To szlacheckie imię jest zapomniane przez rodziców. Wywodzi się ze świata prasłowiańskiego
Bolesław, Władysław, a także Sławomir to jedno z najstarszych imion w Polsce. Pochodzą z czasów prasłowiańskich. W X wieku, gdy na tereny obecnej Polski zaczęło dochodzić chrześcijaństwo i zaczął powstawać nasz kraj, nie wymyślano imion od nowa, lecz je przejmowano od Słowian. Zgodnie z niektórymi źródłami, Sławomir oznacza „sławiącego pokój”.
Imię Sławomir występuje już w źródłach z XII wieku i nadawane jest także w obecnych czasach, choć jego popularność zdecydowanie spadła. Dawniej nazywano tak władców, przykładami są Sławomir - książę obodrzycki czy Sławomir - władca Moraw. Dawniej mogło oznaczać „ten, który zdobywa sławę poprzez pokój, pokojowe zachowanie, zaprowadzanie porządku, spokoju”. Nie dziwi więc fakt, że imię to było popularne wśród władców, ale także wśród wojowników i rycerzy. Sławomir kojarzy się z silnym, odważnym, wojowniczym człowiekiem. Obecnie imię to straciło na popularności. W 2023 r. nadano je tylko 24 chłopcom, ale z każdym rokiem coraz częściej nadaje się to imię, co pokazuje, że starodawne imiona powracają do łask.
Jaki jest Sławomir?
Sławomir jest osobą towarzyską, który jest pomysłowy i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
- Jest to osoba, która lubi dążyć do celu i jest skłonna poświęcić się dla swoich bliskich. Sławomir jest silnym liderem, który potrafi wspierać innych i motywować ich do działania. Jest to osoba, która jest wytrwała i nieustraszona w dążeniu do osiągania swoich celów – czytamy na portalu jakiemie.pl.
Wśród znanych Sławomirów można wymienić m.in. dramatopisarza Sławomira Mrożka, poetę Sławomira Worotyńskiego, tancerza Sławomira Woźniaka czy piosenkarza Sławomira Zapałę.
Imieniny Sławomira wypadają 17 maja, 5 listopada i 23 grudnia. Do najpopularniejszych zdrobnień tego imienia należą: Sławomirek, Sławunio, Sławusio, Sławuś, Sławinek, Sławek czy Sławcio.