W Polsce panuje moda na spolszczanie obcych imion, co nie jest jednak dobrym pomysłem. Słynny już Brajan, Kewin, Andżelika czy Nikol - to imiona brzmiące pretensjonalnie i wcale nie nowocześnie. Warto jednak wiedzieć, że modę na zagraniczne imiona pisane z polskimi znakami zapoczątkowało kilka lat temu zupełnie inne imię, dziś zupełnie zapomniane. To Żaneta, która stała się popularna w czasach PRL-u i potem na początku XXI wieku.
Spis treści
Żaneta, czyli Janka
Żaneta to imię pochodzenia francuskiego. Polskie "Ż" zastępuje w nim "J" wymawiane po francusku w ten właśnie sposób. Jeanette to imię wywodzące się od Jeanne (czyli polskiej Janiny) i będące jej zdrobnieniem. Jeanette to więc inaczej Janinka, Jaśka, ale w wersji Żaneta brzmi znacznie dostojniej.
Jeanette ma swoje odpowiedniki w innych językach. To imię jest bardzo popularne w krajach anglosaskich jako Janet czy Jennette. Popularne z filmów i literatury są też inne wersje tego imienia, jak Jane, które - jak podają źródła, jest od lat w pierwszej 500 najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj również: Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy
Piękne i rzadkie imiona dla dziewczynek, które zyskują coraz bardziej na popularności
Znaczenie imienia Żaneta
Samo imię Jeanne to z kolei żeńska wersja Jeana, czyli Jana. To imię ma pochodzenie hebrajskie i oznacza w tym języku „Bóg jest łaskawy”, "Jahwe się zlitował". Tak miał na imię syn św. Elżbiety, późniejszy Jan Chrzciciel, który był długo wyczekiwanym dzieckiem bezpłodnej pary, darem Pana.
Żaneta obchodzi imieniny 4 lutego, 30 maja, 17 sierpnia, 27 listopada i 27 grudnia. Według numerologii mieniu temu przypisana jest cyfra 4, co sugeruje, że Żaneta jest osobą skromną, pracowitą i gotowa do poświeceń dla innych.
Na końcu listy popularnych imion
Imię Żaneta, to więc tak naprawdę to samo co stara, dobra Janina, tyle że "po francusko-polsku". I to jest chyba właśnie wytłumaczenie faktu, że Żaneta nie jest popularnym imieniem wśród obecnych rodziców. Dla wielu stanowi synonim obciachu: "Brzmi jak żenada" - mówią młodzi Polacy i omijają to imię z daleka. W 2022 roku w naszym kraju zarejestrowano tylko 4 nowo narodzone Żanety, w pierwszym półroczu 2023 roku - tylko dwie. Dane dotyczące bazy PESEL podają, że do stycznia 2023 w Polsce żyło 27136 kobiet o tym imieniu.