Imię, o którym dzisiaj piszemy, z pewnością należy do oryginalnych. Nadano je jedynie trzem chłopcom w Polsce, więc jest wyjątkowo niszowe. Co ciekawe, wcale nie brzmi obco, bo jego drugi człon jest dość typowy dla imion słowiańskich. W języku polskim mamy więc wiele podobnych gramatycznie imion.
Choć mało rodziców o nim słyszało, sieć sklepów Biedronka wybrała je na imię dla jednej z maskotek swojej najnowszej akcji.
Pakosław - co to za imię?
Tradycją akcji promocyjnych sieci Biedronka jest zbieranie naklejek, które można wymienić na pluszaki lub książki. Zazwyczaj do wyboru jest kilkanaście różnych maskotek. Oczywiście nie sposób zebrać wszystkich, jednak rodzice maluchów, które szczególnie upatrzyły sobie konkretne pluszaki, robią wiele, byle zdążyć uzbierać odpowiednią ich liczbę.
W najnowszej akcji „Gang Produkciaków” do wyboru jest aż 17 różnych maskotek. Wśród nich papier toaletowy, który otrzymał nietypowe imię Pakosław. Zgodnie z założeniami, imiona pluszaków zaczynają się od liter nazw artykułów. I tak mamy ziemniaka Ziemowita, parówki Pamelki czy papier toaletowy Pakosław.
Ktoś mógłby stwierdzić, że sieć sklepów - nie chcąc ośmieszyć posiadacza jakiegoś imienia - tym razem zrobiła wyjątek. Co ciekawe, wpłynął nawet protest od jednego z mieszkańców Pakosławia, który poczuł się tym faktem dotknięty.
„Wyobraźcie sobie, że istnieje miejscowość o tej nazwie w Polsce i jestem dumnym mieszkańcem tej miejscowości i mnie to boli, że tak jesteśmy kojarzeni. Na inne pluszaki jakoś potrafiliście nazwać imionami normalnymi” - pisał oburzony mężczyzna.
Jak jednak wytłumaczył przedstawiciel sieci sklepów, Pakosław to także imię. Fakt, dość rzadkie, bo noszą je w Polsce jedynie trzy osoby. Najpewniej nikt nie spodziewał się więc protestu ze strony tak nielicznej grupy.
Pakosław jest imieniem starosłowiańskim, składającym się z członów:
- Pako- (znów, więcej)
- -sław (sława).
Etymologicznie mogło być więc tłumaczone jako ten, kto posiada więcej sławy. Imion z członem -sław mamy w Polsce dużo. To m.in. Przemysław, Stanisław, Wiesław czy Mirosław.
Jak zdrabniać imię Pakosław?
Imię Pakosław jest na tyle rzadkie, że trudno znaleźć je w imienniku. Zwykle na przestrzeni lat tworzą się także przeróżne zdrobnienia, których tutaj także nie znajdziemy. Najprościej przyjąć, że mogą one brzmieć:
- Pako,
- Pakoś,
- Pakuś,
- Paszko,
- Sławek.
Istnieje także żeński odpowiednik tego imienia: Pakosława (o raz pierwszy zanotowane w źródłach polskich w 1382 roku).
Pakosław obchodzi imieniny raz w roku: 5 marca.