Chłopięce imiona, które królowały w PRL-u. Dziś nie usłyszysz ich na podwórku!

2024-09-17 12:28

W czasach PRL-u były niezwykle popularne. Dziś te imiona dla chłopców od dawna nie są już na szczycie rankingu. Czy jednak całkowicie o nich zapomnieliśmy? Sprawdzamy, czy Polacy wciąż chętnie nadają je swoim synom.

Niemowlak z lat 60.

i

Autor: Getty Images Chłopięce imiona, które królowały w PRL-u. Dziś nie usłyszysz ich na podwórku!

Wybór imienia dla chłopca nie zawsze jest prosty. Czasami kierujemy się modą i wybieramy to najpopularniejsze imię dla dziecka, a niekiedy własnymi sentymentami, upodobaniami lub rodzinną tradycją.

Te imiona dla chłopców królowały w czasach PRL-u. Czy dziś nazwałabyś tak swojego syna?

Zobacz także: Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy

Imię dla chłopca — Tomasz

Tomasz to jedno z imion, które w latach 70. ubiegłego wieku było bardzo popularne. Dziś próżno go szukać w pierwszej dziesiątce, ale wciąż cieszy się zainteresowaniem.

W całym 2022 roku imię Tomasz zostało nadane 977 chłopcom. W pierwszej połowie tego roku wybrano je już 405 razy.

Imię Tomasz pochodzi z języka aramejskiego i oznacza „bliźniak”. Charakteryzuje osobę z głową pełną pomysłów i dążącą do wybranego celu. Dociekliwy, niekiedy również nieco wścibski, musi wszystkiego dotknąć i spróbować.

Posiada dar zjednywania sobie ludzi, a do tego ma dobre serce i lubi pomagać innym.

Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12

Imię dla chłopca — Marcin

Marcin to także bardzo popularne imię w czasach PRL-u. Dziś niestety nadawane chłopcom coraz rzadziej. W 2022 roku nadano je 323 razy, a w pierwszej połowie tego roku jedynie 118.

Imię Marcin, podobnie jak imię Marek, zostało utworzone na cześć rzymskiego boga wojny – Marsa. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „należący do Marsa”.

Marcin charakteryzuje osobę twórczą, potrafiącą zrobić coś z niczego. Nazywany często „złotą rączką”. Opiekuńczy, troskliwy i niezwykle uczuciowy. Marcin ciężko jednak znosi krytykę i porażki, choć potrafi wyciągać z nich wnioski.

Ciekawy świata i wprost uwielbia podróże.

Imię dla chłopca — Andrzej

Imię Andrzej to kolejne, które w ubiegłym wieku cieszyło się bardzo dużą popularnością. W 2022 roku wybrano je jednak tylko 170 razy. W pierwszej połowie tego roku imię Andrzej otrzymało 75 chłopców.

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego i oznacza „mężny”, „dzielny”.

Charakteryzuje osobę o dużej wyobraźni, a przy tym wiedzącą czego chce. Potrafi konsekwentnie realizować swoje marzenia i wybrane cele. Umie podejmować decyzje.

Andrzej jest osobą szczerą, otwartą i niebojącą się wprost powiedzieć, co mu się nie podoba. Wyróżnia się dużą charyzmą, pewnością siebie i umiejętnością zjednywania tłumów. Prawdziwa z niego dusza towarzystwa.

Imię dla chłopca — Piotr

Choć to imię dla chłopca nie jest w TOP 10 lub nawet TOP 20 imion nadawanym synom, to niewiele zabrakło, aby zmieściło się w zeszłym roku w pierwszej dwudziestce.

Imię Piotr, bo o tym imieniu mowa, w 2022 roku zostało nadane 1987 chłopcom, co dało mu 26 miejsce wśród imion najczęściej wybieranych dla chłopców. W pierwszej połowie 2023 wybrano je dla 874 synów.

Imię Piotr pochodzi z języka greckiego i oznacza „skała”, „opoka”.

Charakteryzuje osobę dobrą, niezwykle ambitną i wrażliwą na krzywdy innych. Piotr jest pomocny i nie ma skłonności do popadania w konflikty. Często wyróżnia się tym, że mówi prawdę.

Nie lubi długo zastanawiać się nad problemem. Stara się szybko go rozwiązać. Nie boi się też iść na kompromis.

Czytaj także: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji

To imię dla chłopca kojarzy się z wielkim sukcesem. A jest 82. w rankingu

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?