Sami wymyślili imię dla syna. Odpowiedź urzędu: "Nie będzie przysparzać kłopotów"

2023-10-25 11:04

Sytuacja, w której rodzice wybierają dziecku imię, którego nie ma w rejestrze, należy do rzadkości. Tym razem urzędnik nie widział przeszkód, by zarejestrować imię nowonarodzonego chłopca.

Sami wymyślili imię dla syna. Urzędnik zgodził się je zarejestrować

i

Autor: Getty Images Sami wymyślili imię dla syna. Urzędnik zgodził się je zarejestrować

Wybór imienia dla dziecka to ważne zadanie, którego muszą podjąć się rodzice. Najczęściej temat ten trafia na tapet tuż po badaniu usg, podczas którego przyszła mama poznaje płeć dziecka. Zapewne każdy rodzic chce, by imię jego dziecka dobrze się kojarzyło, było łatwe do wymówienia i zdrabniania. Niektórzy ulegają modzie i inspirują się bohaterami popularnego serialu, inni - hołdujący tradycji - nadają imię po dziadku czy babci.

Z pewnością rodzice dziecka którzy skierowali swoje kroki do USC w Lubomierzu, marzyli o imieniu wyjątkowym. Wybrali takie, którego w rejestrze imion nie ma.

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Nietypowe imię dla dziecka

Zazwyczaj próba rejestracji imienia spoza obszernej listy imion męskich czy żeńskich spotyka się z odmową. Dlaczego? Dlatego że imię nie powinno ośmieszać osoby, która je nosi. I tak z odmową muszą się liczyć ci, którzy próbują nazwać swoją latorośl "Koka", "Nutella" czy "Batman". Choć trudno w to uwierzyć, wciąż zdarzają się podobne pomysły.

Czasem urzędnik waha się, jaką decyzję powinien podjąć i zwraca się z prośbą o opinię do Rady Języka Polskiego. Właśnie z tego typu prośbą w sierpniu tego roku wystąpił urzędnik z USC w Lubomierzu. Chodziło o imię spoza rejestru, które brzmiało: Rodmir. Odpowiedź na temat imienia była pozytywna.

- W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego" — wyjaśnił prof. Mariusz Rutkowski.

W wyjaśnieniu eksperta można przeczytać również, że formą nawiązuje do innych dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych. W imieniu znajduje się człon "-mir", oznaczający "pokój", dlatego też wymowa ani zapis nie powinny nastręczać problemów w codziennym użyciu. W ten oto sposób imię Rodmir zostało pomyślnie zarejestrowane, a chłopiec je noszący, stał się jego pierwszym posiadaczem w Polsce. Być może nowe imię stanie się sławne i za jakiś czas Rodmirów będzie więcej.

Źródło: sjp.pan.pl

Czytaj też: "Brzmi jak żenada" - to imię nadano w tym roku tylko dwóm dziewczynkom