Oczywiście o imieniu Aneta, które powstało od francuskiego zdrobnienia hebrajskiego imienia Anna. To z kolei wywodzi się od słowa channah (wdzięk, łaska, uroda), stąd osobom noszącym imię Aneta przypisuje się takie cechy jak urok, powab, nietuzinkową prezencję. Oprócz urody nosicielki tego imienia kojarzone są także z inteligencją, pracowitością i sukcesem zawodowym. To także osoby znane z nienagannych manier i artystycznych zainteresowań.
Patrząc na życiorys najsłynniejszej polskiej Anety wszystkie te cechy się zgadzają. Mową oczywiście o Anecie Kręglickiej – modelce i bizneswoman, która rozsławiła nasz kraj na cały świat, po tym jak w 1989 roku zdobyła tytuł Miss Świata. Choć dziś nieco zapomniana, w dalszym ciągu imponuje swoją urodą i zaradnością w biznesie. W 2010 roku zajmowała 59. miejsce na liście najbogatszych Polaków show-biznesu „Forbes”.
Kiedyś popularne, dziś niszowe. Imię Aneta nadano tylko 31 razy
Dziś imię Aneta należy do imion bardzo rzadko nadawanych w naszym kraju. W 2023 roku otrzymało go tylko 31 dziewczynek. Niewiele więcej nadań było w poprzednich latach: 48 w 2022 roku, 38 w 2021, 50 w 2020 i 47 w 2019 roku. Widać zatem, że popularność tego imienia utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie.
Imię to było jednak zdecydowanie bardziej popularne w minionych dekadach. Co ciekawe w latach 70. można je było spotkać w dwóch wersjach: Aneta i Anetta. Moda na nie utrzymywała się do lat 80., czego dowodem jest dość spora ilość kobiet w rejestrze PESEL, które noszą je jako swoje pierwsze. Według stanu z 19 stycznia 2024 roku w bazie tej znajdziemy - 151669 osób noszących imię Aneta oraz 6032 Anett.
Imię Aneta zajmuje 47. miejsce w bazie PESEL. Jego popularność można porównać z takimi imionami jak: Maja, Helena, Emilia, Patrycja, Weronika, Izabela, Ewelina. Te również znajdują się w 5. dziesiątce.