Niektóre typowe objawy ciąży są nie do pomylenia z innymi. Ciąża wiąże się z charakterystycznymi objawami, takimi jak mdłości czy brak miesiączki. Ale nie wszystkie teorie mówiące o typowych objawach ciążowych są prawdziwe. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o typowych objawach ciążowych i co jest prawdą, a co mitem na ich temat.
Spis treści
- Typowe objawy ciąży: brak miesiączki
- Typowe objawy ciąży: powiększenie piersi
- Typowe objawy ciąży: senność
- Typowe objawy ciąży: wymioty
- Typowe objawy ciąży: zmiany skórne
- Typowe objawy ciąży: wzrost wagi
- Typowe objawy ciąży: zaokrągla się brzuszek
- Typowe objawy ciąży: rozstępy na brzuchu i piersiach
- Typowe objawy ciąży: ruchy dziecka
Typowe objawy ciąży: brak miesiączki
Sprawa nie zawsze jest tak jednoznaczna. Brak miesiączki w przewidywanym terminie to dla wielu kobiet pierwszy sygnał, że intymne zbliżenie zaowocowało w sensie dosłownym i powszechnie uznawane jest za pierwszy objaw ciąży.
Wydaje się oczywiste, że wraz z ciążą kobieta przestaje miesiączkować na wiele miesięcy. Ale może się zdarzyć, że miesiączka wciąż się pojawia (najczęściej przez 3 kolejne miesiące). To wcale nie jest wybryk natury. Zwykle jednak charakter krwawienia jest nieco inny niż dotychczas. Przypomina bardziej plamienie i trwa krócej. Takie krwawienie nie zagraża ani mamie, ani dziecku.
Radzimy: Jeśli pomimo ciąży, w dniach, w których miesiączkowałabyś, nie będąc w ciąży, pojawiło się krwawienie, powiedz o tym lekarzowi. Istotne jest, aby nie przeoczyć innych niepokojących plamień.
Typowe objawy ciąży: powiększenie piersi
Nie do końca, choć rzeczywiście pierwsze zmiany i objawy ciąży to często imponujący wygląd piersi. Zwykle jednak pierwszym sygnałem ciąży jest ich drażliwość i ból, które mogą pojawić się już w kilka lub kilkanaście dni po zapłodnieniu.
Powiększanie się piersi można zaobserwować nieco później, w kolejnych tygodniach i miesiącach ciąży. Piersi w ciąży stają się wtedy naprężone, bolesne (także podczas chodzenia po schodach czy podbiegania do autobusu).
Stopniowo przez skórę zaczynają prześwitywać cieniutkie niebieskie żyłki. Trudno jednak uznać takie zmiany za pewny objaw ciąży. Czasem ich przyczyną może być napięcie przedmiesiączkowe, zaburzenia hormonalne czy zwyczajnie źle dobrany stanik.
W przeciwieństwie jednak do zmian poprzedzających miesiączkę, ciążowa tkliwość piersi nasila się, a nie słabnie. Ulgę odczujesz zapewne dopiero w II trymestrze ciąży, choć to kwestia indywidualna.
Radzimy: Jeśli przyczyną powiększenia piersi jest ciąża, czas zacząć o nie dbać, aby później nie wyglądały jak balonik, z którego uszło powietrze. Kup nowy biustonosz, gdy te sprzed ciąży są zbyt ciasne.
Codziennie podczas mycia masuj piersi okrężnymi ruchami, a prysznic kończ chłodnym strumieniem. Smaruj skórę kosmetykami do piersi przeznaczonymi dla ciężarnych lub kremami dla niemowląt (preparaty te nie powinny zawierać retinolu ani kwasów owocowych).
W ciągu dnia wykonuj ćwiczenia na biust wzmacniające mięśnie podtrzymujące piersi. Złóż ręce jak do modlitwy, ale łokcie skieruj na zewnątrz. Przyciskaj wewnętrzną część dłoni do siebie i licz do pięciu.
Możesz też wykonywać rodzaj kobiecych pompek: stań przed ścianą w odległości równej wyciągniętym ramionom. Oprzyj o nią dłonie i pochylaj tułów do przodu, opierając się tylko na rękach. Powtórz 10 razy.
Typowe objawy ciąży: senność
Senność w ciąży to nic dziwnego. To normalne, że czujesz się chwilami jak niedźwiedź, który najchętniej zapadłby w sen zimowy. Pamiętaj jednak, że podobne objawy daje np. anemia. dlatego sprawdź, czy wyniki twoich badań lekarskich są prawidłowe. Zwłaszcza jeśli przygotowujesz się do macierzyństwa.
