Oznaki ciąży - co wiesz, o pierwszych oznakach ciąży - czy to prawda czy mit?

2020-10-05 14:07

Pierwsze oznaki ciąży zna - przynajmniej w teorii - każda kobieta. Mimo to, nasze informacje o oznakach ciąży nie zawsze są prawdziwe. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie objawy zwiastują ciążę i sprawdź, czy to, co wiesz o oznakach ciąży to prawda czy mit?

objawy zwiastujące ciążę

i

Autor: Getty images

Wokół charakterystycznych oznak ciąży narosło wiele legend. Niektóre z nich to zupełnie fantastyczne przesądy (np. jeśli masz ochotę na kwaśne jedzenie – to urodzisz chłopca). Ale są i takie, które wynikają z obserwacji tysięcy kobiet, które były w ciąży przed nami oraz ich lekarzy, którzy dzięki praktyce odkryli skuteczne sposoby na niektóre problemy.

Zobacz, jakie są oznaki ciąży i czy to, co o nich wiesz, to prawda czy mit?

Spis treści

  1. Oznaką ciąży jest płacz bez powodu - FAKT
  2. Bezsenność to jedna z oznak ciąży - FAKT/MIT
  3. Nudności występują tylko rano - MIT
  4. W ciąży zawsze ma się ochotę na kiszone ogórki - MIT
  5. Pierwsze oznaki zwiastujące ciążę
  6. Brzuszek rośnie dopiero w drugim trymestrze - MIT
  7. Rozkojarzenie to oznaka ciąży - FAKT
  8. Włosy i cera w ciąży są idealne - FAKT/MIT

Oznaką ciąży jest płacz bez powodu - FAKT

Przyszłe mamy mogą mieć problemy z trzymaniem na wodzy swoich emocji. I nie jest to tylko sposób, by wreszcie wyżyć się na swoich partnerach, ale prawdziwy problem. Wahania nastroju to typowy objaw ciąży spowodowany szalejącymi hormonami.

Nadmiar progesteronu, prolaktyny i estrogenów sprawia, że organizm kobiety zaczyna dziwnie reagować gwałtownymi zmianami nastroju. Dlatego skarpetki leżące pod łóżkiem, które dotąd nie stanowiły problemu, teraz są dla ciężarnej powodem do rozwodu, a widok małego kotka w telewizji – okazją do wzruszenia i wylania morza łez. Huśtawka nastrojów objawia się też tym, że kobiety oczekujące dziecka przechodzą gładko z euforii w stan depresji, dlatego przewidzenie ich zachowań jest czasem niemożliwe.

Bezsenność to jedna z oznak ciąży - FAKT/MIT

Wszystko zależy od trymestru, w którym jesteś. Bezsenność to objaw typowy dla końcówki ciąży: duży brzuch nie pozwala na wygodne ułożenie się w łóżku, a nacisk dziecka na pęcherz przerywa sen i zmusza do częstego wstawania do toalety. To sprawia, że wiele przyszłych mam tuż przed metą skarży się na kłopoty z zaśnięciem.

Zupełnie inaczej jest zaraz po zapłodnieniu - zmęczenie na początku ciąży dosłownie zwala ciężarną z nóg. To oczywiście skutek zmian hormonalnych (wysokiego poziomu progesteronu), które zachodzą w ciele kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, mniejszej ilości żelaza, a także wysiłku, jakim jest dla organizmu przyszłej mamy praca „za dwoje” (np. produkcja większej ilości krwi).

To normalny objaw, podobnie jak bezsenność pod koniec ciąży, a rada na oba problemy jest taka sama: ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia, gdy tylko poczujesz senność. W pierwszym trymestrze będzie to dla ciebie dawka potrzebnej energii, a w trzecim – uzupełnienie nocnych braków.

Nudności występują tylko rano - MIT

Poranne mdłości to pojęcie, które chyba każdemu kojarzy się z ciążą i pierwszymi oznakami ciąży. Tymczasem określenie to, zdaniem wielu ciężarnych i lekarzy, jest mylne, ponieważ nudności oraz wymioty towarzyszą wielu przyszłym mamom przez cały dzień, a nie tylko zaraz po wstaniu z łóżka.

Mało tego: choć są kojarzone z pierwszym trymestrem, nie są wcale zarezerwowane dla początku ciąży – są kobiety, które wymiotują nawet w 9. miesiącu!

Mdłości ciążowe wywołane są, zdaniem specjalistów, przez hormon hCG (który jest produkowany w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu), a dokładnie przez substancje, które go syntetyzują. Okazuje się jednak, że wymiotom może sprzyjać również inny hormon – progesteron, którego ilość rośnie przez całą ciążę i w jej trakcie wzrasta niemal stukrotnie.

Hormon ten sprawia, że żołądek przyszłej mamy nie pracuje tak jak powinien. Poza tym dziecko uciska na niego przez większość ciąży, co dodatkowo sprzyja sensacjom żołądkowym.

W ciąży zawsze ma się ochotę na kiszone ogórki - MIT

Podobnie jak z innymi ciążowymi dolegliwościami czy objawami występującymi w czasie ciąży, niektóre przyszłe mamy mają dziwne upodobania kulinarne, a inne nie. Te, które odczuwają zachcianki, mają albo nieodpartą ochotę na dziwne jedzenie (np. na przysłowiowego śledzia z dżemem), albo na potrawy, które nigdy nie były w kręgu ich zainteresowań (np. nagle zaczynają pić mleko, którego wcześniej nie znosiły).

