Zabawę, która ułatwi wam wybór imienia dla córki lub syna poznaliśmy dzięki uprzejmości naszej czytelniczki - Pani Anny. W liście do nas tak opisuje jej główne przesłanie:
“W latach osiemdziesiątych mieszkałam w Monachium. Gdy byłam w ciąży i wiedziałam już, że spodziewam się córki, to koleżanki przygotowały dla mnie i mojego męża zabawę w poznawanie i wybieranie imion. Polegała ona na losowaniu imion w gronie rodziny i znajomych, a potem na wspólnym ich wybieraniu przez przyszłych rodziców.
Zapamiętałam, że było dużo śmiechu przy tych losowaniach, i że osłuchaliśmy się z wieloma imionami, poznaliśmy je w różnych zestawieniach. Potem świadomie wybraliśmy to, które nam najbardziej odpowiadało.”
Podzieliła się też z nami szczegółową instrukcją tej zabawy oraz zdjęciami, które ją obrazują.
Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?
Spis treści
- Zabawa w wybieranie imion: co przygotować?
- Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla mamy
- Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla taty
- Zasady zabawy w poznawanie imion: rozstrzygnięcie
Zabawa w wybieranie imion: co przygotować?
Zanim zaczniecie grać, przygotujcie:
- dwa litrowe słoje,
- numerki na oznaczenie słojów z cyframi “1” i “2”,
- losy z około 150 imionami dla dziewczynki lub dla chłopca.
Jak je dokładnie wykonać - zobaczycie w naszej poniższej galerii:
Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla mamy
- Otwieramy słój z losami (słój nr 1). Pokrywkę (wgłębieniem do góry) kładziemy przed przyszłą mamą, słój stawiamy przed przyszłym tatą.
- Przyszły tata (a potem kolejno każdy z gości) wyciąga ze słoja 3 losy i odczytuje je na głos. Przyszła mama wybiera jedno z przeczytanych przez tatę imion i los z tym imieniem wędruje na leżącą przed nią pokrywkę. Dwa pozostałe są wrzucane do słoja nr 1 i po zamieszaniu w nim losuje z niego następna osoba.
- Gdy wszyscy goście skończą losowanie i oddadzą przyszłej mamie po jednym losie, to z kolei ona z zebranych w pokrywce losów (po ich uprzednim zamieszaniu) wyciąga 3 losy, odczytuje na głos i wybiera jeden (z imieniem, które jej się najbardziej podoba).
- Ten jeden wybrany los wrzuca do drugiego słoja (słój nr 2).
Polecamy: Jak powinien mieć na imię twój synek? Zrób test i dowiedz się!
Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla taty
Następnie robimy drugie losowanie dla przyszłego taty:
- Pokrywkę kładziemy tym razem przed przyszłym tatą, a słój przed przyszłą mamą.
- Przyszła mama (a potem kolejno każdy z gości) wyciąga ze słoja (słój nr 1) 3 losy, odczytuje na głos ich zawartość. Przyszły tata wybiera jedno z przeczytanych imion i los z tym imieniem wędruje na stojącą przed nim pokrywkę. Dwa pozostałe losy są wrzucane z powrotem do słoja nr 1 i po zamieszaniu w nim losuje z niego następna osoba.
- Gdy wszyscy goście skończą losowanie i oddadzą przyszłemu tacie po jednym losie, to z kolei on, z zebranych na pokrywce losów (po ich uprzednim zamieszaniu) wyciąga trzy losy, odczytuje na głos ich zawartość i wybiera jeden (z imieniem, które mu się najbardziej podoba). Ten jeden wybrany los wrzuca do drugiego słoja (słój nr 2).
Zobacz także: Jak powinnaś dać na imię swojej córeczce? Zrób TEST i sprawdź!
Zasady zabawy w poznawanie imion: rozstrzygnięcie
Takie losowania przyszli rodzice przeprowadzają przez cały okres oczekiwania na dziecko - zawsze na spotkaniach towarzyskich.
Powinni też prosić pojedyncze osoby (takie, które kochają, lubią, szanują, podziwiają) o losowanie indywidualne.
W takim przypadku proszona osoba wyciąga ze słoja nr 1 po trzy losy dla każdego z przyszłych rodziców, z których oni wybierają po jednym (z tym imieniem które im się najbardziej podoba) i przekładają go do słoja nr 2.
Na około dwa tygodnie przed narodzeniem dziecka w słoju nr 2 powinno być tyle samo losów, co w słoju nr 1, czyli obydwa słoje powinny być wypełnione do połowy.
W dniu, w którym to nastąpi, zaczyna się ostatni etap losowania.
Każdego wieczoru, w chwili relaksu, w nastrojowej atmosferze (np. przy zapalonych świecach, przy ciepłym świetle lampy) najpierw przyszła mama wyciąga ze słoja nr 2 trzy losy, odczytuje ich zawartość, wybiera jedno z przeczytanych imion, zapisuje je, a losy wrzuca z powrotem do słoja nr 2. Następnie to samo robi przyszły tata. Po kilkunastu takich wieczorach z zapisanych imion wspólnie wybierają jedno lub dwa dla dziecka.
Polecamy: Drugie imię - czy warto nadawać dziecku dwa imiona?