/TikTok @polozna_mamaga Jesteś w ciąży? Położna wymienia 3 sytuacje, w których powinnaś natychmiast zgłosić się do szpitala

TikTokowa influencerka znana na tej platformie jako @polozna_mamaga w jednym ze swoich ostatnich postów postanowiła uczulić kobiety w ciąży na 3 sytuacje, w których natychmiast powinny zgłosić się do szpitala.

Przeczytaj także: Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Jak przygotować plan porodu?

Są to:

1. Krwawienie z dróg rodnych

„Niezależnie od koloru krwi (jasna/ ciemna) należy zgłosić się na izbę przyjęć ginekologiczno- położniczą. Należy odróżnić od plamienia w ciąży (skąpe, jak po skaleczeniu w palec), które najczęściej jest normalne np. po badaniu ginekologicznym, po stosunku płciowym, na wczesnym etapie porodu, po odejściu czopa śluzowego” – uczula w swoim poście.

2. Brak ruchów płodu

„Jeśli nie czujesz ruchów po nocnym odpoczynku lub przerwa trwa kilka godzin i mimo próby aktywizacji dziecka (np. zmiana pozycji, zjedzenie czegoś słodkiego, wypicie szklanki zimnej wody), nie ma efektu - zgłoś się do szpitala” – radzi.

Zwraca jednak uwagę na to, żeby nie porównywać ilości ruchów z inną kobietą w ciąży, gdyż na odczuwanie ruchów płodu wpływ ma wiele czynników jak umiejscowienie łożyska, położenie dziecka, tryb życia kobiety. Każdy maluszek ma także swój rytm dnia i nocy.

Przeczytaj także: Kiedy i w jakim celu lekarz może kazać liczyć ruchy płodu? Jak je liczyć?

3. Regularne skurcze co 3 minuty

Regularne skurcze porodowe do 3 minuty do najwyższa pora, aby jechać do szpitala, jeśli chcemy w nim urodzić. „W przypadku kolejnego porodu warto wyjechać wcześniej (jeśli skurcze są regularne co 5 min)” – uczula położna. Dodaje także, że natychmiast należy udać się do szpitala, gdy skurcz jest silny, nagły i nie ustępuje.

Przeczytaj także: Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?