Okres oczekiwania na dziecko to czas, w którym gospodarka hormonalna kobiety przechodzi całkowitą rewolucję. Ma to swoje złe, ale i dobre strony. Mdłości czy zgaga to ewidentnie negatywne skutki działania hormonów w organizmie przyszłej mamy. A jakie są te pozytywne? Oto kilka miłych objawów ciążowych. Dzięki nim pokochasz bycie w ciąży, a po porodzie zatęsknisz zatęsknisz za tym stanem.
Spis treści
Gęstsze i lśniące włosy
Hormony odpowiedzialne są za większość ciążowych objawów. Także za wygląd i kondycję włosów w ciąży. Widać to w drugim i trzecim trymestrze, kiedy zaczyna być widoczny pozytywny wpływ estrogenów na wzrost włosów. Hormony te działają ochronnie na włosy i wydłużają fazę wzrostu włosów, co hamuje ich naturalnie wypadanie. Dzięki temu masz więcej włosów, bo nie tracisz tych, które powinny obumrzeć i wypaść. Hormony sprawiają również, że włosy stają się grubsze, lśniące i szybciej rosną, więc zapuszczanie ich trwa chwilę.
Wzrost paznokci
Tak samo, jak w przypadku włosów, także paznokcie rosną szybciej w okresie ciąży. To zasługa wyższego ciśnienia i wzrostu poziomu hormonów, które poprawiają kondycję paznokci. Wielu lekarzy twierdzi również, że paznokcie są piękniejsze i mocniejsze dzięki witaminom, które przyjmuje każda ciężarna, a które wpływają pozytywnie nie tylko na rozwój dziecka, ale i na zdrowie mamy.
Większe piersi
Zmiany zachodzące w piersiach są widoczne już na początku ciąży. Najpierw przyszła mama czuje, że jej biust jest tkliwy i bardziej wrażliwy na dotyk, potem zaczyna obserwować jego wzrost. To również zasługa hormonów, które przygotowują piersi do karmienia. Pod wpływem większych ilości estrogenu i progesteronu organizm kobiety zatrzymuje wodę, która gromadzi się głównie w piersiach, bo to one są najbardziej czułe na działanie hormonów.
W drugim trymestrze powiększają się też znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego - to one zaczną niedługo produkować mleko. Efektem tego jest biust czasem nawet o rozmiar większy niż przed ciążą.
Czytaj również: Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, swędzenia, rozstępów i utraty jędrności?
Zapłodnienie - na czym polega poczęcie dziecka?
Skóra pełna blasku
Ciąża wiąże się ze zwiększoną ilością krwi i jej szybszym przepływem. To oczywiście proces niezbędny dla rozwoju płodu, ale przy okazji powoduje lepsze ukrwienie skóry przyszłej mamy. Dzięki temu skóra jest odżywiona, zdrowsza, pełna blasku, a policzki - zaróżowione. Wzrasta również aktywność gruczołów łojowych, które nawilżają skórę.
Bardzo często zdarza się też, że zmiany w gospodarce hormonalnej hamują trądzik i łagodzą zmiany skórne, z którymi do tej pory walczyłaś.
Brak miesiączki!
Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego to cudowna wiadomość. Przez 9 miesięcy ciąży ominie cię 9 okresów, a po porodzie - też kilka w zależności od tego, czy będziesz karmić piersią, czy nie.
Brak miesiączki jest spowodowany zapłodnieniem komórki jajowej. Jeżeli do niego dojdzie, nabłonek w macicy nie złuszcza się i nie jest wydalany wraz z krwią na zewnątrz. Dlaczego? Zarodek w macicy zaczyna wysyłać do jajnika sygnały, dzięki którym rusza produkcja hormonów, odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży i za zatrzymanie miesiączki.