Mowa oczywiście imieniu Mieczysław, które było bardzo popularne w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Na dowód ówczesnej mody w aktualnej bazie PESEL odnajdziemy aż 75622 panów noszących to imię jako pierwsze. Nie ma wśród nich za wielu chłopców, gdyż w ostatnich latach imię to należy do niezwykle rzadkich. Aby to zobrazować, warto przywołać chociażby statystki z ostatnich trzech lat. I tak w 2021 roku imię to nadano 27 razy, w 2022 - 28 razy, a w 2023 roku – już tylko 19 razy. Nic zatem nie wskazuje na to, żeby sytuacja miał się zmienić. Raczej widać jeszcze mniejsze – wręcz niszowe zainteresowanie rodziców jego nadawaniem.
Imię, które powstało w wyniku błędu
Nie wiadomo dlaczego rodzice nie darzą sympatią tego imienia. My obstawiamy, że winne za to jest jego archaiczne dwuczłonowe brzmienie. Bo co prawda, to prawda, pierwszy zapis dotyczący tego imienia pochodzi z 1257 roku! Jego historia jest zatem bardzo bardzo długa. Ciekawostką jest zaś to, że wielu badaczy wskazuje na to, że imię to powstało w wyniku przypadkowego błędu. Ktoś po prostu błędnie zapisał imię Miecisław.
"Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy 'Miećsław' (Myeczslav), co miało oznaczać: 'mający posiadać sławę'. Formę 'Mieczysław' (Miecislao) zaproponował w XVI wieku Marcin Kromer i podał wyjaśnienie: 'ten, co sobie mieczem sławę zdobędzie'. Forma Kromera zyskała popularność (w XIX wieku Mieszka I nazywano w literaturze Mieczysławem) i stała się chętnie nadawanym w XX wieku imieniem" - czytamy na Wikipedii.
Mieczysław – imię o pięknym znaczeniu
Warto jednak podkreślić, że imię to charakteryzuje się wyjątkowym znaczeniem. Starosłowiańskie imię Mieczysław pochodzi od słów "miecz" i "sława" i określa prawdziwego wojownika. Osobom o tym imieniu przypisuje się wyjątkowe męstwo, odwagę, honor, ogromne ambicje, a także zdolności przywódcze. Ponadto Mieczysławów wyróżnia także mądrość życiowa i opiekuńcza postawa wobec osób, za które odpowiadają: pracowników, członków rodziny. Dla swoich dzieci bywają jednak bardzo wymagający.