Dziecku możemy nadać maksymalnie dwa imiona. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców, mogą być one imionami obcymi. Możemy zdecydować się także na imię, które nie wskazuje na płeć dziecka (z zastrzeżeniem, że w powszechnym znaczeniu jest do danej płci przypisane). Należy zwrócić uwagę na to, aby imię (lub imiona) nie było w formie zdrobniałej, nie miało ośmieszającego czy nieprzyzwoitego charakteru.
Przeglądając zestawienia imion, na które decydują się rodzice, znajdziemy w nich i te teoretycznie „zakazane”. Np. jako samodzielne imiona funkcjonują te, które jeszcze jakiś czas były jedynie zdrobnieniami, np. Pola czy Kuba.
Niedawno przyglądałyśmy się najpopularniejszym imionom 2024, na które rodzice decydowali się w pierwszej połowie roku. Dziś na tapet weźmiemy najrzadsze imiona.
Najrzadsze imiona dla chłopców 2024 r.
Imiona męskie, które w pierwszej połowie tego roku wybrało najmniej rodziców, to m.in.:
- Aaron (10 chłopców urodzonych w pierwszej połowie 2024 r. otrzymało to imię),
- Noah (10),
- Marian (9),
- Bastian (9),
- Ariel (9),
- Xavier (8),
- Kilian (8),
- Krzesimir (7),
- Gerard (7),
- Taras (6),
- Markus (6),
- Kasper (5),
- Zachariasz (5),
- Zenon (4),
- Enzo (4),
- Diego (3),
- Gaweł (3),
- Lionel (2),
- Pedro (2).
Wśród najrzadszych imion znajdziemy te o obcym brzmieniu, ale i te, które znamy, bo nosili je nasi rodzice czy dziadkowie, jednak obecnie są wśród tych zapomnianych.
Imiona, na które zdecydowało się niewielu rodziców, to także te, w których można dostrzec inspiracje popkulturą. Kto wie, może ci, którzy nazwali swoich synów Harry lub Syriusz (te imiona otrzymało po trzech chłopców) są fanami serii o przygodach młodego czarodzieja? A rodzice małego Tadeja (to imię nadano dwóm chłopcom) oglądają wszystkie wyścigi, w których startuje słoweński kolarz, Tadej Pogačar?
Najrzadsze imiona dla dziewczynek 2024 r.
A na które imiona żeńskie zdecydowało się w tym roku niewielu rodziców? To np.:
- Nastia (10 dziewczynek urodzonych w pierwszej połowie 2024 r. otrzymało to imię),
- Dobrawa (10),
- Olena (9),
- Stanisława (9),
- Sabrina (8),
- Irmina (8),
- Bożena (7),
- Kasandra (7),
- Miłosława (6),
- Margarita (6),
- Florencja (5),
- Wioletta (5),
- Pelagia (4),
- Ariadna (4),
- Jutrzenka (3),
- Elwira (3),
- Bogdana (2),
- Tatiana (2).
Podobnie, jak i w przypadku imion męskich, w dole rankingu znajdziemy wiele obcych imion czy tych "babcinych", które znamy, ale niekoniecznie wybieramy dla swoich dzieci.
Rodzice sięgają po zdrobnienia
Wśród imion, które cieszą się mniejszą popularnością, znajdują się i te, które kojarzymy przede wszystkim ze zdrobnieniami. To np.:
- Alek (to imię otrzymało 10 urodzonych w pierwszej połowie 2024 r. chłopców),
- Franek (7),
- Bartek (5),
- Witek (4),
- Zuza (6),
- Ola (6),
- Iza (5).
Widać, że rodzice unikają także imion, które obecnie kojarzą się różnego rodzaju dowcipami. Warto jednak pamiętać, że moda na imiona (a i żarty z nimi związane) stale się zmienia. Kiedyś nie miałyśmy negatywnych skojarzeń np. z Grażyną (to imię otrzymały dwie dziewczynki) czy Januszem (to imię nadano siedmiu chłopcom), nie ma się więc co przejmować.
Pamiętajmy jednocześnie, że są i imiona, które zawsze będą tymi ośmieszającymi czy nieprzyzwoitymi. Wśród imion, których nie zaleca Rada Języka Polskiego są m.in.: Morena, Pacyfik, Opieniek czy Wilk.
Zobacz także: Te imiona dla dzieci wybrały znane mamy. Tradycyjne i oryginalne