Cierpiała na wzdęcia i bóle żołądka. Nie przypuszczała, że to ciąża pozamaciczna

2024-11-18 12:40

37-letnia kobieta od jakiegoś czasu uskarżała się na uporczywe wzdęcia i bolesne skurcze żołądka. Gdy mimo leków i zmian w diecie dolegliwości nie mijały, zgłosiła się do lekarza. Okazało się, że w jej organizmie rozwija się niezwykle rzadka postać ciąży pozamacicznej - donosi The New England Journal of Medicine.

Cierpiała na wzdęcia i skurcze żołądka. Nie przypuszczała, że to ciąża pozamaciczna

i

Autor: Getty Images Cierpiała na wzdęcia i skurcze żołądka. Nie przypuszczała, że to ciąża pozamaciczna

Na łamach „The New England Journal of Medicine” opisano niezwykłe studium przypadku. 37-letnia kobieta, matka dwójki dzieci, zgłosiła się do lekarza z silnymi skurczami żołądka i wzdęciami. Myślała, że za dolegliwości odpowiadają problemy z jelitami, tymczasem wykryto u niej rzadką postać ciąży pozamacicznej. Płód rozwijał się w jelitach, a nie jak zazwyczaj w macicy.

Spis treści

  1. Objawy ciąży pozamacicznej
  2. Ciąża pozamaciczna – zagrożenia
  3. Ciąża pozamaciczna — przyczyny

Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna, inaczej nazywana ektopową, zdarza się niezwykle rzadko. Szybkie rozpoznanie pierwszych objawów jest o tyle ważne, że ciąża ta może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Wśród najczęstszych objawów ciąży pozamacicznej wyróżniamy:

37-latka skarżyła się jednak przede wszystkim na wzdęcia i skurcze żołądka. Po 10 dniach, gdy domowe sposoby leczenia nie pomogły, zgłosiła się do lekarza. Badania wykazały, że w jelitach 37-latki zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa. W jej przypadku mowa była o ciąży brzusznej, która stanowi zaledwie 1,4% wszystkich ciąż ektopowych. Po kolejnych badaniach okazało się, że kobieta jest w 23. tygodniu ciąży, a rozwój płodu przebiegał prawidłowo.

Kobieta trafiła do specjalistycznego szpitala, który zapewnił jej odpowiednią opiekę. Ryzyko poważnego krwawienia było ogromne. Dziecku praktycznie nie dawano szans na przeżycie. W 29. tygodniu ciąży lekarze wykonali operację cesarskiego cięcia, po której noworodek został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Kobieta mogła opuścić szpital po 25 dniach od porodu, a dziecko wróciło do domu dwa miesiące później.

Ciąża pozamaciczna – zagrożenia

Ciąża pozamaciczna zawsze wiąże się ze znacznym zagrożeniem dla życia matki. Wpływa bowiem na ważne narządy. Co więcej sytuacja, w której ciąża brzuszna z powodzeniem przekracza 20. tydzień, jest niezwykle rzadko spotykana. Do tej pory oficjalnie odnotowano jedynie kilka żywych urodzeń z tego rodzaju ciąż.

Bez względu na miejsce zagnieżdżenia się zarodka poza macicą, zagrożenie dla zdrowia kobiety jest bardzo wysokie. Późne wykrycie ciąży pozamacicznej wiąże się z pęknięciem jajowodu, pęknięciem szyjki macicy, a nawet z uszkodzeniem jajnika. Obfite krwawienie do jamy brzusznej stanowi poważne zagrożenie dla życia kobiety ciężarnej.

Ciąża pozamaciczna — przyczyny

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej związane jest m.in. z:

  • endometriozą
  • chorobami wenerycznymi (m.in. rzeżączką, chlamydiozą)
  • zapaleniem przydatków
  • wcześniejszymi aborcjami
  • ciążą, do której doszło mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej
  • operacją podwiązania jajowodów
  • przebytymi operacjami ginekologicznymi.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się w mjakmama24.pl w grudniu 2023 roku.

Zobacz galerię: Jak wygląda noworodek? Zdjęcia od 1. dnia życia do końca 1. miesiąca życia