Jest szansa na powrót do łask pięknego imienia. Wszystko przez nowego "Znachora"

2023-10-03 9:58

"To jest profesor Rafał Wilczur" - tekst wypowiedziany przez Piotra Fronczewskiego w "Znachorze" jest już kultowy, a na jego temat powstają memy. Ale to właśnie on rozpopularyzował piękne męskie imię, które w latach 80. było jednym z częściej nadawanych. Czy nowa ekranizacja powieści Dołęgi-Mostowicza wskrzesi je na nowo?

śliczny mały chłopiec patrzący w górę

i

Autor: Getty images Jest szansa na powrót do łask pięknego imienia. Wszystko przez nowego "Znachora"

Rafał Wilczur to główna postać powieści "Znachor" opowiadającej o genialnym lekarzu, który na skutek utraty pamięci błąka się po kraju lecząc ludzi jako wiejski uzdrowiciel. W latach 80. książkę przeniósł na ekran Jerzy Hoffman, a znakomite role w filmie zagrał Jerzy Bińczycki, Anna Dymna i Tomasz Stockinger. I choć ten ostatni był wówczas młodym i przystojnym mężczyzną, to jednak Polki pokochały brodatego, dobrego i uczciwego znachora. Nic dziwnego, że imię Rafał było wówczas bardzo popularnym imieniem.

Podobnie było zresztą w latach 30., gdy powstała powieść, autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Wzbudziła taki zachwyt wśród Polaków, że zaczęli oni nadawać synom imię Rafał, a córkom - Mariola (połączenie dwóch imion bohaterki powieści Marii Jolanty), które wcześniej, jak twierdzi biograf pisarza, nie było w Polsce ani znane, ani tym bardziej popularne. 

Czytaj również: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Nowoczesne imiona dla chłopców i dla dziewczynek

Rafał, rzadkie, ale piękne imię

Dziś małych Rafałów jest coraz mniej, ale nowa ekranizacja popularnej powieści może to zmienić.  

Nowy film "Znachor" powstał we współpracy reżysera Michała Gazdy z Netflixem. Premiera odbyła się niedawno, a Polacy czekali na nią z niecierpliwością. Jedni bali się, że nowy obraz pokona popularnością kultowy film Hoffmana, inni byli przekonani, że nie będzie lepszego Rafała Wilczura od tego, w którego rolę wcielił się Jerzy Bińczycki. Ale nowe filmy Netflixa zwykle cieszą się popularnością, dlatego eksperci już teraz wróżą, że i ten odbije się szerokim echem i - między innymi - wzbudzi zainteresowanie imieniem głównego bohatera.

Rafał po latach popularności, odszedł w zapomnienie. W pierwszym półroczu 2023 roku nadano je tylko 120 razy.  Równie rzadkie jest imię drugiego bohatera, hrabiego Leszka Czyńskiego. To imię nadano w ostatnich miesiącach zaledwie 15 chłopcom. Mariola pojawiła się w aktach noworodków tylko 4 razy.

Co znaczy imię Rafał?

Rafał to imię pochodzenia biblijnego: nosił je jeden z archaniołów. W języku hebrajskim oznacza zwrot "Bóg uleczy", składa się bowiem ze słów rofe (uzdrowiciel) i -el (Bóg). Imię to nadane przez Dołęgę-Mostowicza chirurgowi, a potem uzdrowicielowi miało więc znaczenie symboliczne. 

Rafał w innych językach to Rafael, Raffaele czy Rafaił, a zdrobnienia od niego to Rafi, Rafcio. Imieniny Rafała przypadają m.in. 29 września. 

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.