Wybierając imię dla dziewczynki czasami chcemy, aby się wyróżniało. Brzmiało inaczej i było stosunkowo rzadkie. Kiedy więc nie interesują nas najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom, niekiedy wybieramy wprost unikalne.
To imię dla dziewczynki jest wyjątkowe. Ma piękne zdrobnienia i nadano je tylko jednej dziewczynce w 1971 roku. Ona sama po latach była niezwykle ciekawa pochodzenia swojego imienia. Zwróciła się z pytaniem do Rady Języka Polskiego. Zwróciła tym samym uwagę, że wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają jej imię na setki najróżniejszych sposobów.
Jakie imię dla dziewczynki zostało nadane w Polsce tylko jeden raz?
Czytaj także: Urzekające imię dla dziewczynki, które uwielbiali pisarze. Dziś znów staje się popularne
Spis treści
Najrzadsze imię w Polsce
Najrzadszym imieniem dla dziewczynki w Polsce jest niewątpliwie Nelosława. Kobieta, której nadano to imię, zwróciła się do Rady Języka Polskiego z prośbą o informację dotyczącą swojego imienia. Nie znalazła bowiem żadnej informacji w żadnym dostępnym wykazie imion.
"Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: Nelosława, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe" – pisze zaskoczona kobieta.
Osobiście jest to dla niej do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka i dodaje, że urodziła się w 1971 roku w Rawie Mazowieckiej.
Rada Języka Polskiego wyjaśnia
Na zapytanie kobiety odpowiedziała prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa.
Przyznała, że imię Nelosława należy do imion wyjątkowych i potwierdziła, że do 1995 roku w Polsce imię to nadano tylko raz.
Imię, jak tłumaczy ekspertka, utworzono na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Mirosława, Władysława itp. Wówczas bardzo często był używany do tworzenia imion żeńskich człon "-sława".
"W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie – Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie '-o' jest łącznikiem" – czytamy w wyjaśnieniu na stronie Rady Języka Polskiego.
Imię Nelosława najprawdopodobniej powstało z połączenia tradycyjnego "-sława" z bardziej współczesnym imieniem Nela.
"Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce" – podsumowano.
Imię Nel zyskało dużą popularność dzięki bohaterce powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".
Źródło: rjp.pan.pl
Czytaj także: Rodzice chcieli nadać synowi staropolskie imię. Urząd odmówił: "Jest ośmieszające"