Przyczyną jest drobna infekcja, a skutkiem - nawet przedwczesny poród. Uważaj na zapalenie błon płodowych

2022-06-09 11:21

Zapalenie błon płodowych to inaczej zakażenie wewnątrzmaciczne. Mimo postępu medycyn nadal jest częstą przyczyną powikłań okołoporodowych i może skutkować nawet przedwczesnym porodem lub sepsą u dziecka. Czym jest zapalenie błon płodowych i jak je rozpoznać na czas?

Uważaj na zapalenie błon płodowych

i

Autor: Getty images Przyczyną jest drobna infekcja, a skutkiem - nawet przedwczesny poród

Zapalenie błon płodowych to termin, którym określa się stan zapalny, obejmujący swoim zasięgiem łożysko, owodnię i kosmówkę (błony otaczające i chroniące płód). Choroba wywołana jest drobnoustrojami, najczęściej bakteriami ureaplasma urealyticum, mycoplasma pneumoniae i gardnerella vaginalis znajdującymi się w pochwie, które rozprzestrzeniają się na szyjkę macicy oraz błony i wody płodowe.

Zapalenie błon płodowych to niebezpieczny stan, ponieważ zagraża on zdrowiu dziecka. Szacuje się, że infekcja ta towarzyszy około jednej trzeciej przedwczesnych porodów. Jak rozpoznać zapalenie bon płodowych i kiedy iść do lekarza?

Spis treści

  1. Jakie są objawy zapalenia błon płodowych?
  2. Co powoduje zapalenie błon płodowych?
  3. Czy zapalenie błon płodowych jest groźne?
  4. Jak rozpoznać zapalenie błon płodowych?
  5. Czy zapalenie błon płodowych można leczyć?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Jakie są objawy zapalenia błon płodowych?

Zapalenie błon płodowych zwykle zaczyna się od złego samopoczucia i wysokiej temperatury. W badaniach krwi, jeśli są zrobione, pojawia się wysoki poziom leukocytów, świadczący o stanie zapalnym.

Inne objawy zapalenia błon płodowych to:

  • ból lub bolesność miednicy, tkliwość macicy przy badaniu
  • przyspieszone tętno u matki i/lub dziecka
  • nieprzyjemny zapach płynu owodniowego (możliwy do zauważenia przy pęknięciu błon płodowych)
  • ropa w szyjce macicy.

Czytaj również: Sprawdź, czy jesteś zagrożona porodem przedwczesnym

Wody płodowe są niezbędne dla płodu. Wiedziałaś, że można je uzupełniać?

Co powoduje zapalenie błon płodowych?

Zapalenie błon płodowych to infekcja bakteryjna, która zaczyna się zwykle w pochwie i przechodzi do łożyska oraz do worka owodniowego. Przeniesienie infekcji często przenosi się w momencie przedwczesnego pęknięcia worka owodniowego, czyli na długi czas przed planowanym terminem porodu (o pęknięciu błon płodowych flora bakteryjna z pochwy przedostaje się bez trudu do jamy owodniowej).

Ale może być również odwrotnie. Część drobnoustrojów bakteryjnych produkuje substancje, które osłabiają błony płodowe, zwieszając ryzyko przedwczesnego pęknięcia. 

Zapaleniu błon płodowych sprzyja również:

  • przekroczony termin porodu, czyli ciąża po 40. tygodniu
  • częste badania pochwy
  • długa praca
  • infekcja przenoszona drogą płciową 
  • wewnętrzne monitorowanie płodu (np. amniopunkcja)
  • używanie alkoholu lub tytoniu
  • zakażenie Streptococcus grupy B (badanie czystości pochwy)
  • bakteryjne zakażenie pochwy

Czy zapalenie błon płodowych jest groźne?

Infekcja wiąże się z poważnymi komplikacjami zarówno dla matki, jak i dziecka. U kobiety zapalenie błon płodowych, jak już wspomnieliśmy, może prowadzić do porodu przedwczesnego (przed 37. tygodniem ciąży), ale również do krwotoku, poporodowego zapalenie błony śluzowej macicy czy do posocznicy (sepsa).

Dla dziecka infekcja może oznaczać ryzyko zapalenia płuc, opon mózgowych, posocznicy. Noworodek może wymagać również wspomagania oddechowego po urodzeniu.

Jak rozpoznać zapalenie błon płodowych?

Zapalenie błon płodowych jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem ciąży, które wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Lekarze podkreślają, żeby iść do ginekologa zawsze, gdy przyszła mama zauważy u siebie wysoką temperaturę (nie spowodowaną typową infekcją, jak grypa czy przeziębienie), ból okolic miednicy, szybkie tętno i niepokojące wydzieliny z dróg rodnych, takie jak ropa, czy cuchnące odpływające wody.

Lekarz zbada przyszłą mamę i przeprowadzi dokładny wywiad, ponieważ może zdiagnozować zapalenie błon płodowych na podstawie samych objawów.

Aby potwierdzić diagnozę, może zlecić pobranie płynu owodniowego, ale badanie to wykonuje się bardzo rzadko ze względu ma wysokie ryzyko dla dziecka, jakie się z nim wiąże.

Czytaj również: Wymaz z pochwy - co to za badanie? Jak się przygotować?

Inwazyjne badania prenatalne: amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza

Czy zapalenie błon płodowych można leczyć?

Leczenie zapalenia błon płodowych polega na podaniu antybiotyku. Jaki lek zostanie zastosowywany, zależy od wieku ciąży, stanu przyszłej mamy i od rodzaju bakterii. Wczesne rozpoczęcie antybiotykoterapii zmniejsza ryzyko poważnych chorób u dziecka.

Warto też zapobiegać zapaleniu. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenie błon płodowych, warto ograniczać liczbę badań pochwy u kobiet w ciąży (o ile nie ma wskazań medycznych), ponieważ w czasie takiego badania badanie można wprowadzić bakterie.

Konieczne jest też leczenie infekcji pochwy, które mogą pojawiać się w czasie ciąży i zgłaszanie wszystkich problemów swojemu ginekologowi.