Mowa o imieniu Jaga, które chyba najbardziej znane jest dzięki kreatorce fryzur Jadze Hupałło, która od lat w Polsce stylizuje gwiazdy, współtworzy sesje modowe oraz pokazy mody. Według językoznawców imię to jest zdrobnieniem innych imion żeńskich, które funkcjonują w Polsce. Na ten temat wypowiedziała się w marcu 2021 roku Rada Języka Polskiego.
„Imię „Jaga” jest pod względem leksykalnym niejednoznaczne. Jest z pewnością formą homonimiczną (o identycznej postaci – przyp. red.), powstałą jako zdrobnienie od imion kobiecych, np. „Jagoda”, „Jadwiga”, „Jagienka”, „Jagna”, „Jagusława” – napisał prof. Mariusz Rutkowski w opinii będącej odpowiedzią na zapytanie warszawskiego USC.
Rada Języka Polskiego odradza imię Jaga
Z uwagi właśnie na identyczne brzmienie imienia Jaga z formami zdrobniałymi innych imion żeńskich RJP odradza jego nadawanie. „Słownik imion współcześnie w Polsce używanych” pod red. Kazimierza Rymuta notuje także samodzielną formę „Jaga”, jako imię zarejestrowane w latach 40., 60. i 70. dla 7 (siedmiu) nosicieli, ale od tamtej pory nie używa się tej formy imiennej. Z uwagi na odnotowaną homonimię z formami zdrobniałymi, które wydają się podstawowe w codziennej komunikacji, nadanie takiego imienia jako podstawowej formy mogłoby narazić przyszłych użytkowników na liczne i niepotrzebne nieporozumienia” – czytamy w uzasadnieniu.
Popularność imienia Jaga
Mimo to w bazie PESEL (stan na 31.01.2023) odnotowano aż 34 osoby, które noszą to imię jako pierwsze. Sprawdźmy, z jaką częstotliwością nadawano to imię w ostatnich latach.
W latach 2022, 2021, 2019, 2018 i 2017 imię Jaga otrzymywały dokładnie po 2 dziewczynki. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy to nie odnotowano żadnego nadania tego imienia.