Zachcianki ciążowe są objawem gwałtownych zmian hormonalnych, które zmieniają nasz gust kulinarny, ale również mogą być sygnałem niedoboru niektórych składników w organizmie przyszłej mamy. Jeśli np. masz ochotę na jedzenie kiszonych ogórków, być może brakuje ci witaminy C, a jeśli zajadasz się czekoladą – może masz za mało magnezu?

Jeśli natomiast nie odczuwasz żadnych dziwnych zachcianek i nie ganiasz męża nocą do sklepu po lody, nie oznacza to, że coś z tobą jest nie tak. Widocznie twój organizm radzi sobie dobrze z nową sytuacją.

Warto wiedzieć

Pierwsze oznaki zwiastujące ciążę

  • Spóźniająca się miesiączka – to pierwsza i najczęściej wymieniany wczesny objaw ciąży. Warto jednak pamiętać, że brak miesiączki może również świadczyć np. o zaburzeniach hormonalnych, przemęczeniu czy stresie.
  • Bolące i tkliwe piersi – to objaw, który pojawia się często kilka dni po zapłodnieniu, a około ósmego tygodnia ciąży piersi wyraźnie się powiększają.
  • Nudności i wymioty – często idą w parze. U jednych kobiet pojawiają się już po dwóch tygodniach od zapłodnienia, a u innych w ogóle nie występują.
  • Częste oddawanie moczu – częste parcie na pęcherz zwykle występuje w nocy. Dolegliwość nasila się około 6 tygodnia ciąży i towarzyszy kobiecie do porodu.
  • Wrażliwość na zapachy – zdarza się że zapachy do tej pory neutralne albo wręcz uważane za przyjemne w ciąży zaczynają przeszkadzać do tego stopnia, że mogą wywołać torsje.
  • Huśtawki nastrojów – wywołane są zmianami hormonalnymi, jakim podlega organizm kobiety.
  • Zmęczenie i senność – to typowe objawy ciąży, ponieważ kobiecy organizm pracuje w tym okresie na zwiększonych obrotach. Zmęczenie i senność mogą być wywołane niedoborem żelaza w organizmie.
  • Brak łaknienia lub zwiększony apetyt – to typowe dla pierwszych miesięcy ciąży. Niektóre kobiety narzekają na zaburzenia łaknienia, inne mają problemy z nadmiernym apetytem i ciążowymi zachciankami.

Jakie są inne wczesne objawy ciąży? Zobacz film

Wczesne objawy ciąży

Brzuszek rośnie dopiero w drugim trymestrze - MIT

To prawda, że brzuszek ciążowy zaczyna być widoczny u kobiety dopiero w okolicach 12. tygodnia ciąży. Jednak nie myśl, że do tego czasu będziesz nadal nosić dopasowane dżinsy. Już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu twój organizm zacznie inaczej funkcjonować, np. będzie zatrzymywał wodę, przez co zaczniesz „puchnąć”.

Około 8. tygodnia możesz zauważyć zmiany w swojej wadze, co też na pewno odbije się na obwodzie w pasie i biodrach. Kobiety, które oczekują drugiego czy kolejnego dziecka, muszą kupić sobie spodnie ciążowe dużo wcześniej niż pierworódki. W ich przypadku obwód brzucha zmienia się już w pierwszym trymestrze, ponieważ mięśnie po poprzedniej ciąży są mniej napięte i szybciej się rozciągają.

Rozkojarzenie to oznaka ciąży - FAKT

Rozkojarzenie i popełnianie głupstw takich jak zostawienie kluczy w zamku to typowe skutki działania progesteronu. Hormon ten każe kobiecie skupiać się przede wszystkim na ciąży i koncentruje jej uwagę na rosnącym w niej dziecku.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Melbourne wykazały, że progesteron w okresie ciąży wycisza pewne ośrodki w mózgu, a uaktywnia te związane z funkcjonowaniem łożyska i rozwojem płodu. Dlatego przyszłe mamy często są nieobecne myślami, za to doskonale pamiętają, w którym tygodniu i dniu ciąży aktualnie się znajdują.

Włosy i cera w ciąży są idealne - FAKT/MIT

Mówi się, że kobiety w ciąży pięknieją: ich włosy zaczynają lśnić i gęstnieć, a cera promienieje. To prawda, ale tylko w połowie. Część pań dzięki estrogenowi rzeczywiście traci teraz mniej włosów, które dodatkowo stają się mocniejsze i gęstsze. Także cera pod wpływem większej ilości krwi w organizmie jest w ciąży lepiej odżywiona i dotleniona, przez co robi się różowa i świetlista.

Niestety, nie jest to regułą, ponieważ burza hormonalna ma również swoje minusy. Jednym z nich jest większa ilość wytwarzanego sebum, czyli łoju, który u niektórych przyszłych mam może powodować krosty i wypryski. Taka cera nagle staje się trądzikowa i wymaga szczególnej pielęgnacji kremami antybakteryjnymi przeznaczonymi do wrażliwej skóry.

Kolejna zła wiadomość jest taka, że czasami wszystko wraca do normy dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Sprawdź:

Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Jak zmienia się cera i skóra ciała w ciąży?

Kalkulator - oblicz dni płodne i sprawdź czy jesteś w ciąży

Piersi w ciąży: jak zmieniają się piersi na poszczególnych etapach ciąży.

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy]

Test ciążowy ONLINE - dowiedz się, czy możesz być w ciąży