To nie pierwszy raz, kiedy Wojciech Falęcki porusza temat imion swoich najmłodszych pacjentów na instagramowym profilu. Jakiś czas temu jego serce skradło imię Celinka, które w odróżnieniu od Laury, Julki czy Helenki jest bardzo rzadko wybierane w naszym kraju. Teraz zachwyt padł na dwa męskie imiona, które kojarzą się lekarzowi z władcami.
Edward - królewskie imię dla chłopca
„Umówiliśmy się z tą zaprzyjaźnioną pacjentką, że imiona chłopców będą iście królewskie… no i takie są, i będą :) w edycji na 2024 rok będzie to Edward. Poprzednio był Gustaw” – napisał w poście, dodając do niego portret małego Edwarda w łonie mamy i angielską monetę z królem Edwardem VIII.
Imię to od razu skomplementowały obserwatorki lekarza.
„Edward to takie wyjątkowe imię dla wyjątkowych ludzi”.
„Edki to fajne chłopaki” – psiały.
Edward i Gustaw – idealny duet dla dwóch braci
Co ciekawe oba imiona należą raczej do rzadko wybieranych w Polsce – zwłaszcza Edward, które w 2022 roku zostało nadane tylko 126 razy. Gustaw zresztą też nie należy do imion obleganych – w tym samym roku dostało je zaledwie 471 chłopców w naszym kraju. Oba imiona świetnie do siebie pasują, wydając się idealnym zestawem dla dwóch braci. „Gucio i Edzio” – czy razem nie brzmią słodko?
Pochodzenie i popularność imienia Edward
Imię Edward ma pochodzenie staroangielskie. Nosił je fundator opactwa westminsterskiego. Było popularnym imieniem królów Anglii. W Polsce to imię lata swojej świetności ma aktualnie za sobą. Rzadko usłyszymy je na placu zabaw, znacznie częściej spotkać zaś można osoby w dojrzałym wieku, które je noszą. W bazie PESEL aktualnie odnotowanych jest 82 405 osób noszących to imię jako swoje pierwsze.
Pochodzenie i popularność imienia Gustaw
Gustaw z kolei ma pochodzenie germańskie. Nosiło je kilku królów Szwecji. W Polsce rozpowszechniło się w XIX wieku. Co ciekawe aktualnie w bazie PESEL widnieje tylko 6612 osób noszących to imię jako pierwsze. Najwięcej nadań miało miejsce w ostatnich kilku latach. W 2021 roku imię to dostało 436 chłopców, w 2020 – 418, zaś w 2019 – 358. Widać zatem, że jego popularność powoli rośnie, choć daleko mu do imion z czołówki rankingu, które mają rok rocznie po kilka tysięcy nadań.