Niepłodność małżeńska – przyczyny, leczenie

2021-04-06 16:09

Niepłodność małżeńska to powszechny problem. Szacuje się, że dotyka on już około 20 procent par na świecie, a w Polsce blisko 14 procent. Jakie są przyczyny niepłodności małżeńskiej i czy da się ją wyleczyć?

Niepłodność małżeńska

i

Autor: thinkstockphotos.com Niepłodność małżeńska dotyczy obojga partnerów.

O niepłodności małżeńskiej mówimy wtedy, gdy para przez co najmniej rok, mimo regularnego pożycia, bez stosowania antykoncepcji, nie może doczekać się ciąży. W takiej sytuacji zwykle podejrzewa się występowanie różnych problemów jednocześnie u kobiety i mężczyzny, więc obydwoje powinni być poddani diagnostyce.

Spis treści

  1. Niepłodność małżeńska – przyczyny
  2. Niepłodność małżeńska – diagnostyka
  3. Niepłodność małżeńska – leczenie

Niepłodność małżeńska – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami niepłodności małżeńskiej są czynniki dotyczące obydwojga partnerów. W wyjątkowych przypadkach źródłem niepłodności są problemy dotykające tylko kobiety (np. niedrożność jajników) czy tylko mężczyzn (np. brak plemników w nasieniu). W znacznej większości przyczyną niepłodności małżeńskiej jest szereg czynników, które można zaobserwować u obydwojga partnerów – niezależnie od płci. Należą do nich:

  • zły styl życia – jeśli para ma nałogi, źle się odżywia, żyje pod presją i w stresie, nie dba o siebie lub prowadzi mało aktywny tryb życia,
  • wiek – problem głównie dotyczy kobiet, ale z wiekiem i u mężczyzny może dojść do pogorszenia sprawności seksualnej. W przypadku kobiet każdy rok więcej to mniejsza płodność,
  • choroby – jeśli któryś z partnerów cierpi na jakieś choroby, musi brać silne leki bądź przebył w przeszłości chorobę, która zostawiła po sobie trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • waga – ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a więc i zdolności do prokreacji. Zaburzenia wagi mogą powodować zaburzenia w gospodarcze hormonalnej i uniemożliwić poczęcie,
  • życie intymne – gdy stosunki seksualne są zbyt rzadkie, minimalizują się też szanse na ciążę.

Czytaj: Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać zajście w ciążę

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność małżeńska – diagnostyka

Niepłodność to choroba – zresztą określona przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako choroba społeczna. Na szczęście w wielu przypadkach uleczalna. Niepłodność małżeńska często ma swoje źródło w przejściowych problemach i ich wyeliminowanie pozwala przywrócić takiej parze płodność. Najważniejsza w leczeniu niepłodności małżeńskiej jest oczywiście diagnostyka. Para, u której podejrzewa się ten rodzaj niepłodności musi przejść szereg badań mających na celu odszukanie źródła problemu.

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi z parą szczegółowy i dość intymny wywiad, który pozwoli przedstawić problem niepłodności w szerszej perspektywie. U kobiety przeprowadza się badania, które mają sprawdzić drożność jajowodów, występowanie jajeczkowania i budowę narządów rodnych. W przypadku mężczyzn bada się nasienie i przeprowadza badanie andrologiczne.

Zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny – robi się też podstawowe badania krwi i moczu. Jeśli podejrzewa się niepłodność immunologiczną, można wykonać również tzw. test po stosunku (po odbytym stosunku od kobiety pobiera się wydzielinę z dróg rodnych i ocenia w niej żywotność plemników).

Polecamy: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Niepłodność małżeńska – leczenie

Wykrycie podczas tych wszystkich badań jakiś nieprawidłowości jest pierwszym krokiem w leczeniu niepłodności. W niektórych przypadkach problem można rozwiązać chirurgicznie lub farmakologicznie, w innych jedyną szansą na poczęcie może stać się technika wspomagania rozwoju zwana metodą in vitro. Jeżeli diagnostyka wyklucza występowanie jakiś nieprawidłowości, oznacza to, że  przyczyną małżeńskiej niepłodności najprawdopodobniej są czynniki zewnętrzne np. stres, nałogi, zmęczenie itp. Wyeliminowanie tych czynników, jeśli rzeczywiście występują, najczęściej kończy się sukcesem.

Przeczytaj: Dobry lekarz leczenia niepłodności - jak go znaleźć?