Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja, która może wpłynąć na jego życie. Dlatego rodzice często poszukują inspiracji w kalendarzach, internecie, a nawet w religii. Katolicki portal Aleteja próbował pomóc rodzicom w tej decyzji, publikując listę imion, których nie powinny nadawać dzieciom osoby wierzące. To ważny przyczynek do dyskusji na temat tego, jakie imiona są odpowiednie, a jakie nie, zwłaszcza w kontekście wierzeń religijnych i norm społecznych.
Imiona "zakazane" przez kościół w Polsce
W Polsce wiele par rodziców zastanawia się, jakie imię wybrać dla swojego dziecka. Wybierają oni często imiona, które są modne lub mają szczególny wydźwięk rodzinny. W 2020 roku najbardziej popularnymi imionami były m.in. Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Nikodem, Stanisław, Jakub i Leon.
Nie wszystkie imiona są jednak dozwolone. Katolicki portal Aleteja opublikował niedawno listę męskich imion, których nie powinny nadawać dzieciom osoby wierzące. Lista zawiera takie imiona jak Lucyfer, Kwadrat, Bazyliszek, Adolf, Fakund (Facundo), Kukufas (Kukufat), Prymityw, Homobonus, Ekspedyt i Czad. Większość z tych propozycji jest oryginalna, ale z góry skazana na niepowodzenie z uwagi na archaiczne brzmienie lub negatywne skojarzenia.
"Zakazane" imiona w Polsce
Rada Języka Polskiego ma prawo odrzucić niektóre propozycje. Imię może zostać odrzucone, jeśli jest obraźliwe, ośmieszające, kojarzy się negatywnie, jest zdrobnieniem pełnego imienia, jego pisownia jest archaiczna, jest zbyt skomplikowane, za długie, zawiera błędy ortograficzne, zawiera znaki niewystępujące w języku polskim, nawiązuje do nazwy geograficznej, lub nawiązuje do rzeczy pospolitej. Najprawdopodobniej więc imiona wymienione przez portal Aleteia i tak byłyby odrzucone przez Radę Języka Polskiego.
W Polsce istnieje wykaz imion, które nie są akceptowane przez urzędników działających zgodnie z zaleceniami Rady Języka Polskiego. W sumie 69 imion zostało uznanych za "zakazane" i są one wymienione poniżej:
- Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan;
- Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian;
- Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia;
- Dajana;
- Emaus, Ewan;
- Herrada;
- Jaila, Joshua, Julka;
- Karla, Klea, Krystina, Kuba (żeńskie);
- Lester, Lilith, Lorina;
- Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena;
- Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol, Nikola (męskie);
- Ole, Opieniek;
- Pacyfik, Pakita, Poziomka;
- Radek, Rener, Ricardo;
- Sofia;
- Tea, Teonika, Tonia, Tupak;
- Una, Unka;
- Veronika, Victoria, Violeta i Violetta;
- Wilga, Wilk, William;
- Xymena.
Rada Języka Polskiego oferuje wsparcie rodzicom
Zawierająca wyjątkowe imiona lista została stworzona z myślą o wyeliminowaniu tych, które mogą budzić negatywne skojarzenia. Nadanie dziecku jednego z tych imion mogłoby narazić je na potencjalne trudności w przyszłości. Dlatego Rada Języka Polskiego przygotowała specjalny przewodnik, dzięki któremu rodzice mogą wybrać odpowiednie imię, które nie zostanie zakwestionowane ani odrzucone przez Urząd Stanu Cywilnego.