W latach 70. było modne jak dzisiejszy Jakub. Dziś zajmuje dopiero 49. miejsce w rankingu

2024-10-14 15:33

Tego imienia nie usłyszymy za często na placu zabaw, bo współcześni rodzice nie często nazywają tak swoich synów. Kilka dekad temu nie było jednak klasy w szkole, by choć jeden chłopiec go nie nosił. W ma ono długą tradycję w Polsce, po raz pierwszy nadano je w 1221 roku.

W latach 70. było modne jak dzisiejszy Jakub. Dziś zajmuje dopiero 49. miejsce w rankingu

i

Autor: Getty images W latach 70. było modne jak dzisiejszy Jakub. Dziś zajmuje dopiero 49. miejsce w rankingu

Dziś często pierwszym skojarzeniem z tym imieniem jest seria skeczy Kabaretu Moralnego Niepokoju z ojcem i synem w roli głównej. Żartobliwe kwestie bowiem najczęściej zaczynały się energicznym zawołaniem ojca do syna: „Mariusz, Mariusz”. Błyskotliwy Mariusz ciągle był strofowany w nich przez ojca, który intelektualnie nie nadążał za synem. Ich dialogi śmieszą do łez cały czas.

Co ciekawe imię Mariusz swój renesans ma już za sobą. Miał on miejsce w latach 70. ubiegłego stulecia. Dziś uchodzi raczej za imię rzadkie, w ostatnim zestawieniu Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze półrocze 2024 roku zajęło dopiero 49. miejsce. Otrzymało je tylko 161 chłopców.

Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12

Pochodzenie imienia Mariusz

Imię Mariusz pochodzi z łaciny - łacińskie Marius oznaczało osobę należącą do rodu Marii (po polsku Mariuszów). Pochodzenie tego imienia łączy się także z imieniem rzymskiego boga wojny Marsa. W Polsce nadawane od XIII wieku. W aktualnej bazie PESEL zajmuje 17. miejsce pod względem liczebności nadań. Aktualnie imię to nosi jako swoje pierwsze 286869 osób.

Cechy osobowości przypisywane Mariuszowi

Mariusz to osoba o silnej osobowości, pracowita, cechująca się imponującą tężyzną fizyczną, bardzo aktywna. To urodzony przywódca, który jest stworzony do piastowania kierowniczych stanowisk. Cechuje go także dość duży potencjał twórczy, choć nie jest zupełnie typem artysty.

Wadą Mariusza jest samozachwyt. Lubi podkreślać swoje zasługi, licząc na komplementy. Gdy jego osiągnięcia nie zostaną zauważone przez innych, potrafi się o to upomnieć.

Imieniny Mariusza

Okazji do świętowania ma aż kilkanaście razy w roku - 19 stycznia, 4 lutego, 9 lutego, 24 lutego, 24 marca, 25 kwietnia, 25 maja, 18 czerwca, 7 września, 28 września, 7 października, 22 października, 22 listopada i 31 grudnia. Przy czym główne imieniny Mariusza przypadają na 19 stycznia - czyli dzień męczeńskiej śmierci św. Mariusza.

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?

Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?