Na mdłości w ciąży cierpi około 80 proc. przyszłych mam. Jest to dolegliwość naprawdę wyjątkowo nieprzyjemna, dlatego przyszłe mamy z niecierpliwością czekają, aż mdłości ciążowe ustąpią.
Obecnie uważa się, że poranne mdłości, choć uciążliwe, to jednak mają przynajmniej kilka zalet – wymieniamy je, aby dodać otuchy i chociaż trochę pocieszyć cierpiące przyszłe mamy! Jak długo trwają ciążowe mdłości i jakie jest ich znaczenie dla organizmu i rozwoju ciąży?
Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!
Spis treści
- Kiedy występują mdłości ciążowe i jak długo trwają?
- Dobre strony wymiotów ciążowych
- Mdłości chronią dziecko przed szkodliwymi czynnikami
- Ciążowe mdłości oznaczają mniejsze ryzyko poronienia
- Mdłości wiążą się z lepszym rozwojem mentalnym dziecka
- Mdłości w ciąży to mniejsze ryzyko wad wrodzonych u dziecka
Kiedy występują mdłości ciążowe i jak długo trwają?
Mdłości w ciąży dotykają zdecydowaną większość ciężarnych - aż około 70 proc. Jeżeli więc jesteś na początku ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ty również będziesz je odczuwała. Pytanie tylko jak będą intensywne?
Wymioty, mdłości poranne, ale i występujące w ciągu całego dnia, to pierwszy objaw ciąży. Pierwsze mdłości pojawiają się ok. 5-6 tygodnia ciąży. Niestety jest to dolegliwość długotrwała – zwykle nudności mijają wraz z końcem I trymestru (13.–14. tydzień ciąży), ale bywa, że trwają dłużej, nawet do końca ciąży. Może się więc zdarzyć tak, że wstręt do pewnych zapachów i smaków będziesz odczuwała przez całą ciąże.
Mdłości ciążowe mogą pojawiać się rano (najczęściej), ale często dokuczają również wieczorem lub w ciągu dnia, gdy przyszła mama zaczyna odczuwać głód.
Wymioty w ciąży są dokuczliwe i uciążliwe. Ciężarna nie może normalnie jeść, pić tego, co lubi (np. kawy), a nawet chodzić w wiele miejsc i... oddychać, bo każdy silniejszy zapach dobiegający do jej nosa może spowodować mdłości, a nawet wymioty.
Nie może po prostu normalnie funkcjonować – i marzy tylko o tym, by znaleźć skuteczny sposób na to nieszczęście. I pewnie trudno by jej było zgodzić się z tym, że taki stan ma jakiekolwiek dobre strony – niby jakim cudem, skoro ona tak się męczy? A jednak – tak właśnie jest!
Czytaj: Wymioty w ciąży: bezpieczne i skuteczne sposoby na wymioty w ciąży
Dieta na wymioty i nudności w ciąży - co jeść, a tę złagodzić te dolegliwość?
Dobre strony wymiotów ciążowych
Doświadczeni lekarze ginekolodzy już dawno spostrzegli, że u kobiet, które skarżą się na nudności, na późniejszych etapach ciąży rzadziej występują jakieś poważne problemy z jej utrzymaniem. I gdy słyszeli od pacjentek narzekania, to nawet im... gratulowali.
Najprostsze wytłumaczenie jest bowiem takie: jedną z głównych przyczyn występowania nudności jest wysoki poziom hormonów ciążowych – zwłaszcza gonadotropiny kosmówkowej (hCG) i progesteronu. A są to hormony, których zadaniem jest utrzymanie ciąży i zapewnienie jej dobrych warunków do rozwoju.
Skoro zatem przyszła mama odczuwa mdłości, to znaczy, że ma dużo hormonów dbających o dobrostan płodu, a więc, że jej ciąża rozwija się dobrze! Te obserwacje, poczynione już dawno na podstawie praktyki lekarskiej, potwierdziły się w kilku badaniach.
Obecnie uważa się, że poranne mdłości mają przynajmniej kilka zalet – wymieniamy je, aby dodać otuchy i chociaż trochę pocieszyć cierpiące przyszłe mamy!
Mdłości chronią dziecko przed szkodliwymi czynnikami
Nudności i wymioty wykształciły się jako mechanizm ewolucyjny, który miał chronić matkę oraz jej dziecko przed potencjalnie toksycznymi substancjami zawartymi w pożywieniu czy powietrzu.
Z założenia bowiem nudności i następujące po nich wymioty mają na celu usunięcie szkodliwych toksyn lub drobnoustrojów, które przedostały się do organizmu, zwłaszcza do przewodu pokarmowego.
U kobiet ciężarnych przypadają one na okres organogenezy, czyli dokładnie ten okres rozwoju płodu, gdy rozmaite substancje (leki, toksyny, niektóre pokarmy), dostawszy się do ustroju dziecka, mogłyby spowodować trwałe uszkodzenie tworzących się tkanek i narządów, z powstaniem ciężkich wad rozwojowych włącznie.
Układ chemoreceptorów w mózgu – który wysyła sygnał do wymiotów – jest w tym czasie wyjątkowo uwrażliwiony na bodźce docierające do niego z krwią. Wymioty występują wówczas jakby „na wszelki wypadek”, aby zapewnić dziecku maksymalną ochronę przed szkodliwymi czynnikami.
Czytaj: Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży?
Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu?
Ciążowe mdłości oznaczają mniejsze ryzyko poronienia
Mdłości i wymioty na wczesnym etapie ciąży mają związek z niższym ryzykiem poronienia – wynika z badania, które zostało opublikowane w 2016 roku na łamach pisma „Journal of the American Medical Association (JAMA) Internal Medicine”.
Naukowcy pod kierunkiem Enrique Schistermana z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka przeprowadzili analizę wyników zebranych wśród niemal 800 kobiet w wieku 28-29 lat, u których potwierdzono ciążę.
Wyłoniono je z większej grupy pań, które wcześniej miały jedno lub dwa poronienia. Okazało się, że u kobiet, które miały nudności na początku ciąży, ryzyko poronienia było niższe o 50 proc. w porównaniu z kobietami, które mdłości nie miały. Natomiast występowanie nudności z wymiotami było związane z obniżeniem ryzyka poronienia aż o 75 proc.
Wprawdzie autorzy nie potrafią stwierdzić, jakie są konkretne przyczyny tej zależności, jednak podejrzewają, że kiedy kobieta mniej je, to płód jest mniej narażony na różne toksyny z pożywienia. A ponadto badania wskazują, że spożycie mniejszych ilości jedzenia pobudza wzrost łożyska, co także zwiększa szanse na zdrowy przebieg ciąży.
Zdaniem autorów pracy ich badanie najbardziej jednoznacznie spośród dotychczasowych potwierdza, iż nudności i wymioty działają ochronnie na ciążę i płód.
Czytaj: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - wymioty, które trudno powstrzymać
Mdłości wiążą się z lepszym rozwojem mentalnym dziecka
Związek rozwoju intelektualnego dziecka z występowaniem nudności w ciąży jego matki ujawniło wprawdzie tylko jedno badanie, które nie jest rozstrzygające, ale i tak warto je przytoczyć – choćby jako ciekawostkę.
Kilka lat temu zespół badaczy pod kierownictwem dr Ireny Nulman ze szpitala dziecięcego w Toronto (Kanada) przeprowadził badania poziomu inteligencji u 120 dzieci, których matki kilka lat wcześniej dzwoniły po poradę do specjalistów w sprawie ciążowych nudności.
Okazało się, że nudności i wymioty u matek wiązały się z uzyskiwaniem przez dzieci lepszych wyników w testach na inteligencję. Co ciekawe, wyniki te były coraz lepsze wraz z nasileniem nudności odczuwanych przez matki! Niestety, badacze nie potrafią wytłumaczyć, w jaki sposób jedno wiąże się z drugim...
Łagodzić mdłości, czy nie?
Pewnie się teraz zastanawiasz, co powinnaś robić – czy takie informacje mają sugerować, że z mdłościami nie trzeba walczyć? Absolutnie nie! Bo stosując środki łagodzące tę dolegliwość – zwłaszcza te naturalne, takie jak imbir, migdały czy produkty bogate w witaminę B – zmniejszasz tylko dokuczliwość objawów i poprawiasz sobie komfort życia.
Ale w żaden sposób nie wpływasz na przyczyny występowania mdłości, których zresztą jest wiele, i nawet nie wszystkie są do końca znane. Co więcej, są też badania, z których wynika nawet, że stosowanie środków przeciw mdłościom powiązane było z obniżonym ryzykiem... przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodka oraz małej długości jego ciała.
Mdłości w ciąży to mniejsze ryzyko wad wrodzonych u dziecka
W różnych źródłach można też przeczytać doniesienia o tym, że występowanie mdłości może wiązać się z obniżonym ryzykiem występowania wad wrodzonych u dziecka. W latach 80. i 90. XX wieku takie badania prowadzono w Stanach Zjednoczonych.
Porównano wskaźniki występowania wad wrodzonych u dzieci kobiet, które doświadczyły porannych mdłości, oraz tych, które ich nie miały. Okazało się, że w niepowikłanych ciążach z nudnościami i wymiotami występuje zmniejszone ryzyko poronienia, a także niższe wskaźniki porodu przedwczesnego i ograniczenia wzrostu płodu.
A nawet, że nudności i wymioty powiązane są z obniżonym ryzykiem takich wad jak rozszczep wargi oraz spodziectwo.
Czytaj: Dolegliwości ciążowe: ból głowy i podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży