Krwawienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży. Jak odróżnić je od spóźnionej miesiączki?

2022-07-28 15:19

Krwawienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży, który wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w macicy, jednak nie występuje u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są przyczyny krwawienia implantacyjnego w ciąży, jakie są jego objawy i jak je odróżnić od miesiączki.

krwawienie implantacyjne

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Krwawienie implantacyjne jest objawem zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Zazwyczaj kobiety, które od dłuższego czasu starają się o dziecko z wielkim zawodem przyjmują każde pojawiające się krwawienie, sądząc, że to menstruacja. Tymczasem to wcale nie musi być miesiączka, a krwawienie implantacyjne - jeden ze wczesnych objawów ciąży.

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny krwawienia implantacyjnego?
  2. Jak rozpoznać krwawienie implantacyjne?
  3. Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki?
  4. Jakie są inne przyczyny krwawienia w ciąży?
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Jakie są przyczyny krwawienia implantacyjnego?

Przyczyn pojawienia się krwawienia implantacyjnego należy szukać w skomplikowanym procesie rozwoju płodu w łonie matki. Jest ono objawem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jednak zanim dojdzie do zagnieżdżenia, musi mieć miejsce zapłodnienie.

Do zapłodnienia - czyli połączenia plemnika i komórki jajowej - dochodzi w bańce jajowodu. Po zapłodnieniu powstaje zygota, która rusza w swoją drogę do jamy macicy. Około 2-3 dni po zapłodnieniu, kiedy z zygoty powstał już zarodek, dociera on do swojego celu. Jego zagnieżdżenie następuje po około tygodniu.

Objawem tego zagnieżdżenia jest właśnie krwawienie implantacyjne. Dochodzi do niego, gdy zarodek, zagnieżdżając się w macicy, naruszy ściankę naczynia krwionośnego. A może się tak zdarzyć, ponieważ w tym czasie działanie estrogenów i progesteronu sprawia, że błona śluzowa macicy jest przekrwiona.

Jak rozpoznać krwawienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne często bywa mylone z okresem w ciąży, zwłaszcza że dochodzi do niego w czasie, kiedy powinna pojawić się menstruacja.

Warto jednak dodać, że nie pojawia się ono u każdej przyszłej mamy, a wręcz przeciwnie - zaledwie u około 25 procent kobiet. Czasem jest tak skąpe, że prawie niezauważalne. Krwawieniu implantacyjnemu nie towarzyszą inne objawy ciążowe, które pojawią się dopiero później. Niektóre kobiety mogą jedynie poczuć lekkie skurcze macicy.

Jeśli takie plamienie wystąpi, wskazana jest obserwacja cyklu i ewentualna wizyta u ginekologa. 

Czytaj także: Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Plamienie zamiast okresu, zamiast i po nim. Nie jesteś PEWNA czy masz okres?

Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki?

  • Krwawienie implantacyjne jest bardzo skąpe, czasem jest to dosłownie kilka kropli krwi.
  • Zazwyczaj trwa krócej niż miesiączka - najwyżej 3 dni, najkrócej kilka godzin.
  • Nie towarzyszą mu żadne dolegliwości - o ile w przypadku menstruacji u dużej części kobiet pojawiają się skurcze i długotrwały ból, o tyle w przypadku krwawienia implantacyjnego, oprócz skąpego krwawienia i ewentualnych lekkich i nieregularnych skurczów, nie występują żadne inne dolegliwości. Nie ma ono również żadnego wpływu na dalszy przebieg ciąży. Jest wyłącznie objawem fizjologicznym.
  • Krew menstruacyjna ma inny kolor niż krwawienie implantacyjne. Jest bardziej intensywna i czerwona. Implantacja objawia się natomiast plamieniem brunatnym, brązowawym lub jasnoróżowym. Często wygląda właśnie bardziej jak plamienie niż krwawienie.

Jeśli po krwawieniu pojawią się pierwsze objawy ciąży: poranne mdłości, zaburzenia smaku, opuchlizna i tkliwość piersi oraz ogólne poczucie zmęczenia, najprawdopodobniej miałaś do czynienia z krwawieniem implantacyjnym i jesteś w ciąży. Wykonaj test ciążowy, a później udaj się do lekarza.

Jakie są inne przyczyny krwawienia w ciąży?

Warto pamiętać, że krwawienie w ciąży to niekoniecznie krwawienie implantacyjne. Może ono być również objawem:

  • może oznaczać poronienie  - tego rodzaju krwawienia są intensywniejsze i towarzyszy im ból
  • może sygnalizować niedobory hormonalne, zwłaszcza dotyczące progesteronu. Kolejny możliwy powód to choroba szyjki macicy, np. nadżerka lub polip. Bardzo rzadko zdarza się, że krwawienie występuje przez zaśniad groniasty - przerost tkanek, z których wykształca się łożysko. Uniemożliwia on rozwój zarodka.

W każdej z tych sytuacji należy bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie