Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziomhormonu hCG i jakie są normy hCG?

2022-07-19 16:02

Beta hCG to pierwszy znak informujący o ciąży. To właśnie hormon beta hCG w ciąży jest wykrywany przez test ciążowy po zapłodnieniu. Poziom beta hCG rośnie wraz z rozwojem płodu. Jakie są normy beta hCG w poszczególnych tygodniach ciąży? Przeczytaj!

Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziomhormonu hCG i jakie są normy hCG?

i

Autor: Getty images Beta hCG w ciąży. Co oznacza poziomhormonu hCG i jakie są normy hCG?

Beta hCG to inaczej hormon gonadotropiny kosmówkowej. Poniżej przedstawiamy w punktach to, co powinnaś wiedzieć o tej znaczącej dla ciąży substancji beta hCG.

Spis treści

  1. Beta hCG a test ciążowy
  2. Badanie poziomu beta hCG
  3. Kiedy zrobić badanie beta hCG?
  4. Jaki jest poziom beta hCG w ciąży?
  5. Normy beta hCG
  6. Poziom beta hCG a puste jajo płodowe
  7. Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu
  8. Poziom beta hCG a polipy macicy
  9. Niski poziom beta hCG a ciąża pozamaciczna. Co oznacza niski poziom hCG?
  10. Wysoki poziom beta hCG a ciąża zaśniadowa. Co oznacza wysoki poziom hCG?
Kiedy zrobić test ciążowy?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

Beta hCG to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. Pojawia się tuż po zapłodnieniu, a jego obecność w moczu lub krwi kobiety oznacza, że spodziewa się dziecka - to jego obecność wykrywa test ciążowy.

Poziom beta hCG zmienia się z dnia na dzień i rośnie aż do 3 miesiąca ciąży. Na początku drugiego trymestru poziom beta hCG normuje się, by stopniowo zacząć spadać. I tak dzieje się aż do dnia porodu.

Beta hCG a test ciążowy

Hormon beta hCG w ciąży pojawia się już kilka dni po zapłodnieniu. Teoretycznie minimalne stężenie hormonu beta hCG pojawia się w krwi kobiety po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy (6-8 dnia od owulacji).

Poziom beta hCG oscyluje wtedy na granicy 1 mIU/ml i może być wykrywalne przez test ciążowy. Ale nie musi - to bardzo wczesna ciąża, test więc może się mylić.

Teoretycznie uznaje się, że nie ma sensu przeprowadzać testu ciążowego wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli kobieta zaszła w ciążę, stężenie beta hCG będzie już większe i w terminie miesiączki test ciążowy da wynik miarodajny.

Zdarzają się jednak historie, w których kobiety były w ciąży, mimo że testy dawały wynik negatywny. To możliwe, gdy owulacja przesuwa się o kilka dni - po prostu testy ciążowe były robione zbyt wcześnie. Gdy pziom beta hCG wzrasta, test w końcu daje wynik pozytywny.

Czytaj: Masz pozytywny test ciążowy. I co dalej?

Ciąża urojona a test ciążowy

Brak okresu a negatywny test ciążowy

Badanie poziomu beta hCG

Badanie poziomu Beta hCG to badanie z krwi. Aby je zrobić, nie trzeba mieć skierowania od ginekologa. W każdej chwili można udać się do poradni i oddać krew do badania (jest to odpłatne badanie, ale niezbyt drogie - kosztuje kilkadziesiąt złotych).

Badania bety hCG nie trzeba wykonywać na czczo, można je zrobić o dowolnej porze dnia. Pozwala ono określić poziom hCG w krwi kobiety podejrzewajacej ciążę. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.

Kiedy zrobić badanie beta hCG?

Badanie beta hCG najlepiej jest zrobić tuż po terminie spodziewanej miesiączki. I to niezależnie od tego, czy test ciążowy daje wynik pozytywny czy negatywny.

Badanie beta hCG daje wynik wiarygodny i pozwala rozsądzić, czy kobieta spodziewa się dziecka, czy też brak okresu spowodowany jest czynnikami innymi niż ciąża.

Jaki jest poziom beta hCG w ciąży?

Poziom beta hCG w krwi kobiety wzrasta z tygodnia na tydzień. Największy wzrost dokonuje się w pierwszych dobach po implantacji. W ciągu 48 godzin poziom hCG wzrasta o 66 procent! Tak szybki wzrost utrzymuje się do12. tygodnia ciąży. Od drugiego trymestru poziom beta hCG zaczyna opadać.

Normy beta hCG

Beta hCG w ciąży rośnie z dnia na dzień. Przyjmuje się, że wynik poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży. Powyżej 5 mIU/ml - że z pewnością jest.

Każde laboratorium ma jednak inne normy beta hCG, zależne od urządzeń oraz odczynników, które są wykorzystywane przy wykonywaniu badania. Do wyników powinny być więc dołączone zakresy norm aktualne dla danego laboratorium. Pomimo tych drobnych różnic przyjmuje się pewne normy ogólne.

Czytaj: Bardzo blada kreska na teście ciążowym

Rodzaje testów ciążowych

Dobrze wiedzieć: jak kształtują się normy beta hCG w ciąży.

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie od ostatniej miesiączki:

3. tydzień ciąży 5 - 50 mIU/ml
4. tydzień 5 - 426 mIU/ml
5. tydzień 18 - 7 340 mIU/ml
6. tydzień 1080 - 56 500 mIU/ml
7. - 8. tydzień 7650 - 229 000 mIU/ml
9. - 12. tydzień 25 700 - 280 000 mIU/ml
13. - 16. tydzień 13 300 - 254 000 mIU/ml
17. - 24. tydzień 4 060 - 165 400 mIU/ml
25. - 40. tydzień 3 640 - 117 000 mIU/ml

Normy beta hCG dla tygodni ciąży, licząc tygodnie ciąży:

3. – 4. tydzień od owulacji 9 – 130
4. – 5. tydzień od owulacji 75 – 2600
5. – 6. tydzień od owulacji 850 – 20 800
6. – 7. tydzień od owulacji 4 000 – 100 200
7. – 12. tydzień od owulacji 11 500 – 289 000
12. – 16. tydzień od owulacji 18 300 – 137 000
16. – 29. tydzień od owulacji 1 400 – 53 000
29. – 41. tydzień od owulacji 940 – 60 00

Poziom beta hCG a puste jajo płodowe

Poziom beta hCG wzrasta w ciągu pierwszych 48 godzin o 66 procent. Prawidłowy przyrost hormonu beta hCG oznacza, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeśli przyrost jest zbyt niski, może to oznaczać puste jajo płodowe, czyli ciążę bezzarodkową. W takiej sytuacji, aby potwierdzić diagnozę, lekarz wykonuje badanie USG.

Jeśli potwierdza się przypuszczenie, że to ciąża bezzarodkowa, po kilku dniach ginekolog ponownie wykonuje USG, a następnie oznacza poziom beta hCG. Gdy diagnoza jest już pewna, niestety trzeba przeprowadzić zabieg łyżeczkowania (jeśli nie dojdzie do poronienia samoistnego).

Czytaj: Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu

Po zabiegu łyżeczkowania w organizmie kobiety, która straciła ciążę, przez kilka tygodni może się utrzymywać podwyższony poziom beta hCG. To oznacza, że mimo iż kobieta nie jest w ciąży, testy będą dawały wynik pozytywny. Po kilku tygodniach organizm powinien wrócić do normy. Jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać zaburzenia hormonalne.

Sprawdź, jakiej wielkości jest teraz twoje dziecko:

Czytaj: Jakie badania są konieczne w ciąży?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Poziom beta hCG a polipy macicy

W przypadku polipów macicy w krwi kobiety nie powinno być beta hCG. Jeśli test ciążowy lub badanie z krwi wykrywają obecność beta hCG (co więcej, poziom hormonu jest wysoki), oznacza to ciążę. W takiej sytuacji należy sprawdzić u ginekologa czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie doszło do jakiś patologii (ciąży pozamacicznej, zaśniadowej itp.)

Niski poziom beta hCG a ciąża pozamaciczna. Co oznacza niski poziom hCG?

Niski poziom beta hCG (tzn. niższy niż w przyjętych ramach) może niestety oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną. Dlatego zawsze wykonuje się dwa badania, aby sprawdzić, czy stężenie hormonu wzrasta prawidłowo. Jeśli są jakiekolwiek wahania, ginekolog zleca dodatkowe badania. Często pomocne okazuje się USG, które pozwala stwierdzić umiejscowienie zarodka.

Wysoki poziom beta hCG a ciąża zaśniadowa. Co oznacza wysoki poziom hCG?

Wysoki poziom beta hCG (wyższy niż w przewidywanych widełkach) również jest czynnikiem niepokojącym. Może oznaczać ciążę zaśniadową, a więc patologiczny rozrost łożyska. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie USG, które pozwala stwierdzić, czy w macicy znajduje się komórka jajowa, czy też gama pęcherzyków, charakteryzująca ciążę zaśniadową.

W czasie badania USG słychać też, czy bije serduszko dziecka. Jeśli nie słychać bicia serca to znaczy, że mamy do czynienia z ciążą zaśniadową.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie