Spis treści
- Jak kobieta może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?
- Przyczyny niepłodności kobiecej
- Męskie problemy z płodnością
- Diagnostyka niepłodności
- Jak mężczyzna może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?
Na płodność mogą mieć wpływ różne czynniki. Do najważniejszych w przypadku kobiety należą: wiek, wady anatomiczne organizmu, przebyte poważne choroby, styl życia i czynniki emocjonalne. Z kolei na męską płodność wpływ mogą mieć m.in. wcześniactwo, przebyte chłopięce choroby wieku niemowlęcego, a także, podobnie jak w przypadku kobiety, wiek i czynniki emocjonalne. Niektóre przyczyny niepłodności są niezależne od nas, ale znaczna część jest spowodowana niezdrowym i nieodpowiedzialnym stylem życia. W jaki sposób powinni zmodyfikować swoje życie mężczyźni, a w jaki kobiety, by zwiększyć swoje szanse na poczęcie?
Jak kobieta może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?
- Jeśli chcesz mieć dziecko, nie odkładaj decyzji o posiadaniu potomstwa na później. W przypadku kobiety wiek to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej płodność. Po 31. roku życia płodność kobiety spada.
- Poznaj datę swojej owulacji i staraj się kochać z partnerem właśnie wtedy. Zwiększysz wówczas szanse na zapłodnienie. Datę owulacji możesz określić za pomocą testu owulacyjnego (do kupienia w aptece), mierzącego poziom hormonu lutenizującego, którego stężenie jest najwyższe na 12 do 24 godzin przed jajeczkowaniem.
- Wylecz infekcje intymne. Niektóre z nich (np. chlamydia) mogą uszkodzić jajowody i tym samym znacznie zmniejszyć możliwość zapłodnienia.
- Dbaj o właściwą wagę. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, mogą mieć negatywny wpływ na płodność. Kobiety z zaburzeniami apetytu (cierpiące na anoreksję lub bulimię) i będące na niskokalorycznych dietach są narażone na zaburzenia wytwarzania hormonów płciowych i zaburzenia miesiączkowania, a tym samym cykle bezowulacyjne. Z kolei kobiety z nadwagą mogą mieć problemy z prawidłową gospodarką hormonalną, co może się przyczyniać do problemów z zajściem w ciążę.
- Nie stresuj się! Twoje emocje mają ogromny wpływ na relacje w waszym związku (a tym samym częstotliwość stosunków). Stres może być także przyczyną bezowulacyjnych cykli, a nawet zaniku miesiączki.
- Kochaj się ze swoim partnerem. To oczywiste, że im częściej to robicie, tym większe prawdopodobieństwo, że zajdziesz w ciążę.
- Dbaj o właściwą dietę. To co jesz, ma wpływ na twoje samopoczucie i stan zdrowia, dlatego ważne jest, byś dostarczała organizmowi wszystkich substancji odżywczych, witamin i mikroelementów.
- Nie pal papierosów i nie nadużywaj alkoholu. Badania wykazały, że te używki mają negatywny wpływ na zdrowie, ale także znacznie zmniejszają szanse na poczęcie.
Wypróbuj nasz kalkulator - kalendarz dni płodnych
Przyczyny niepłodności kobiecej
Już wiele tygodni bezskutecznie starasz się o dziecko? Jesteś młoda i prowadzisz zdrowy tryb życia, a mimo to nie możesz zajść w ciążę? Niepłodność kobieca może mieć wiele przyczyn. W większości przypadku możesz temu zaradzić. Szczegółowe badania, prawidłowo postawiona diagnoza i właściwe leczenie pozwala wyeliminować czynniki powodujące niepłodność, takie jak np. niedrożność jajowodów, zmiany pozapalane, zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne itd...
Męskie problemy z płodnością
Problem z poczęciem dziecka ma już co piąta para. Jeśli po rocznych, intensywnych próbach zajścia w ciążę - efektów brak - warto zgłosić się do lekarza i poszukać przyczyn tych kłopotów. U prawie połowy par, które mają problem z płodnością diagnoza wskazuje na obniżone parametry nasienia. Zapytaliśmy eksperta jakie problemy z płodnością mogą mieć mężczyźni, w jaki sposób badane są parametry nasienia oraz jakie inne badania przechodzi mężczyzna starający się o dziecko.
Diagnostyka niepłodności
Wiele par ma problem z poczęciem dziecka. Statystyki są bezlitosne - będzie coraz trudniej. Na szczęście współczesna medycyna oferuje coraz badań, które pomagają w postawieniu właściwej diagnozy, a co za tym idzie - zwiększa szanse na wyleczenie. Zapytaliśmy eksperta o to, co może być powodem do niepokoju i kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Jak mężczyzna może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?
- Odstaw alkohol i papierosy. Alkohol znacząco wpływa na osłabienie męskiej sprawności w łóżku i obniża stężenie hormonów, które biorą udział w produkowaniu spermy, zaś związki chemiczne (tlenek węgla i nikotyna) wchłaniane z papierosów zmniejszają liczbę plemników w spermie. Palenie papierosów nie tylko wpływa na rozwój groźnych chorób płuc, ale również sprawia, że maleją szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
- Nie nadużywaj niektórych leków - uważaj na antybiotyki, a także lekarstwa, które zawierają w swoim składzie m.in. tetracyklinę, ketakonazol lub sulfasalazynę. Mogą one znacząco obniżyć męską zdolność do zapłodnienia.
- Zrezygnuj ze sterydów – jeśli jesteś stałym bywalcem siłowni, pewnie eksperymentowałeś z anabolikami, chcąc zwiększyć masę mięśniową i poprawić sylwetkę. Jednak od dawna wiadomo, że stosowanie steroidów płciowych powoduje zaburzenia hormonalne, które mogą przyczynić się do zaburzenia procesu produkcji plemników lub nawet powodować niepłodność.
- Staraj się dobrze odżywiać. Zdrowa dieta ma wpływ na jakość nasienia. Dopilnuj, by w twoim jadłospisie codziennie znalazła się odpowiednia porcja witamin i mikroelementów. Zrezygnuj natomiast z żywności przetworzonej.
- Unikaj ryzykownych kontaktów seksualnych. Seks z przypadkowymi partnerami może doprowadzić do infekcji (m.in. zakażenia pierwotniakami, drożdżami i bakteriami, np. chlamydiami), które mogą spowodować niepłodność.
- Zrezygnuj z solarium i sauny – przegrzewanie jąder prowadzi do znacznego obniżenia liczby plemników. Uwaga również na gorące kąpiele. Lepiej przed stosunkiem weź zimny prysznic!
- Nie stresuj się! Pamiętaj, że stres może mieć wpływ na twoją sprawność seksualną. Ponadto udowodniono, że wysoki poziom stresu może się przyczynić do obniżenia jakości nasienia.