Nieustanne osłabienie w ciąży, zmęczenie i senność, to skutek wahań hormonów ciążowych i związanych z nimi zmian w organizmie. Twoje ciało (i umysł!) przestawia się na inny tryb energetyczny. To również dość charakterystyczny objaw ciąży.
Radzimy: Staraj się tak ustawić plan dnia, aby podporządkować się potrzebom organizmu. Zmaganie się ze zmęczeniem i sennością pierwszego trymestru przypomina walkę z wiatrakami. Po kilku tygodniach bujania w objęciach Morfeusza wróci normalne samopoczucie.
Typowe objawy ciąży: wymioty
Mdłości i wymioty pojawiają się najczęściej około 5 tygodnia ciąży. Ciążowa burza hormonalna ustępuje, a wywołane nią nudności mijają natomiast zwykle ok. 12. tygodnia.
To, że pojawienie się mdłości wskazuje jednak na płeć dziecka, to zwykły mit. Wymioty i mdłości to zmiany, które oczywiście wskazują na ciąże, ale wcale nie mają związku z płcią malca rozwijającego się pod sercem mamy.
Są kobiety oczekujące chłopca, które nie wiedzą, co to ciążowe nudności. I przyszłe mamy dziewczynek, które nie tylko rano, ale i w ciągu dnia często lądują w toalecie ze względu na wymioty. To kwestia hormonów i indywidualnej wrażliwości.
Radzimy: Aby złagodzić nudności, unikaj intensywnych zapachów i dań o silnym aromacie. Popijaj chłodne napoje. Nie dopuszczaj do uczucia głodu.
Wymioty nie są groźne ani dla ciebie, ani dla dziecka, pod warunkiem jednak, że nie spowodują odwodnienia (po wymiotach musisz uzupełniać płyny). Poradź się lekarza, gdy chudniesz z powodu częstych wymiotów lub mocno dają ci się we znaki (mogą być sygnałem zaburzeń pracy tarczycy lub wysokiego stężenia hormonu beta-hCG).
Sprawdź: Kalkulator - oblicz dni płodne i sprawdź czy jesteś w ciąży
Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie
Piersi w ciąży: jak zmieniają się piersi na poszczególnych etapach ciąży.
Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?
Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy]
Typowe objawy ciąży: zmiany skórne
Do typowych objawów ciąży należą też zmiany skórne. Faktycznie, pod wpływem zmian hormonalnych u wszystkich kobiet pojawiają się przebarwienia brodawek piersi, linea negra, czyli brunatna linia biegnąca od pępka w dół brzucha, a także zasinienie pochwy i przedsionka pochwy widoczne w badaniu ginekologicznym.
Zmiany te są wynikiem odkładania ciemnego barwnika, melaniny i pojawiają się najczęściej dopiero w II trymestrze. Nie ma sposobu, aby im zapobiegać. Warto jednak podkreślić, że nasilenie tych przebarwień w ciąży jest różne: silniejsze u brunetek, a słabsze u pań o jasnej karnacji.
Ale do ciążowych zmian skórnych należą także przebarwienia zwane ostudą. Pojawiają się u nielicznych kobiet na twarzy lub dłoniach. Mogą przeszkadzać paniom, które bardzo dbają o swój wygląd. Na szczęście nie są groźne ani trwałe. Znikną wkrótce po porodzie.
Radzimy: Latem ostrożnie korzystaj ze słońca, stosuj kremy z filtrem. Skóra w czasie ciąży jest bowiem bardziej wrażliwa na działanie promieni i przebarwienia mogą stać się bardziej widoczne.
Typowe objawy ciąży: wzrost wagi
Niekoniecznie. Co prawda racjonalne odżywianie i stosowne przybieranie na wadze w ciąży jest niezbędne do utrzymania zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju malca, ale nie każda kobieta tyje od pierwszych dni ciąży. Wiele pań z powodu wymiotów traci wtedy na wadze.
W I trymestrze możesz przytyć około 2 kg. Jeśli jednak masz kiepski apetyt, a do tego nękają cię wymioty, wskazówka wagi może wcale nie drgnąć. I nie ma w tym nic niepokojącego.
W II i III trymestrze przyrosty wagi powinny sięgać 6–7 kg, co w sumie daje 12–13 kg. Oczywiście to tylko orientacyjne wyliczenia. Każda kobieta może przybierać na wadze w swoim tempie. Na pewno niepokój powinno wzbudzić przytycie 5 kg w ciągu jednego miesiąca, bez względu na wiek ciąży.
Radzimy: Aby malec się zdrowo rozwijał, a jednocześnie po ciąży nie zostało ci zbyt dużo „oponek” w talii i na biodrach, staraj się przytyć nie więcej niż 12–16 kg. Jeśli przed ciążą byłaś bardzo szczupła, bezpieczne jest przybranie nawet 18 kg. Natomiast puszyste dziewczyny nie powinny tyć więcej niż 7–11 kg.
