Brunhilda - bo o tym imieniu mowa - to imię żeńskie pochodzenia germańskiego, które w Polsce jest praktycznie nieznane. Z danych statystycznych udostępnionych przez GUS wynika, że od roku 2000 imię Brunhilda nie zostało nadane ani jednej nowo narodzonej dziewczynce.
Jednak jeśli uwzględnimy wszystkie kobiety żyjące w Polsce, to znajdziemy aż 82 panie, które noszą imię Brunhilda jako pierwsze, oraz 38, których drugie imię to Brunhilda. Co więcej, 4 kobiety w Polsce noszą inną wersję tego imienia - Brunhild. Czy to ze względu na cudzoziemskie brzmienie, czy błąd w zapisie? Tego z bazy PESEL nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć.
Warto za to zwrócić uwagę, że imię Brunhilda jest obecne aż w 38 krajach na całym świecie. Z czego więc wynika jego niesława w Polsce?
Imię Brunhilda - znaczenie, charakter
Osoby noszące imię Brunhilda są uważane za damy z klasą, które cenią sobie wygodę i luksus. Są kreatywne, pełne pasji i nie boją się wyzwań. Jednak ich charakter może być również wymagający i manipulacyjny, zwłaszcza gdy nie osiągają zamierzonych celów.
Na różnych forach rodzicielskich w Polsce, imię Brunhilda często pojawia się w kontekście dyskusji o najmniej atrakcyjnych imionach. Wiele matek przyznaje, że rozważało nadanie swoim córkom tego imienia, jednak szybko zostały od tego pomysłu odwiedzione przez innych użytkowników.
Brunhilda została okrzyknięta najbardziej nieatrakcyjnym imieniem, jakie istnieje. Dlaczego tak się stało? Może to być spowodowane brakiem znajomości pochodzenia i znaczenia tego imienia, a także jego rzadkością w Polsce.
Imię Brunhilda: zdrobnienia, przyszłość
Mimo swojej niepopularności, imię Brunhilda posiada wiele uroczych zdrobnień, takich jak:
- Bruś,
- Brusia,
- Brunia,
- Bunia,
- Busia,
- Breczka.
Osoby noszące to imię mogą się również wykazać w wielu zawodach, szczególnie tych związanych z kreatywnością, estetyką i dbaniem o detale.
„Przebacz mi Brunhildo”, czyli legenda o księżniczce
Imię Brunhilda kojarzy się również z legendą o pięknej księżniczce zamieszkującej zamek w Niedzicy. Historia ta, pełna miłości, zdrady i tajemniczych zjaw, dodaje imieniu Brunhilda pewnego mistycznego i enigmatycznego charakteru.
W zamku w Niedzicy rezydowała urocza księżniczka o imieniu Brunhilda oraz odważny książę Bolesław. Ich wspólne życie szybko straciło sielankowy charakter, ponieważ Brunhilda, przywykła do luksusów pałacowego życia, zaczęła pragnąć doznań bardziej kosmopolitycznych niż te, które mogła jej zaoferować Niedzica.
Książę Bogusław musiał codziennie znosić jej wybuchy gniewu i krzyki. W końcu pewnego dnia nie wytrzymał i, oślepiony gniewem, odepchnął żonę z całej siły. Nieszczęsna wypadła przez okno wieży, spadając prosto do głębi zamkowej studni.
Gdy Bogusław odzyskał zmysły i uświadomił sobie, co zrobił, ogarnęła go rozpacz. Dręczony wyrzutami sumienia, błąkał się bezwiednie po zamku, wypowiadając lament: „Przebacz mi, Brunhildo”. W nocy, gdy pochylił się nad studnią, usłyszał nagle głos ukochanej, który mówił: „Przebaczam ci, Bogusławie Łysy”.
Początkowo książę był szczęśliwy, słysząc, że duch Brunhildy wybaczył mu jego czyn. Jednakże po chwili zastanowienia, zaczął się zastanawiać, dlaczego został nazwany „łysym”, skoro miał na głowie gęste, czarne włosy. Odpowiedź przyszła następnego dnia rano, gdy Bolesław obudził się i odkrył, że jego włosy zniknęły. Od tej pory zaczęto nazywać go Łysym.
Historia nieszczęśliwej miłości nie dobiegła końca. Krążą plotki, że w nocy po zamku w Niedzicy wciąż można spotkać ducha księżniczki Brunhildy.
Mimo że imię Brunhilda nie cieszy się popularnością w Polsce i jest uważane za jedno z najmniej atrakcyjnych imion, posiada ono swoją unikalną historię i charakter. Być może w przyszłości, dzięki lepszemu zrozumieniu jego pochodzenia i znaczenia, Brunhilda odzyska swoją dawna świetność.