Polecany artykuł:
Od pewnego czasu rodzice chętnie wybierają imiona, które nosiło pokolenie naszych dziadków. Na podium trafiają i te „młodsze” imiona, jednak w TOP 10 królują te „babcine”. A jak zestawienie będzie wyglądało w nadchodzącym 2025 roku? Spróbujmy przewidzieć przyszłość!
Imiona dla dziewczynek i chłopców 2025. Co podpowiadają rankingi?
Przewidywanie przyszłości zacznijmy od przyjrzenia się najnowszym danym, czyli imionom, które rodzice nadawali dzieciom w pierwszej połowie 2024 roku. Najpopularniejsze imiona dla chłopców to obecnie:
- Nikodem (otrzymało je 3 075 urodzonych w pierwszym półroczu tego roku chłopców),
- Jan (2 584),
- Aleksander (2 549),
- Antoni (2 541),
- Franciszek (2 225).
W pierwszej dziesiątce znalazły się także imiona: Leon, Ignacy, Jakub, Stanisław i Mikołaj. Jeśli chodzi o dziewczynki, na początku 2024 roku rodzice najczęściej decydowali się na imiona:
- Maja (2 309),
- Zofia (2 252),
- Zuzanna (1 974),
- Hanna (1 966),
- Laura (1 898).
I dalej: Julia, Oliwia, Pola, Alicja oraz Maria.
Zapewne rodzice szybko o nich nie zapomną, wciąż znajdziemy je wysoko w zestawianiu. W ostatnich latach królowały te cztery:
- Zofia (numer 1 w 2022 i 2023 roku),
- Zuzanna (2020, 2021),
- Nikodem (2023),
- Antoni (2020, 2021, 2022).
Imiona dla dzieci. Inspiracji szukamy u celebrytów
20 lat temu oryginalne były imiona, którym dzieciom nadawały gwiazdy. „Szokowało” imię Allan, które dla syna wybrała Edyta Górniak, czy imiona dzieci Mandaryny i Michała Wiśniewskiego - Xavier oraz Fabienne. Dziś może nie należą do tych najpopularniejszych, ale np. imię Alan w 2023 roku otrzymało 869 chłopców, to mniej więcej tyle samo, co Henryk (880), Tadeusz (861) czy Tomasz (830).
Być może imię Noelia, które Marina i Wojciech Szczęsny wybrali dla swojej córeczki, nie trafi na szczyt zestawienia, ale podejrzewam, że w 2025 roku w rankingu będą pięły się takie imiona, jak:
- Jaśmina
- Rozalia
- Feliks
- Leonard.
Zobacz galerię: Te imiona dla dzieci wybrały znane mamy. Tradycyjne i oryginalne
Inspiracją dla rodziców mogą być też filmy. Drugą młodość zdaje się przeżywać saga Zmierzch, kto wie, może i imiona wampirów staną się popularne? Przypomnę, że w filmie poznałyśmy m.in. Edwarda, Izabelę, Wiktorię czy Alicję (pozwoliłam sobie na użycie polskich wersji imion).
W 2025 roku na ekrany kin wróci też uwielbiana przez wielu postać - „Bridget Jones: Szalejąc za facetem” zadebiutuje w Walentynki. Czy może to oznacza wzrost popularności imienia Brygida?
Te imiona podobają się rodzicom. Typy na 2025
A teraz prawdziwe wróżenie! Które imiona dostrzegam w mojej szklanej kuli? Wydaje mi się, że przed nami trzy trendy:
- Rodzice nadal chętnie będą wybierali „babcine” imiona, wracając do klasyki i tradycji.
- Do łask zaczną wracać imiona, które noszą moi znajomi z podstawówki (Patrycja, Agnieszka, Błażej, Jacek itp.).
- W „topce” będzie coraz więcej imion znanych, ale przez lata pomijanych, np. Felicjan, August, Honorata, Dobrawa.
Które imiona mi się podobają i podpowiedziałabym je rodzicom? Na mojej liście wciąż są imiona, które mają długą i krótką wersję (np. Barbara - Basia, Franciszek - Franek).
Podpytałam też znajome mamy, które imiona im się podobają. Ich typy to m.in.:
- Lara
- Ida,
- Marcelina,
- Jagna,
- Michalina,
- Helena,
- Pola,
- Gaja,
- Roch,
- Kostek,
- Tymon,
- Leon,
- Mikołaj.
Czy któreś z nich znajdzie się w TOP3 najpopularniejszych imion 2025? Musimy uzbroić się w cierpliwość, na odpowiedź przyjdzie nam bowiem chwilkę poczekać.