Jedni, głowiąc się nad wyborem imienia dla swojego dziecka, zwracają uwagę na jego znaczenie, brzmienie czy rodzinną tradycję. Inni chcą nim swoją pociechę wyróżnić - ci nie kierują się modą i nie wybierają go z listy najpopularniejszych imion w Polsce. Oczywiście nigdy nie mamy gwarancji, że rzadkie imię w przeciągu kilku najbliższych lat nie uplasuje się na podium. Kto wie, czy wkrótce nie zobaczymy tam imienia Rafał, które za sprawą nowej ekranizacji "Znachora" znów o sobie przypomniało.
Zdaniem części rodziców im imię rzadsze, tym lepiej. Oryginalność postrzegana jako atut najwyraźniej jednak nie działa w przypadku tego imienia. Jest uważane za smutne, choć jego literacki wydźwięk (imię z pewnością kojarzysz ze szkolnej lektury) jest pozytywny. A jednak w całym ubiegłym roku otrzymało je tylko czterech chłopców.
Czytaj też: Czy imię może ośmieszać dziecko? Na tych 20 lepiej uważać, choć 2 z nich to totalne zaskoczenie
Spis treści
Nazwano tak tylko czterech chłopców
To imię jest doskonale znane uczniom, a jednak na liście w dzienniku próżno go szukać. Z pewnością kojarzysz bohatera legendy opisanej w książce "Dzieje Tristana i Izoldy". Tytułowy Tristan, bohater legendy jest rycerzem, który jednak z racji miłości, którą pała do Izoldy, plami swój rycerski honor.
Samo imię otrzymuje od swojej matki niedługo przed jej śmiercią. Nie bez powodu uważane jest za smutne, bowiem właśnie takie jest jego znaczenie. W 2023 roku imię Tristan nadano tylko czwórce chłopców. Zdecydowanie bardziej popularne (choć wciąż wyjątkowo rzadkie) było w 2007 roku. Wtedy otrzymało je 45 chłopców w Polsce.
W 2008 roku z prośbą o radę, czy imię Tristan nie ma złych konotacji, do Rady Języka Polskiego zwróciła się pewna mama.
"Chciałabym prosić o opinię na temat imienia Tristan, gdyż nie znam nikogo o takim imieniu. Jest to imię (wg mnie) całkiem normalne i nie brzmi obcojęzycznie, a nie chciałabym przy rejestracji w USC mieć niepotrzebnych problemów" - napisała w liście skierowanym do RJP.
Oto jak brzmiała wówczas odpowiedź:
"O imieniu Tristan Rada Języka Polskiego wypowiadała się w 2006 r. Poniżej zamieszczam opinię w tej sprawie, sporządzoną przez przewodniczącego Rady, prof. Andrzeja Markowskiego.
Wyrażam opinię, że imię Tristan nie narusza zasad, którymi należy się kierować przy wyborze imienia dla chłopca. Nie jest zdrobnieniem, imieniem nieprzyzwoitym, wskazuje jednoznacznie na płeć dziecka, a jego konotacje literackie są oczywiste i bardzo pozytywne. Proszę tylko pamiętać o tym, że wiąże się ono z romańskim rdzeniem trist- (por. łacińskie tristis, francuskie, włoskie, hiszpańskie triste) znaczącym ‘smutny’, też ‘ciemny, ponury, przykry’ i zapewne imię bohatera utworu średniowiecznego nie było wybrane przypadkowo, jeśli przypomnimy sobie jego dzieje" - pisze w odpowiedzi ówczesna sekretarz RJP, dr Katarzyna Kłosińska.
Oczywiście nie wiemy, czy odpowiedź Rady Języka Polskiego zachęciła czy też odwiodła od pomysłu nadania synkowi imienia Tristan. Wiadomo za to, że imię nieszczęśliwie zakochanego średniowiecznego rycerza zdecydowanie większą popularnością cieszy się za granicą.
Zobacz też: Od lat 70. nikt tak nie nazwał córki. Oto najrzadsze imię dla dziewczynki
Oryginalne imiona dla chłopców
To, co jeszcze w 2008 roku mogło budzić wątpliwości, dziś raczej nie szokuje. Urzędy elastyczniej podchodzą do kwestii imion wybieranych przez rodziców. Coraz częściej rejestruje się imiona pochodzące z obcych języków, a nawet tworzone przez rodziców.
Najważniejsze jest to, by imię nie ośmieszało osoby, która je nosi i nie budziło wątpliwości w kwestii płci.
Czytaj też: Sami wymyślili imię dla syna. Odpowiedź urzędu: "Nie będzie przysparzać kłopotów"