Tak miała na imię córka króla Łokietka. Może je nosić i babcia i wnuczka, bo wraca do łask

2024-09-06 13:45

W Polsce rodzice mają słabość do tradycyjnych imion i lubią odgrzewać te dawno zapomniane. Właśnie z tego powodu to imię w niedługim czasie ma szansę mocno zyskać na swojej popularności. Nie brakuje mu bowiem niczego, by zdobyć serca świeżo upieczonych rodziców, którzy cenią sobie imiona z historią. Trend wzrostowy już widać w statystykach.

Tak miała na imię córka króla Łokietka. Może je nosić i babcia i wnuczka, bo wraca do łask

i

Autor: Getty images Tak miała na imię córka króla Łokietka. Może je nosić i babcia i wnuczka, bo wraca do łask

Panujący w latach 1320-1333 król Polski Władysław I Łokietek z Jadwigą Kaliską miał sześcioro dzieci - trzech synów: Stefana, Władysława i Kazimierza (III Wielkiego) oraz trzy córki: Kunegundę, Elżbietę oraz Jadwigę. Ostatnia córka otrzymała piękne imię po mamie. Jest to więc iście królewskie imię. Niestety z czasem straciło swoje arystokratyczne skojarzenie, przez to, że było bardzo często wybierane. Z czasem między innymi przez to, że było nieładnie zniekształcane („Jadźka”), stało się imieniem rzadkim. A jak jest dziś?

Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12

Popularność imienia Jadwiga

W całej bazie PESEL znajdziemy 231844 kobiety i dziewczynki, które noszą to imię jako swoje pierwsze. Jadwiga zajmuje więc 27. miejsce wśród najpopularniejszych imion żeńskich w całej populacji. A ile nowo narodzonych dziewczynek otrzymało to imię w ostatnich kilku latach? Tu liczby nie są aż tak imponujące, ale w porównaniu z wynikami sprzed poprzednich 2-3 dekad, rosnące. Roczna liczba nadań w ostatnich pięciu latach wahała się między liczbami 199 a 229. Mamy więc od niedawna sporą szansę na to, że jakąś małą Jadzię spotkamy w klasie lub grupie, do której uczęszcza nasze dziecko.

Pochodzenie i znaczenie imienia Jadwiga

Jadwiga ma pochodzenie germańskie. Jej pierwotna forma to Hadwig i Hedwig. W Polsce po raz pierwszy imię to pojawiło się z początkiem XIII wieku. Źródła donoszą, że stało się to za sprawą małżeństwa Henryka I Brodatego ze św. Jadwigą Śląską. Jadwiga to imię złożone z dwóch członów Hadu- i -wig. Oba słowa znaczą „walkę”.

Nosicielkom tego imienia przypisuje się złożoną osobowość. Z jednej strony to osoby dostojne, zdystansowane i władcze, z drugiej potrafią przyjąć postawę pełną pokory i spokoju. To osoby, które zdecydowanie dobrze czują się na stanowiskach kierowniczych. Decydowanie nie stanowi dla nich żadnego problemu. Wiedzą doskonale, czego chcą i potrafią tak pokierować swoim życiem, by to w końcu osiągnąć. Jadwigi lubią dostatnie życie i dobre towarzystwo. Mają skłonność do rozrzutności. Potrafią żyć chwilą, doceniając to, co jest tu i teraz.

Zdrobnienia i imieniny Jadwigi

Imię Jadwiga można zdrabniać na wiele sposobów. Najczęściej sprowadza się je do form: Jadwinia, Jadwisia, Jadwiśka, Jadzia, Jadzieńka, Jadziula, Jadziulka, Jadziunia, Jadziuś.

Imieniny zaś można obchodzić 6 razy w roku: 2 lutego, 14 kwietnia, 8 czerwca, 28 sierpnia, 15 października i 16 października. Tę ostatnią jednak datę uznaje się za najważniejszą.

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?