Imię Igor - bo to ono jest dzisiejszym bohaterem - wciąż znajduje się wysoko w zestawieniu tych najpopularniejszych. Chociaż w 2023 znalazło się poza TOP20, nadal jest jednym z chętniej nadawanych, wyprzedza imiona takie jak: Piotr, Artur, Kazimierz, Stefan czy Juliusz.
Według bazy PESEL w Polsce żyje 92 562 mężczyzn o imieniu Igor. To więcej niż jest posiadaczy "typowych" imion, takich jak Władysław (70 920), Czesław (65 077) czy Ireneusz (59 158). 10 536 mężczyzn w naszym kraju ma na drugie imię Igor.
A ilu jest małych Igorków? W 2023 to imię otrzymało 1 899 chłopców, a 171 dostało tak na drugie imię. Jesteś ciekawa, skąd pochodzi imię Igor i co oznacza? Czytaj dalej.
Spis treści
Kojarzy się z Rusią, ale pochodzi ze Skandynawii
Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, imię Igor dotarło do Polski z obszarów Rusi. Kojarzymy je m.in. z władcą Rusi Kijowskiej, Igorem Rurykowiczem czy Igorem II Olegowiczem, świętym Kościoła prawosławnego. Jednak to imię pochodzi ze Skandynawii, a na Rusi stało się popularne dzięki Wikingom.
Igor to przekształcona forma skandynawskiego imienia Ingwar. To połączenie dwóch germańskich słów, związanego z bóstwem "Ing" oraz "War", oznaczającego stróża, wojownika.
Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku
Jaki jest Igor?
Imię Igor brzmi dość poważnie, prawda? I takie są osoby, które je noszą - "szaleństwo" nie jest słowem, którym można je opisać. Igor jest osobą zdystansowaną, często się zamyśla. Brakuje mu spontaniczności, lubi za to samotność, z chęcią oddaje się nauce, która sprawia mu radość. Jeśli uda mi się z kimś zaprzyjaźnić, bywa oddanym przyjacielem, jednak trzeba pamiętać, że to charakter domatora. Idealny zawód dla Igora? To np. naukowiec, pracownik administracyjny czy rzemieślnik.
Przeczytaj także: To nordyckie imię zwiastuje sukces i sławę. W Polsce niewielu chłopców się tak nazywa
Kiedy Igor świętuje?
Najpopularniejsze imieniny Igora to te obchodzone 5 czerwca, we wspomnienie św. Igora. Inne możliwe daty do świętowania to 1 oraz 10 października.
Igor za granicą zostanie rozpoznany bez problemu - to najpopularniejsza forma tego imienia. A jak je zdrabniać? Najważniejsza zasada: tak, aby wybrana przez nas forma podobała się osobie, która nosi to imię. Możliwości mamy dużo, to m.in. Igorek, Iguś, Igunio, Igo, Igi, Igoreczek.
Igor Rurykowicz i św. Igor nie są jedynymi znanymi Igorami. To także m.in. Igor Strawiński, Igor Janke czy Igor Newerly.
A ty, znasz jakiegoś Igora?
Przeczytaj także: "Łamacz prawd" - imię, które w Polsce dostało tylko 7 chłopców. Nosił je słynny wiking