Endometrioza doprowadza wiele kobiet do rozpaczy. Boją się, bo wiedzą, że ta choroba może utrudniać zajście w ciążę i być przyczyną niepłodności. Jakie szanse na dziecko ma kobieta z endometriozą? Wyjaśniamy ten temat po kolei.
Spis treści
- Czym jest endometrioza?
- Jakie są objawy endometriozy?
- Zobacz wideo: Uwaga, endometrioza!
- Jak się leczy endometriozę?
- Czy endometrioza wyklucza ciążę?
- Zajście w ciążę w przypadku endometriozy
Czym jest endometrioza?
Endometrioza swą nazwę wzięła od słowa endometrium. Oznacza ono błonę śluzową wyściełającą macicę. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, złuszczona śluzówka jest wydalana wraz z miesiączką.
Jednak czasami fragmenty endometrium przedostają się do jamy brzusznej. Powinny zostać tam zniszczone, ale u kobiet z endometriozą tak się nie dzieje. Komórki śluzówki wszczepiają się do ściany i narządów jamy brzusznej, tworząc ogniska endometriozy. Reagują one, podobnie jak endometrium, na zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym: zwiększają się po każdym cyklu i ulegają złuszczeniu podczas miesiączki. Ponieważ krew nie ma odpowiedniego odpływu i gromadzi się, tworząc skrzepy, w jamie brzusznej powstają torbiele i rozwija się przewlekły stan zapalny. Zmiany te z każdym cyklem powiększają się, nasilając objawy choroby.
Jakie są objawy endometriozy?
Głównym objawem endometriozy są dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza – bolesne miesiączki, bolesne stosunki oraz przewlekły ból niezwiązany z cyklem miesiączkowym. Jeżeli ogniska endometriozy są w pęcherzu moczowym lub odbytnicy, ból może także towarzyszyć oddawaniu moczu lub stolca.
Niestety, rozpoznanie endometriozy nie jest łatwe, bo jej objawy pokrywają się z objawami innych chorób. Często od wystąpienia objawów choroby do jej zdiagnozowania mija kilka lat. Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego z wykorzystaniem USG.
Niestety, USG nie zawsze się sprawdza. Bywa pomocne w rozpoznawaniu ognisk choroby na jajniku, pęcherzu moczowym czy odbytnicy, ale jest nieskuteczne w diagnozie endometriozy otrzewnowej. Ostateczne potwierdzenie choroby odbywa się więc w czasie operacji, zazwyczaj laparoskopii, w trakcie której wszczepy endometriozy zostają usunięte i wysłane do badania histopatologicznego.
Czytaj także: 20 przyczyn krwawienia po stosunku
Zobacz wideo: Uwaga, endometrioza!
Jak się leczy endometriozę?
Endometriozę leczy się farmakologicznie lub operacyjnie, a główny cel terapii to łagodzenie dolegliwości. Niestety, nie zawsze leczenie jest skuteczne – endometrioza to choroba przewlekła i często ma swoje nawroty. Wiele pacjentek musi stosować leki przez długie lata albo przechodzić liczne operacje.
Wybierając metodę leczenia, lekarz powinien uwzględnić plany macierzyńskie pacjentki, tym bardziej że chorują głównie kobiety młode. U nich np. ryzykowne są operacje usuwania ognisk endometriozy na jajnikach – w czasie takich operacji często znacznie zmniejsza się objętość jajnika, a tym samym liczba komórek jajowych, co istotnie ogranicza płodność.
Czy endometrioza wyklucza ciążę?
Wykrycie choroby jest ważne nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale też planów prokreacyjnych. Często bowiem endometrioza zaburza płodność: niepłodnych jest od 30 do 50 proc. chorujących na nią kobiet. W zaawansowanej chorobie przyczyny niepłodności wynikają m.in. z zaburzeń anatomicznych miednicy mniejszej, zrostów, torbieli na jajnikach oraz z zaburzenia funkcjonowania jajowodów.
Nawet łagodne stadium choroby powoduje problemy z zajściem w ciążę. Prawdopodobnie dlatego, że endometrioza ma toksyczny wpływ na komórki jajowe i zmniejsza zdolność endometrium do implantacji zarodka.
Czytaj także: Dni płodne po okresie. Kiedy wypadają i jak je obliczyć?
Test owulacyjny - jak działa test na płodność i czy pomaga zajść w ciążę?
Zajście w ciążę w przypadku endometriozy
Endometrioza to poważny czynnik ograniczający płodność. Choć choruje na nią tylko 5 proc. ogółu kobiet, to wśród kobiet szukających pomocy w zajściu w ciążę ten odsetek wynosi 25–50 proc. Biorąc pod uwagę, że ciąża, a co za tym idzie brak miesiączki może być pewną formą terapii tej choroby – należy zrobić wszystko, by kobieta szybko zaszła w ciążę.
W przypadkach łagodnej i umiarkowanej endometriozy zalecamy ocenę cyklu, stymulację owulacji połączoną z inseminacją domaciczną (IUI). Natomiast w przypadkach ciężkiej endometriozy lub gdy kobieta skończyła 35 lat, stosujemy zaawansowane procedury wspomaganego rozrodu (IVF). W tym przypadku skuteczność leczenia jest podobna jak u kobiet niechorujących na endometriozę. Jednak u kobiet z tą chorobą może nastąpić słabsza odpowiedź na leczenie. Powodem może być np. zniszczenie tkanki jajnikowej przez torbiel endometrialną lub zabiegi operacyjne na jajniku.
Sposób leczenia jest zawsze indywidualny, powinno ono odbywać się w specjalistycznej klinice leczenia niepłodności.
Polecamy też:
Prawdziwa historia: Jak urodziłam trojaczki z in vitro po endometriozie
Ciąża po 35 roku życia - to powinnaś wiedzieć
miesięcznik "M jak mama"