W Polsce nie istnieje żadna oficjalna lista imion dozwolonych, na której rodzice mogliby sprawdzić, czy mogą nazwać swoje dziecko tak, jak sobie wymarzyli. Stąd urzędy stanu cywilnego nierzadko zwracają się o pomoc do Rady Języka Polskiego. Czasem pomysły są na tyle odważne, a imiona oryginalne, że rejestrujący dziecko w urzędzie rodzic słyszy odmowę.
Wybierając imię dla dziecka warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona, imię nie może ośmieszać noszącej je osoby ani być zdrobnieniem. Wydaje się jednak, że od tej ostatniej zasady są pewne odstępstwa. Istnieją imiona, które można nadać jako oficjalne, choć uważamy je za zdrobnienia. Tak właśnie jest w przypadku imienia, o którym dzisiaj piszemy.
Zdrobnienie czy oficjalne imię?
Imię Kuba, bo to o nim dziś piszemy, w takiej właśnie formie znane jest już od średniowiecza. W 2006 roku Rada Języka Polskiego zdecydowała, że imię Kuba może funkcjonować jako oficjalne i figurować w dokumentach. Dziś według rejestru PESEL imię Kuba nosi w Polsce 16721 mężczyzn.
Choć znamy je głównie jako zdrobnienie od imienia Jakub, w urzędzie można już zarejestrować dziecko o imieniu Kuba. To z pewnością dobra wiadomość dla tych, którzy wolą właśnie tę zdrobniałą wersję, a pełna nieszczególnie im się podoba.
Czy imię Kuba można jednak zdrabiać, skoro wydaje się, że przecież samo w sobie jest zdrobnieniem? Oczywiście, że tak. Do Kuby zdrobniale możemy mówić więc:
- Kubuś,
- Kubi,
- Kubcio,
- Kubinek,
- Kubek.
Sprawdź, jaki kwiat jest przypisany do narodzin twojego dziecka:
Oznacza "króla" i wciąż jest popularne
Czy wiesz, że imię Kuba pochodzi z języka słowiańskiego i jego znaczenie to "król"? Natomiast imię Jakub pochodzi od hebrajskiego Ia′qob, czyli "niech Bóg – Jahwe ma w opiece".
W 2023 roku imieniem Kuba nazwano 576 chłopców w Polsce. W 2020 roku znalazło się w pierwszej setce najpopularniejszych imion.
Wciąż jednak w porównaniu do imienia Jakub, które nosi 426 tysięcy mężczyzn w Polsce, jest mu daleko.