Typowe objawy ciąży: zaokrągla się brzuszek
Wiele kobiet, które na teście ciążowym zobaczyły drugą kreskę, pragnęłoby, aby od razu zaokrąglonym brzuszkiem oznajmić całemu światu radosną nowinę.
Niestety, to niemożliwe. Brzuszek w ciąży bowiem zaczyna być widoczny dopiero około 4.–5. miesiąca ciąży, choć jeszcze przed końcem pierwszego trymestru dostrzeżesz, że bardziej dopasowane ubrania staną się ciaśniejsze.
To skutek przemieszczania się narządów wewnętrznych, które robią miejsce powiększającej się macicy. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, macica wcale nie powiększa się tak szybko.
Pod koniec 16. tygodnia ciąży jej dno (czyli górna część) sięga zaledwie 2 palce nad spojenie łonowe, a na półmetku ciąży 2–3 palce poniżej pępka. Pod koniec 32. tygodnia znajduje się w połowie odległości między pępkiem a mostkiem.
Radzimy: Nie porównuj swojego brzuszka z brzuszkami innych ciężarnych. Ile przyszłych mam, tyle kształtów i wielkości brzuszków. Nie martw się, gdy w połowie ciąży wgłębienie pępka stanie się mniej wklęsłe, aż zniknie niemal całkowicie. Po porodzie wróci do dawnego wyglądu.
Typowe objawy ciąży: rozstępy na brzuchu i piersiach
Rozstępy wcale nie dotyczą każdej ciężarnej. Ich pojawianie się ma duży związek z genami (jeśli twoja mama ich nie miała, ty także masz szansę ich uniknąć), a także dbałością o własne ciało. A nawet jeśli pojawią się, mimo pielęgnacji skóry, tylko początkowo będą czerwone, potem zbledną i staną się mniej widoczne.
Radzimy: Jeśli chcesz uniknąć rozstępów, od 2.–3. miesiąca ciąży wcieraj codziennie w skórę brzucha i ud kosmetyki dla ciężarnych (zwykle zawierają wyciągi z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika).
Nie muszą być wcale te najdroższe. Zastąpić je może także zwykła oliwka dla niemowląt. Chodzi bowiem o to, aby skórę wzmocnić, nawilżyć i uelastycznić. Staraj się nie przytyć ani za dużo, ani zbyt gwałtownie.
Typowe objawy ciąży: ruchy dziecka
Pierwsze ruchy dziecka to jedne z najpiękniejszych chwil ciąży. Kobiety opisują je na wiele sposobów: jak muśnięcia motyla, bulgotanie, drżenia, dotyk piórkiem. Nie jest możliwe, aby kobieta czuła je w I trymestrze - dziecko jest wtedy za małe i po prostu nie jest w stanie dosięgnąć ścian macicy. Ruchy pojawiają się w drugim trymestrze, ale wówczas trudno ich nie zauważyć.
Początkowo są bardzo delikatne, ale z kolejnymi tygodniami będą przybierać na sile. Może się zdarzyć, że malec, robiąc fikołki, obudzi cię nawet jakimś kopnięciem.
Pierwsze ruchy dziecka możesz poczuć najwcześniej, bo pod koniec 16.–17. tygodnia ciąży, czują je kobiety, które już były kiedyś w ciąży. Pierwiastki (panie, które są pierwszy raz w ciąży) czują je nieco później, zwykle około 19.–20. tygodnia. Szybciej cieszą się z nich kobiety szczupłe niż panie o pełniejszych kształtach.
Radzimy: Gdy chcesz poczuć ruchy dziecka, zjedz coś i połóż się na lewym boku. Powinnaś zaraz odczuć jego harce. Możesz zacząć je liczyć. W ciągu godziny powinnaś odczuć ich około dziesięciu.
Czytaj: Jak i po co liczyć ruchy dziecka?
Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia, zaparcia. SKUTECZNE SPOSOBY
Rozstępy na piersiach - jak się pozbyć rozstępów na piersiach po ciąży?
Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży
Nie wierz, że po kształcie brzucha odgadniesz płeć dziecka. Między bajki włóż powiedzenia: „Spiczasty brzuch to chłopiec, okrągły – dziewczynka”, a także „Duży brzuch – duże dziecko, mały brzuch – małe dziecko”. O wadze malca decydują geny, dobre odżywianie i higieniczny tryb życia.
Filigranowa dziewczyna może mieć spory brzuszek i urodzić dziecko ważące 4 kilogramy, a mama z nadwagą dwukilogramowego smyka. Również mamy, które w ciąży przytyły dużo, rodzą maleńkie dzieci i odwrotnie.
miesięcznik "M jak mama"