Spis treści
Objawy ciąży, oczywiście wczesne objawy ciąży, łatwo pomylić z objawami występującymi z innych powodów. Poniżej opisujemy najczęściej występujące objawy ciąży, podając ich alternatywną przyczynę.
Objawy wczesnej ciąży: brak miesiączki
O zajściu w ciążę świadczy przede wszystkim brak miesiączki, jednak nie zawsze jej nie pojawienie się jest wynikiem ciąży. Obecnie coraz więcej kobiet ma zaburzenia hormonalne spowodowane m.in. stresem i trybem życia czy zaprzestaniem przyjmowania tabletek hormonalnych, dlatego opóźniajacy się o kilka a nawet kilkanaście dni okres nie jest pewnym objawem ciąży. Dlatego kiedy podejrzewasz, że możesz być w ciąży, aby mieć stuprocentową pewność – zrób test ciążowy (najwcześniej w dniu terminu miesiączki) albo badanie krwi wykrywające obecność HCG w surowicy krwi (gonadotropiny kosmówkowej, określanej w skrócie HCG). 100 proc. pewność da ci jednak wizyta u lekarza, który w czasie badania USG zobaczy pęcherzyk ciążowy, a następnie bijące serduszko dziecka. Lekarz badając kobietę może zaobserwować rozpulchnioną szyjkę macicy i macicę, powiększenie macicy (już po pierwszym miesiącu ciąży). Ponieważ zapłodnienie ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu – nim wystąpi miesiączka (albo nie) trzeba czekać minimum 2 tygodnie. Wiele kobiet w tym czasie uważnie wsłuchuje się w swój organizm, wypatrując objawów mogących świadczyć o ciąży.
>>Przeczytaj także: Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?<<
Inne objawy wczesnej ciąży
- Problemy z piersiami czyli tkliwość i bolesność piersi czy wrażenie ich powiększenia się mogą być wynikiem intensywnej pracy hormonów w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak wrażliwość piersi może też być oznaką zbliżającej się miesiączki.
- Poranne nudności czy wymioty - mogą, ale nie muszą, pojawić się już po 2 tygodniach od zapłodnienia i świadczyć o ciąży, ale też mogą być wynikiem złej diety czy zatrucia pokarmowego.
- Częste oddawanie moczu (przeważnie występuje po ok. 6 tygodniu ciąży) – może też świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, szczególnie jeśli towarzyszy mu świąd i pieczenie, a mocz ma brzydki zapach albo kolor.
- Większy apetyt – organizm może zbierać siły do intensywnej pracy czekającej go przez 9 najbliższych miesięcy, albo objaw ten może wynikać ze złej diety, zaburzeń hormonalnych czy zbliżającej się miesiączki.
- Zmiany nastroju – huśtawki nastrojów, złość i rozdrażnienie są wynikiem dużego wysiłku jaki podejmuje organizm kobiety do przygotowania się do ciąży i zapewnienia optymalnych warunków płodowi i towarzyszącej im burzy hormonalnej ale też zwykłego spadku nastroju czy codziennych problemów i stresów.
- Przebarwienia skórne – mogą być spowodowane pracą hormonów hormonami, albo oznaczać problemy dermatologiczne.
- Wyższa temperatura ciała - może wynikać ze zwiększonej ilości progesteronu, którego zadaniem jest podtrzymanie ciąży, ale i zbliżającej się grypy czy przeziębienia…
>>Zobacz także: 8 sprawdzonych sposobów na mdłości i wymioty w ciąży!<<