Specjalista położnictwa i ginekologii, perinatolog dr n. med. Michał Lipa w swoim ostatnim poście na Instagramie poruszył temat, który zaprząta głowy wszystkich przyszłych mam w 3. trymestrze ciąży. Chodzi o liczenie ruchów dziecka. Na wstępie swojego wpisu zaznaczył:
Ocena aktywności ruchowej płodu jest najprostszym, domowym sposobem na sprawdzenie jego dobrostanu, a z drugiej strony „gorsze odczuwanie ruchów” jest jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w szpitalnej izbie przyjęć.
Kluczowe jest zatem dla wszystkich przyszłych mam wiedzieć, jak powinno się liczyć ruchy dziecka i a kiedy jego zachowanie powinno wzbudzać nasz niepokój i skłonić do konsultacji z lekarzem.
Kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka?
Ginekolog podkreśla, że pierwsze ruchy dziecka większość kobiet zaczyna czuć około 18.-20. tygodnia ciąży. Obrazuje to załączonym do posta filmikiem, który pokazuje ruchy całego płodu w 20. tygodniu ciąży. Jak jednak dodaje kobiety, które nie są pierworódkami, są w stanie nieco wcześniej rozpoznać aktywność ruchową swojego dziecka w brzuchu.
Już na koniec pierwszego trymestru zaczynają „coś” czuć i trudno się z nimi nie zgodzić. Początkowo jest to uczucie „przelewania” czy „bąbelków” zanim wyczuwalne są bolesne kopniaki. Na poczucie pierwszych ruchów wpływa fakt, która to ciąża (im więcej w przeszłości tym wcześniej), ale również gdzie zlokalizowane jest łożysko (w przypadku ściany przedniej ruchy odczuwane są później i słabiej)
- pisze.
Tłumaczy też, że za prawidłową aktywność dziecka w łonie uważa się nie tylko kopniaki, ale także "delikatne muśnięcia".
Polecany artykuł:
Kiedy zacząć liczyć ruchy dziecka? Jak to robić?
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ruchy dziecka powinno się liczyć od 30. tygodnia ciąży. Każdy lekarz prowadzący ciążę powinien poinformować przyszłą mamę jak to prawidłowo robić, by się niepotrzebnie nie niepokoiła.
Jak tłumaczy Michał Lipa ruchy powinno się liczyć wtedy, kiedy maluszek wykazuje swoją największą aktywność lub po głównych posiłkach i nie w czasie pierwszej godziny obserwacji.
O prawidłowym wyniku świadczą co najmniej 4 ruchy na godzinę lub 10 w ciągu dwóch godzin
- zaznacza.
Mała aktywność dziecka w brzuchu. Kiedy zgłosić się na konsultację lekarską?
Jak tłumaczy specjalista szczyt ruchliwości dziecka w łonie mamy przypada około 32. tygodnia ciąży. Im bliżej porodu aktywność płodu spada. Dodaje także, że maluch w brzuchu ma zarówno okresy aktywności jak i snu. Stąd też mamy do czynienia z przerwami w ruchach. Zadaniem ginekologa mogą one trwać do 40-50 minut, ale czasem i dłużej. Sporadycznie przekraczają 90 minut.
Choć wpis Michała Lipy jest w tonie uspokajającym. Specjalista na koniec przywołał sytuację, kiedy lepiej skonsultować swoje obawy ze specjalistą.
Szczęśliwie, w większości przypadków konsultowanych w trakcie dyżuru okazuje się, że był to fałszywy alarm, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że jeżeli mimo posiłku, odpoczynku i próby sprowokowania ruchów w 3. trymestrze nie uzyskujemy efektu praktycznie przez cały dzień warto taką sytuację poddać konsultacji lekarskiej
- zaapelował.