Te powikłania są groźne długo po porodzie. Naukowcy nie mają wątpliwości

2024-04-29 14:43

Niektóre ciążowe powikłania, choć wydaje się, że po porodzie nie ma po nich śladu, istotnie wpływają na zdrowie kobiety i długość jej życia. W przypadku niektórych ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia wzrasta nawet 2,5-krotnie.

Te powikłania są groźne długo po porodzie. Naukowcy nie mają wątpliwości

i

Autor: Getty Images Te powikłania są groźne długo po porodzie. Naukowcy nie mają wątpliwości

Powikłania w ciąży takie jak cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy mogą wpływać na zdrowie i życie kobiety jeszcze długo po porodzie, nawet przez kilkadziesiąt lat. Jednak nie tylko te powikłania są szczególnie niebezpieczne dla kobiet.

Szwedzcy naukowcy przeanalizowali wyniki badań 2 milionów kobiet i nie mają wątpliwości: skutki powikłań mogą znacząco wpływać na zwiększenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia jeszcze długo po porodzie.

Czytaj też: Zakrzepica żył może zagrażać tobie i dziecku. Jak ją rozpoznać w ciąży?

Spis treści

  1. Powikłania ciążowe zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci
  2. Te powikłania mogą zwiększać ryzyko nowotworu
Powikłania po cesarskim cięciu

Powikłania ciążowe zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Poważne powikłania ciążowe mogą istotnie zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia. Dotyczy to kobiet, u których wystąpiły następujące powikłania:

  • stan przedrzucawkowy,
  • cukrzyca ciążowa,
  • poród przedwczesny,
  • hipotrofia płodu (urodzenie dziecka o masie mniejszej niż wynika z wieku ciążowego),
  • zaburzenia związane z nadciśnieniem tętniczym.

Badanie przeprowadzone przez szwedzkich naukowców, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine dowodzi, że wspomniane zwiększone ryzyko śmierci może występować nawet przez 40 lat po porodzie.

Analizując dane ponad 2 milionów kobiet rodzących w Szwecji w latach 1973 - 2015 stwierdzono, że ryzyko przedwczesnej śmierci u kobiet z ciążą powikłaną jest nawet 2,5-krotnie wyższe niż u tych, u których takich powikłań nie stwierdzono.

Czytaj też: Co oznacza ciąża wysokiego ryzyka? Czy zawsze grozi poronieniem?

Te powikłania mogą zwiększać ryzyko nowotworu

Naukowcy doszli do wniosku, że u kobiet, które urodziły dzieci z niską masą urodzeniową i u tych, które urodziły przedwcześnie, wzrasta ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego. W porównaniu do innych jest ponad dwukrotnie wyższe. Większe jest także ryzyko wystąpienia nowotworu - 1,2-krotnie.

Kobiety, które w ciąży miały cukrzycę ciążową, mają nawet 25-krotnie wyższe ryzyko śmierci z powodu cukrzycy. Kobiety, u których wystąpił stan przedrzucawkowy lub urodziły przedwcześnie, mają ponaddwukrotnie wyższe ryzyko śmierci z powodu cukrzycy.

Co ważne, negatywne skutki powikłań ciążowych mogą utrzymywać się bardzo długo, nawet przez 40 lat.

Nie bez znaczenia są także dla urodzonego dziecka. Przykładowo u dzieci z niską masą urodzeniową, które z powodu niewydolności łożyska rozwijały się w środowisku niedoborów pokarmowych, często w wieku kilku lat stwierdza się nadwagę lub otyłość. Jest to pokłosie czasu spędzonego w macicy, gdy płód był narażony na niedotlenienie i niedobory pokarmowe, przez co nie rozwinęły się prawidłowo ośrodki głodu i sytości.

Problemy z łożyskiem w ciąży mają także duży wpływ na zdrowie kobiety po porodzie. Wytwarzane przez nie szkodliwe substancje mogą przedostać się do krążenia ciężarnej i choć po porodzie to wydzielanie szkodliwych substancji nie ma już miejsca, zdążą uszkodzić naczynia krwionośne. Uszkodzenie nerek, wątroby czy serca, nadciśnienie tętnicze czy obrzęki mogą zostać zdiagnozowane nawet wiele lat później. To dlatego po ciąży powikłanej kobieta powinna być pod opieką specjalistów, m.in. kardiologa.

Źródło: www.jamanetwork.com

Czytaj też: Jedna grupa ciężarnych powinna przybierać na wadze mniej? Naukowcy podają nowe zalecenia

Sonda
Czy miałaś powikłania w ciąży?