Spis treści
Wszystkie objawy ciąży są nieprzyjemne, i zazwyczaj wywołane burzą hormonów. Lista „przewinień” hormonów ciążowych jest długa, ale wymioty i poranne mdłości na początku ciąży należą do tych najbardziej znienawidzonych przez przyszłe mamy.
Wiadomo, że progesteron rozleniwia pracę żołądka, może ją również zaburzyć. Hormony płciowe drażnią również błonę śluzową, co jest bezpośrednią przyczyną wymiotów. Zanim zawierucha hormonalna nie przetoczy się przez twój organizm, jesteś skazana na rezygnację z wielu dań. Których? Nie można wskazać konkretnych potraw, które wywołują wymioty – każda przyszła mama wymieni inne.
Wczesne objawy ciąży: skąd te wymioty w ciąży?
Sytuacji nie ułatwia substancja hCG (gonadotropina), która również wpływa na pojawienie się wymiotów na początku ciąży. Najdobitniej widać to na przykładzie kobiet, które są w ciąży bliźniaczej, a więc poziom hCG jest u nich bardzo wysoki. Raczej każda z nich na początku ciąży cierpi na nasilone mdłości, nudności wymioty - to normalne objawy wczesnej ciąży.
Poza tym na nasilenie wymiotów może mieć wpływ stres przyszłej mamy. Na początku ciąży kobieta może mieć wiele obaw i niepokojów, które zaburzają jej komfort psychiczny i wpływają na dolegliwości żołądkowe.
Zobacz:
Wymioty w ciąży – kiedy i jak długo występują? Jak sobie z nimi radzić?
8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe
Kiedy mdłości i wymioty miną?
Wymioty są najbardziej charakterystycznym objawem ciąży, który pojawia się już w 5. tygodniu ciąży. Królują w pierwszym trymestrze, zaś około 12. tygodnia ciąży łagodnieją i zanikają.
Nie wymagają konsultacji lekarza, o ile nie są nasilone. Jeżeli jednak występują kilkanaście razy na dobę i odbierają apetyt, warto poradzić się lekarza – istnieje bowiem ryzyko niebezpiecznego odwodnienia organizmu.