Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Zapłodnienie i ciąża podczas okresu

Czy zajście w ciążę podczas okresu jest możliwe. Teoretycznie tak, chociaż miesiączka nie przypada na okres płodny. Problemem jednak może być jego ustalenie, szczególnie jeśli cykl miesiączkowy bywa nieregularny. W przypadku nieregularnych cykli okres nie stanowi stuprocentowej gwarancji bezpłodności. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, dlaczego tak jest.

Czy na początku ciąży można mieć okres?

i

Autor: Getty Images Czy na początku ciąży można mieć okres?

Idealny cykl kobiecy trwa 28 dni i do owulacji dochodzi dokładnie w jego połowie. Niestety, rzadko która kobieta ma tak książkowy cykl. Wiele czynników może wpłynąć na jego rozregulowanie, wydłużenie lub skrócenie. Ta nieregularność ma znaczący wpływ na przebieg wykresu kobiecej płodności.

Spis treści

  1. Zapłodnienie podczas okresu. Czy uprawiać seks podczas miesiączki?
  2. Zaszłam w ciążę podczas okresu. Czy to w ogóle możliwe?
  3. Owulacja podczas okresu. Czy podczas okresu są dni płodne?
  4. Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Zapłodnienie podczas okresu. Czy uprawiać seks podczas miesiączki?

Krwawienie miesiączkowe nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, jeśli para akceptuje tę „niedogodność”. Wiele kobiet chwali sobie uprawianie seksu podczas miesiączki – czasem znacząco łagodzi to miesiączkowe dolegliwości i sprawia dużo satysfakcji.

Ze względu na  krwawienie, seks w tym czasie jest jednak obarczony pewnym ryzykiem infekcji układu moczowo-płciowego. Z tego powodu pary współżyjące w trakcie menstruacji muszą zapewnić sobie najwyższą higienę osobistą.

Nie jest jednak prawdą, że podczas krwawienia, kobieta nie może zajść w ciążę, zwłaszcza jeśli jej miesiączki nie należą do regularnych. Wówczas cykl owulacyny jest trudny do ustalenia. W takich przypadkach istnieje możliwość zajścia w ciążę podczas okresu, choć jest ono niewielkie. 

Czytaj: Wady i zalety seksu w czasie miesiączki

Pierwsza miesiączka po porodzie: co wpływa na czas jej pojawienia się?

Zaszłam w ciążę podczas okresu. Czy to w ogóle możliwe?

Jest to jak najbardziej możliwe. Ponieważ miesiączka nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed ciążą, osoby, które decydują się na współżycie podczas krwawienia menstruacyjnego, powinny zadbać o właściwe zabezpieczenie się. Zalecaną metodą antykoncepcji podczas miesiączki jest prezerwatywa, która oprócz ciąży, chroni również przed ewentualną infekcją intymną.

Owulacja podczas okresu. Czy podczas okresu są dni płodne?

Technicznie rzecz ujmując, nie. Gdy jednak cykl miesiączkowy jest rozchwiany, a może się tak stać nawet przy zmianie klimatu podczas wyjazdu, czy też w wyniku przemęczenia, seks podczas okresu może skutkować zapłodnieniem. Jak? 

Ponieważ plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety kilka dni. Gdy więc owulacja ulegnie przyspieszeniu z jakiegoś powodu, plemniki ze stosunku, który odbył się np. 3., 4. dnia cyklu mogą spowodować zapłodnienie.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Oczywiście, jest to możliwe, choć trzeba zaznaczyć, że takie ryzyko jest naprawdę minimalne. Zwykle miesiączka występuje w momencie kobiecej bezpłodności, ale zawsze może dojść do jakiś rozregulowań.

Samo krwawienie miesiączkowe może również ulec przesunięciu i być krwawieniem śródmiesiączkowym, które występuje w połowie cyklu, wtedy kiedy dni płodne.

Niezwykle ryzykowny może być skrócony lub wydłużony cykl miesięczny, w którym trudno określić czas jajeczkowania. Wówczas każdy dzień cyklu niesie za sobą ryzyko zajścia w ciążę.

Innymi czynnikami, które mogą czynić możliwym zapłodnienie podczas okresu jest to, że plemniki w kobiecych drogach rodnych mogą przetrwać nawet 3 dni, a uwolniona komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez 24 godziny.

Jeśli cykl się rozreguluje, a miesiączka, owulacja i żywotność plemników nałożą się na siebie – ciąża zapoczątkowana podczas menstruacji może stać się faktem.

Czytaj: Skuteczność antykoncepcji - wskaźnik Pearla

Okres w ciąży: czy możliwa jest miesiączka w ciąży?