Wybierając imię dla dziecka, pewna para postanowiła zaskoczyć wszystkich. Postawili na niezwykle oryginalne imię - Malicja. To nietypowe imię wprawiło w zakłopotanie pracowników urzędu cywilnego w Suwałkach, którzy zwrócili się o pomoc do Rady Języka Polskiego.
Nietypowe imię dla dziewczynki - Malicja
Rada Języka Polskiego, reprezentowana przez profesora Mariusza Rutkowskiego, po analizie imienia Malicja, uznała, że nie ma językowych przeciwwskazań do jego akceptacji. Porównując je do imienia Alicja, prof. Rutkowski stwierdził, że imię Malicja może być traktowane jako wzorzec odmiany i nie odbiega zbytnio od tradycyjnych imion.
„Malicja jako proponowane imię żeńskie nie wykazuje wyraźnych odstępstw od innych, podobnych formalnie, a usankcjonowanych tradycją imion. Mamy, chociażby w języku polskim niemal identycznie brzmiące imię Alicja, które można w tym wypadku traktować jako wzorzec odmiany. Nie ma zatem przeciwwskazań językowych dla zaakceptowania tego imienia” - czytamy na stronie rjp.pan.pl.
Co ciekawe, zgodnie z informacjami z bazy PESEL (zaktualizowanymi 22 stycznia 2025 r.) imię Malicja noszą obecnie tylko dwie kobiety - albo dziewczynki - w Polsce.
Polecany artykuł:
Jakiego imienia nie można nadać dziecku?
Podczas wybierania imienia dla dziecka, rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad. Prawo pozwala nadać maksymalnie dwa imiona, z zastrzeżeniem, że nie mogą one być ośmieszające, krzywdzące lub nieprzyzwoite. Dodatkowo imię zagraniczne jest akceptowalne, chociaż może wymagać pewnych ustępstw, zwłaszcza jeśli nie wskazuje jednoznacznie na płeć dziecka.
Polskie przepisy dotyczące nadawania imion są stosunkowo elastyczne, umożliwiając rodzicom dużą swobodę wyboru. Jednakże decyzja ostateczna może zależeć od interpretacji urzędników. W przypadku imienia "Malicja" zgodność z przepisami została potwierdzona przez RJP, co otwiera drogę do akceptacji bardziej oryginalnych imion w przyszłości.
Przypadek imienia "Malicja" pokazuje, jak różnorodne mogą być wybory rodziców w kwestii nadawania imion swoim dzieciom w Polsce. Choć przepisy są elastyczne, istnieją pewne granice i zasady, które należy przestrzegać. W tym przypadku interwencja Rady Języka Polskiego pomogła rozwiać wszelkie wątpliwości, akceptując oryginalne imię i jednocześnie podkreślając otwartość języka polskiego na nowe wpływy.